1 DZIEŃ

Wylot z WARSZAWY, odlot do EREWANIA.

2 DZIEŃ

Przylot do EREWANIA, transfer do hotelu, odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie EREWANIA: centrum miasta, skwer Republikański, Państwowy Uniwersytet, panorama miasta, parlament, pałac prezydencki, opera, a nastepnie zwiedzanie Muzeum Armenii. Wyjazd do ECZMIADZYNU, duchowego i administracyjnego centrum armeńskiego kościoła apostolskiego. Zwiedzanie: sobór Eczmiadzyński (IV w.), muzeum, Kościół św. Hripsima (VII w.), pozostałości świątyni ZWARTNOC (VII w.), znajdującej się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000). Powrót na nocleg do Erewania. Ciąg dalszy zwiedzania miasta: Muzeum Historyczne, Centrum sztuki Gafesjian, spacer po mieście. Kolacja. Wieczorem podziwianie grających fontann na Placu Republikańskim.

3 DZIEŃ

Śniadanie. Wyjazd do miejscowości GARNI, zwiedzanie jedynej zachowanej pogańskiej świątyni w Armenii, poświęconej bogu słońca Mitrze. Zbudowana w roku 77 n. e. przez króla Trata (z dynastii Arszakidów). świątynia wykonana jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami. Wznosi się z dumą na skalistym urwisku nad głębokim kanionem. Świątynia była letnią rezydencją dynastii Arszakidów. Zwiedzanie: ruin królewskiego pałacu oraz królewskich łaźni. Obiad. Przejazd do unikatowej świątyni skalnej GEGHARD (XII-XIII w.), której nazwa oznacza „święta włócznia”. Znajdowała się tutaj niegdyś włócznia, która przekłuła Ciało ukrzyżowanego Jezusa. Obecnie włócznia ta wystawiona jest w Muzeum Katedry Eczmiadzyńskiej. Klasztor Geghard znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000). Powrót do EREWANIA. Zwiedzanie Matenadaran (biblioteka antycznych manuskryptów). Możliwość zwiedzania wytwórni Brandy” z degustacją.

4 DZIEŃ

Śniadanie. Wyjazd przez Spitak – Wanadzor – do HACHPAT i SANAHIN, dwóch klasztorów z XI wieku, znajdujących się na liście UNESCO. Obiad w Alaverdi. Przejazd do prowincji TAWUSZ i górskiej miejscowości Dilidżan – zwiedzanie miasta oznaczającego się bujną roślinnością i charakterystyczną dla tego regionu architekturą. Spacer po ulicy Szarambeiaiana z licznymi warsztatami rzemieślniczymi, z muzeami, sklepikami z regionalnymi i tradycyjnymi produktami. Przejazd do prowincji Lori, do wioski Dżoraget, w pobliżu miasta Alaverdi. Nocleg w pobliżu jeziora Sevan, jednego z największych górskich słodkowodnych jezior Eurazji.

5 DZIEŃ

Śniadanie. zwiedzanie klasztoru Sewańskiego (IX w.), przejazd do NORATUS i oglądanie największego w Armenii skupiska chaczkarów z okresu od X do XIX wieku. Dalej górska droga poprowadzi nas na przełęcz Selim (2410 m.n.p.m), gdzie wśród łąk odkryjemy średniowieczny karwansaraj – zajazd, zbudowany w czasach, gdy drogą tą biegła jedna z odnóg słynnego Jedwabnego Szlaku. Obiad. Przejazd do GORIS / SISJAN. Po drodze odkrywanie jednej z największych tajemnic Armenii – datowanego na siódme tysiąclecie przed naszą erą obserwatorium astronomicznego ZORAC KARER, przypominające Stonehenge. Nocleg w Goris / Sisian.

6 DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd busami, a następnie kolejką do klasztoru TATEW nad kanionem rzeki Worotan. Obiad. Przejazd w stronę klasztoru NORAWANK (XIII w.), najpiękniejszego i najbardziej fotogenicznego klasztoru Armenii. Przyjazd do CHOR WIRAP. Zwiedzanie kościoła – miejsca, gdzie przez 13 lat w małym lochu więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, oskarżony przez armeńskiego króla o szerzenie chrześcijaństwa. Jest to jedno ze świętych miejsc świata chrześcijańskiego. Stąd najbliżej jest do biblijnej góry Ararat, można zobaczyć jej dwa błyszczące wierzchołki. Na wzgórzach sąsiadujących z Chor Wirap była położona dawna armeńska stolica – Artaszat, zbudowana przez króla Artaszeza I, założyciela dynastii Artaksydów około roku 180 p.n.e. Jest to jedno z niewielu miast, zbudowanych zgodnie ze specjalnie przygotowanym planem architektonicznym przywódcy Kartageny – Hannibala. (Po klęsce w walce z Rzymem, znalazł on schronienie w Armenii). Powrót do Erewania. Nocleg.

7 DZIEŃ

Śniadanie. Wycieczka do regionu ARAGAC. Zwiedzanie klasztoru SAGHMOSAWANK (XII-XIII). Następnie przejazd do AMBERD, znajdującej się na zboczach góry, na wysokości 2300 m n.p.m. fortecy i położonego poniżej kościoła. Zbudowana w XI-XIII wiekach między dwoma strumieniami twierdza jest jednym z najwspanialszych średniowiecznych zabytków Armenii. Wyjątkowo malownicze położenie, niezwykła przyroda składają się na walory tego miejsca. Powrót do Erewania. Wizyta na wernisażu, targu staroci i sztuki, w tym narodowego rzemiosła (w soboty i niedziele). Kolacja pożegnalna, nocleg.

8 DZIEŃ

Transfer na lotnisko, odlot do Polski. Przylot do Warszawy.
 

ŚWIADCZENIA:
– przelot Warszawa – Erewań – Warszawa
– przejazdy autokarem w Gruzji
– zakwaterowanie w hotelu, pokoje 2,3, osobowe z pełnym węzłem sanitarnym
– wyżywienie wg programu
– pilot
– lokalny przewodnik
– ubezpieczenie KL 10.000 euro, NNW 10.000 zł

DODATKOWO PŁATNE:
– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

INNE:
W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie chusta na głowę, spódnice, panowie – długie spodnie.

UWAGA !
Cena uzależniona jest od ilości uczestników oraz terminu realizacji.

 

Wyślij ofertę do znajomych!