Przyroda półwyspu Varanger, rozległe równie pływowe fiordu Varanger z arktycznymi gatunkami ptaków  Ptasia wyspa Hornøya – sto tysięcy ptaków na najbardziej wschodnim skrawku Norwegii
Parki Narodowe Finlandii: torfowiska Parku Pyhätuntuuri, góry w Parku Urho Kekkonena  Ujście rzeki Tana i święta góra Saamów – Tanahorn  3 stolice: Helsinki, Tallinn, Ryga

Wielkie przestrzenie, ożywczy klimat oraz fascynująca przyroda Skandynawii pozwalają prawdziwie odpocząć od cywilizacji. Jadąc z południa na daleką północ poznamy całą różnorodność krajobrazów: od poprzecinanych tysiącami jezior nieprzebranych lasów południowej Finlandii, przez pokryte tundrą góry Laponii, aż po należące już do Norwegii urwiste brzegi Oceanu Lodowatego. We wszystkich tych środowiskach będziemy obserwować przyrodę – przystosowane do życia w trudnych warunkach rośliny, mało płochliwe, nieznające lęku przed człowiekiem ptaki, oraz cudowne, niedające o sobie zapomnieć krajobrazy.

W kraju pasterzy reniferów

W drodze na północ zobaczymy wybrzeża Zatoki Ryskiej, oraz przespacerujemy się po zabytkowych starówkach Rygi i Tallina, a przeprawiwszy się promem przez Zatokę Fińską ruszymy w drogę przez rozległe pojezierza. W okolicach Kuusamo powędrujemy przez tajgę, obserwując ptaki i podziwiając widoki poprzecinanych jeziorami lasów, aby wieczorem zrelaksować się w tradycyjnej fińskiej saunie. Obejrzymy przełomowy kanion rzeki Oulanka, po wąskich kładkach przejdziemy przez zdradliwe torfowiska, a w Parku Narodowym Urho Kekkonen urządzimy wycieczkę po tundrze… w środku nocy – umożliwi nam ją trwający w tym okresie arktyczny dzień! Dzięki wizycie w Inari, centrum kultury lapońskiej, poznamy tradycję i zwyczaje Saamów – Indian Europy, którzy do dziś utrzymują się z hodowli stad reniferów.

Półwysep Varanger – na dachu Europy

Z biegiem obfitującej w łososie rzeki Tana dotrzemy na wybrzeże Morza Barentsa, gdzie przez trzy dni eksplorować będziemy Półwysep Varanger – najdalej na północny wschód wysunięty skrawek Norwegii. Zdobędziemy 260-metrowy klif Tanahorn będący świętym miejscem Saamów, a wśród kamienistej tundry odnajdziemy jeziorka i torfowiska tętniące życiem niczym oazy na pustyni. Podczas jazdy serpentynami wzdłuż urwistych wybrzeży od czasu do czasu oczom naszym ukazywać się będą domy rybackich osad, których różnorodne kolory mają rekompensować mieszkańcom długie zimowe ciemności. Dla nas te malownicze widoki rozświetlone niezwykłym arktycznym słońcem będą wspaniałym obiektem do fotografowania.

Przyroda Północy

Początek krótkiego lata jest w Skandynawii niezwykły – torfowiska bieleją kwitnącą wełnianką, tundra pokryta jest kobiercem kolorowych krzewinek i porostów, a nadmorskie łąki pełne kwiatów. Podglądanie ptaków jest ułatwione, bowiem nawet rzadkie gatunki często są mało płochliwe i dają się obserwować z bliska. W lasach występują głuszce, jarząbki, tajemnicze sójki złowrogie oraz aż 8 gatunków sów, w otwartej tundrze siewki złote, mornele i pardwy, wśród torfowisk zaś cała gama brodźców. Na nadmorskich klifach kolonijnie gnieżdżą się tysiące nurzyków, alek i maskonurów, które można oglądać na wyciągnięcie ręki. Jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy największego z sokołów – białozora, spróbujemy też wytopić „królową tundry” – przepiękną sowę śnieżną!

1.DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki  w godzinach porannych, przejazd na nocleg na Litwie.

2.DZIEŃ 
Wycieczka i obserwacje na wydmach i torfowiskach nad Zatoką Ryską. Zwiedzanie terenu stacji ornitologicznej Häädemeeste, ogromna pułapka do łapania ptaków typu Helgoland. Przejazd do Tallina, wieczorny spacer po mieście, zwiedzanie starówki, nocleg.

3.DZIEŃ
Przeprawa promem do Helsinek i spacer po mieście, zwiedzanie Katedry Luterańskiej, przylot grupy lotniczej, przejazd na nocleg.

4.DZIEŃ
Przejazd do Kuusamo, wycieczka na górę Valtavaara. Przejście grzbietem górskim w kierunku skoczni Kuusamo. Wspaniałe widoki na okoliczne tereny leśne i jeziora okolicy Kuusamo. Obserwacje pierwszych sójek złowrogich, napotkamy płochliwe głuszce oraz być może zaobserwujemy taką rzadkość jak modraczek.

5.DZIEŃ 
Kanion Oulanka, torfowiska w Parku Narodowym Pyhätuntuuri, przejazd do Kiilopää. Zwiedzanie przełomu rzeki Oulanka. Trasa 5 km wiedzie malowniczym kanionem rzeki Oulanka. Podczas marszu zapoznamy się z przyrodą torfowisk oraz będziemy podziwiać z okolicznych szczytów przełom rzeki Oulanka. Po drodze pierwsze rzadkości ornitologiczne – jemiołuszki i krzyżodzioby sosnowe, sikory północne. Pod drodze do Kiilopää zatrzymamy się na torfowisku Petkula pod miejscowością Sodankylä.

