Ilość dni: 5 DNI

1.DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki przejazd w kierunku Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Zakwaterowanie, obiadokolacja Nocleg.

2.DZIEŃ
Zamki Morsko i Ogrodzieniec, zabytkowe strażnice i kościoły
Śniadanie Rano wyjazd z ośrodka i przejazd w kierunku Skał Morskich. Po kilku kilometrach dotrzemy do zamku w Morsku, pierwszego na naszej trasie. Ten XIV-wieczny zamek stoi na wyniosłej skale, a tuż u jego stóp znajduje się jeden z niewielu w tej części Polski… wyciąg narciarski. Z tego miejsca zjedziemy w dół wygodną drogą do Skarżyc. Zobaczyć tu można kościół św. Trójcy z XVIw. Następnie udamy się bocznymi drogami aż do Kromołowa. Tu znajdują się: cmentarz żydowski oraz źródła Warty, najdłuższego dopływu Odry. Wyjeżdżając dalej w stronę Bzowa przejedziemy przez dział wodny czyli granicę dorzecza Wisły i Odry. W Bzowie znajduje się źródło Czarnej Przemszy – dopływu Wisły. Po chwili odpoczynku skierujemy się w stronę Podzamcza. Tu znajduje się Zamek Ogrodzieniec, chyba najbardziej znany na Wyżynie. Posiada on spektakularne położenie na wyniosłej skale, zajmuje ponad 3 ha powierzchni i stanowił plener do kilku produkcji filmowych. Po zwiedzeniu zamku pojedziemy dalej do Ryczowa, gdzie znajdują się ruiny dawnej, średniowiecznej strażnicy. Dalej skierujemy się w stronę miasta Pilica i zalewu o tej samej nazwie. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć z zewnątrz pałac w Pilicy, który oficjalnie nie jest udostępniony zwiedzającym. Zajrzymy też do kościoła św. Jana Chrzciciela, który posiada bogate zdobienia w środku. Z Pilicy pojedziemy do Giebła, gdzie stoi smukły romański kościół św. Jakuba, a także odnowiony dworek szlachecki. Stąd podążymy w stronę zalewu w Siamoszycach i kolejnego w Przyłubsku. Po kilku kilometrach dotrzemy do naszej bazy w Kroczycach obiadokolacja nocleg.

3.DZIEŃ 
Zamki Bobolice i Mirów, dolina Wiercicy, formacje skalne
Po śniadaniu pojedziemy z Kroczyc nad zalew w Kostkowicach i dalej bocznymi drogami asfaltowymi do Zdowa. Stąd już tylko chwila jazdy dzieli nas od Bobolic, pierwszego zamku w dniu dzisiejszym. Zbudowano go w połowie XIVw. za panowania Kazimierza Wielkiego. Po zwiedzeniu zamku, pojedziemy do sąsiedniego Mirowa, gdzie znajdują się kolejne ruiny twierdzy. Po obejrzeniu ich z zewnątrz udamy się dalej do miejscowości Niegowa, gdzie znajduje się zabytkowy kościół z XVIw. Dalej pojedziemy przez Gorzków do Złotego Potoku. W tym miejscu wjedziemy w bardzo malowniczą dolinę potoku Wiercica z wieloma atrakcjami po drodze. Dnem doliny płynie mały potok, zasilający liczne stawy: Amerykan, Sen Nocy Letniej czy Szmaragdowy. Są wśród nich także stawy rybne gdyż teren ten słynie z hodowli pstrąga. Zobaczymy także stary drewniany młyn Kołaczew. Tuż obok znajduje się Grota Niedźwiedzia. Dotrzemy też do źródeł Wiercicy, a także do Bramy Twardowskiego – skały z naturalnym otworem tworzącym swoistą bramę. Po atrakcjach doliny Wiercicy udamy się w kierunku ruin zamku w Ostrężniku. Stąd polno-leśną drogą przejedziemy do Trzebniowa i dalej do Łutowca. Tu zobaczymy ruiny strażnicy na skale. Następnie wrócimy przez Mirów i Kotowice do naszej bazy w Kroczycach.

4.DZIEŃ  
Przez Morsko i Wołowice nad Zalew Porajski.
Rano wyjedziemy z naszego miejsca noclegowego i pojedziemy przez Podlesice do Morska, a dalej w kierunku Włodowic. Tu zobaczymy ruiny zabytkowego pałacu oraz ciekawy kościół św. Bartłomieja. Z tego miejsca udamy się leśnymi drogami do Myszkowa, przez który przejedziemy szlakami rowerowymi wzdłuż Warty. Po wyjeździe z miasta, drogi leśne wyprowadzą nas wzdłuż rzeki Czarki i Warty w kierunku Zalewu Porajskiego, jednego z największych sztucznych akwenów wodnych w okolicy. Nad zalewem zakończymy naszą wycieczkę. Po posiłku (i dla chętnych kąpieli) ruszymy w drogę powrotną nocny przejazd  .

5.DZIEŃ
Przyjazd do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA
Transport: autokar , bus lub minibus

– Transport rowerów na specjalnej przyczepie
– Zakwaterowanie: 3 noclegi w pensjonacie , agroturystyce lub Hotelu
– Wyżywienie: 3 śniadania i obiadokolacje
– Opiekę przewodnika rowerowego
– Ubezpieczenie: NW

DODATKOWO PŁATNE
bilety wstępu, lokalni przewodnicy

– Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru 200 PLN

Wyślij ofertę do znajomych!