6.DZIEŃ
Piesze wędrówki w górach PN Urho Kekkonen. Całodzienna wyprawa na szczyt Kiilopää (466 m n.p.m) oraz okoliczne wzgórza dostarczy wspaniałych wrażeń i motywów fotograficznych. Zobaczymy pierwsze pardwy górskie, podróżniczki  a biegające wszędzie i o każdej porze renifery dostarczą podczas fotografowania niezapomnianych emocji. W turystycznym centrum Kiilopää można skorzystać z sauny.

7.DZIEŃ
Wycieczka brzegiem jeziora Inari, przejazd do Karigasniemi. W drodze do Karigasniemi odwiedzimy centrum kultury Laponii w Inarii. Piękną ekspozycję przyrodniczą w miejscowym muzeum oraz skansen. Przejdziemy marszem 6 km wzdłuż jeziora Inarii do wspaniałego drewnianego kościółka Pielpajarveneramaakirkk po drodze nad jeziorem zobaczymy nury czarnoszyje, a w lesie być może łuskowce.Po południu dotrzemy do Góry Ailigas (622 m) – wspaniałe rozległe widoki na Półwysep Varanger i rzekę Tana. Zobaczymy tutaj pierwsze mornele, pardwy górskie, śnieguły, czeczotki i wydrzyki długosterne.

8.DZIEŃ 
Przejazd do Jakobselv na Półwysep Varanger. zwiedzanie rezerwatu ptaków w Ekkerøy i wyspy Nesseby z uroczym protestanckim kościółkiem. Skalny klif Ekkerøy to miejsce gniazdowania około 20 000 tysięcy mew trójpalczastych. Gniazdują tutaj również alki i nurniki białoskrzydłe. Podejście pod klif i obserwacje olbrzymiej kolonii mewy trójpalczastej to jedna z  głównych atrakcji płw. Varanger. Odwiedzimy również wyspę Nesseby gdzie bez trudu zobaczymy czeczotki tundrowe, wydrzyki, edredony, być może zobaczymy nura lodowca, a z bliska przyjrzymy się mało płochliwym płatkonogom szydłodziobym.

9.DZIEŃ
Eksploracja tundry, ptasia wyspa Hornøya. Ptasia wyspa Hornøya to miejsce do którego dotrzemy łodziami z miejscowości Vardo. Podczas pobytu na wyspie główną atrakcją będą gniazdujące tutaj maskonury i nurzyki – polarny, białoskrzydły. Zobaczymy też nurnika białoskrzydłego, a w przystani portowej regularnie widywane są foki. Po południu udamy się w kierunku Hamningberg. W tundrze zobaczymy poświerki, śnieguły, pardwy, renifery; na jeziorkach nury rdzawo- i czarnoszyje, płatkonogiszydłodziobe, kamuszniki, wydrzyki pasożytne; nad morzem sieweczki obrożne, bieliki, głuptaki, mewa blada. Tu też jest największa szansa aby z brzegu zobaczyć białe wieloryby – bieługi.

10.DZIEŃ
Rezerwat Vadsøya, ujście rzeki Tana, wejście na klif Tanahorn (266 m). Pierwszym miejscem jakie odwiedzimy będzie ujście rzeki Tana, Høyholmen – piaszczyste łachy, morze, na horyzoncie niesamowite klify i pokryte śniegiem góry. Zobaczymy tutaj ostrygojady, foki, kolonie lęgową rybitwy popielatej oraz stada biegusów. Przy klifie w pobliżu gniazduje białozór. Odwiedzimy centrum płaskowyżu Kongsfjordfjellet (618 m n.p.m.) – to dosłownie księżycowa tundra, płaty śniegu wśród których gniazdują siewki złote, śnieguły, poświerki, pardwy. Po południu zatrzymamy się na krótko w Berlevåg skąd wyruszymy na świętą górę Samów – klif Tanahorn.

11.DZIEŃ
Przejazd do Rovaniemi.Po drodze obserwacje na torfowiskach przy drodze do Inari.

12.DZIEŃ
Przejazd do Oulu, wycieczka do rezerwatu Liminganlahti. W rezerwacie zbudowano wieżę obserwacyjną, a dostęp do wilgotnych miejsc umożliwiają pomosty spacerowe. Tutaj w 2011 roku z sukcesem grupa obserwowała dubelta, kulika wielkiego i inne ptaki wodno-błotne.

13.DZIEŃ
Wycieczka w okolicach Oulu, przejazd do Lahti.

14.DZIEŃ
Wyjazd grupy lotniczej na lotnisko w Helsinkach. Przeprawa promem do Tallina, nocleg.

15.DZIEŃ
Przejazd do Rygi i wieczorny spacer po mieście. Nocny przejazd do Polski.

16.DZIEŃ 
Przyjazd do miejsca zbiórki  w godzinach porannych.

Świadczenia
Transport:  autokar ,bus lub minibus  prom Tallin-Helsinki-Tallin
– Zakwaterowanie: 4-6-osobowe pokoje w domkach campingowych lub w schroniskach, wyżywienie śniadanie i obiadokolacje
– Opiekę przewodnika/ pilota
– Ubezpieczenie: NW i KL,

Dodatkowo płatne
Biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, łodzi na wyspę Hornøya – ok. 40 EUR).