Drogi Rowerzysto, Drogi Turysto, Green Velo Wycieczki rowerowe

Zapraszamy na wycieczki rowerowe  po Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. w naszej ofercie oferujemy usługi dedykowane turystom rowerowym.

MPR – Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Z przyjemnością informujemy, że nasz obiekt posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo. Sprawdzani byliśmy pod kątem kryteriów „przyjazności dla rowerzystów”, a w naszej ofercie znajdziecie usługi dedykowane turystom rowerowym.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Więcej o szlaku przeczytać można na stronie internetowej www.greenvelo.pl

Wycieczki rowerowe po Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo od 1 do 7 Dni lub 14 Dni

Green Velo Wycieczki rowerowe

Wycieczki rowerowe po Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo od 1 do 7 Dni lub 14 Dni

Green Velo Wycieczki rowerowe

Oferujemy:

 • bezpieczne i nieodpłatne miejsce na przechowanie rowerów
 • narzędzia do wykonania podstawowych napraw np. klucze imbusowe, płaskie, śrubokręty, łatki oraz pompki rowerowe
 • usługę transportu osób, pojazdów oraz rowerów – cena ustalana indywidualnie
 • wycieczki rowerowe w okolicy  przewodnikiem rowerowym – cena ustalana indywidualnie
 • wypożyczenie rowerów
 • zakwaterowanie gospodarstwa agroturystyczne ośrodki wypoczynkowe , pola namiotowe , pensjonaty , Hotele ***lub Hotel **** przyjazne dla rowerzystów
 • ubezpieczenie

 

Szlak rowerowy Green Velo biegnie przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km), a trasa prowadzi przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne i przesiadkowe. W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.

Trasa ma swój początek w Elblągu  to idealne miejsce na start rowerowej przygody wschodnim szklakiem rowerowym Green Velo.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, mający blisko 2000 km długości, to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskie (ok. 420 km), podlaskie (ok. 592 km), lubelskie (ok. 351 km), podkarpackie (ok. 428 km) i świętokrzyskie (ok. 190 km).

Wyjątkowość i różnorodność regionów, przez które prowadzi szlak podkreślają atrakcje turystyczne, zarówno te usytuowane bezpośrednio na trasie, jak i te znajdujące się na obszarze 20-kilometrowego korytarza po obu stronach trasy. Są wśród nich liczne zabytki stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, Pokamedulski Klasztor w Wigrach, dawne żydowskie miasteczka Tykocin, Chmielnik i Leżajsk, miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa, nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie, miasto Sandomierz czy ruiny zamku w Ujeździe.

Green Velo zaczyna się w Elblągu, skąd zmierza na północny wschód wzdłuż Zalewu Wiślanego. Przebiega przez Frombork i niemal na granicy z obwodem kaliningradzkim dociera do Braniewa. Tam przyjmuje kierunek wschodni i przez Warmię oraz Mazury dociera do styku granic trzech państw: Polski, Rosji i Litwy. Dalej szlak biegnie przez Suwalszczyznę, mijając m.in. Puszczę Augustowską. Na Podlasiu zaczyna się kilkusetkilometrowy odcinek wiodący wzdłuż granic z Białorusią i Ukrainą. Przecina on m.in. tereny trzech parków narodowych: Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego.

Dalej Green Velo biegnie przez Lubelszczyznę, odwiedzając m.in. malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm i Włodawę, oraz Roztoczański Park Narodowy. Następnie trasa dociera do województwa podkarpackiego, gdzie w drodze do Przemyśla odwiedzamy m.in. dwie wspaniałe drewniane cerkwie – w Radrużu oraz w Chotyńcu – wpisane w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Tam trasa ponownie zmienia swój kierunek – tym razem biegnie na zachód – i wiedzie przez wspaniałe krajobrazowo tereny Pogórza Przemyskiego i Doliny Sanu. Następnie szlak kieruje się na północny wschód i przez wsie Pogórza Dynowskiego dociera do Rzeszowa, a potem przez Łańcut i Leżajsk do rzeki San. Z nią biegnie do Sandomierza – jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, a stamtąd przez Góry Świętokrzyskie do Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego. W końcowym etapie szlak mija m.in. Oblęgorek i dociera do Gatnik koło Sielpi Wielkiej, która jest największym ośrodkiem wypoczynkowym w regionie, a następnie do Końskich.

Przygodę na szlaku możesz rozpocząć w dowolnym punkcie. Możesz podróżować samodzielnie, z rodziną bądź z przyjaciółmi lub z przewodnikiem rowerowym Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wycieczki rowerowej  nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy. Możesz jechać z północy na południe albo z południa na północ. Zacząć na krańcach owej trasy albo gdzieś w jej środku, wybierając, to co Cię fascynuje. Green Velo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu.

W pobliżu naszego Biura Podróży Variustur biegnie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, którego trasa została poprowadzona przez bardzo atrakcyjne tereny, cenne pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Na szlaku znajduje się wiele zabytków oraz aż 5 Parków Narodowych i 16 Parków Krajobrazowych. przez którą wiedzie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo o długości 2000 km. Jest to najdłuższa, oznakowana trasa rowerowa w Polsce, powadząca przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Green Velo swój początek ma w Elblągu, a kończy się w miejscowości Końskie w województwie świętokrzyskim.

krainy: Wybrzeże Bałtyckie, Wzniesienia Górowskie, Wybrzeże Staropruskie, Mazury, Warmia, Zalew Wiślany

 

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo rozpoczyna się (lub kończy) w królestwie „Nad Zalewem Wiślanym”, które wzięło nazwę właśnie od tego rozległego przymorskiego akwenu. Na całym szlaku Green Velo jedynie pomiędzy Braniewem a Elblągiem znaleźć można miejsca, w których z siodełka roweru zobaczyć można taflę Morza Bałtyckiego.

 

Królestwo Zalewu Wiślanego jest niezwykle zróżnicowane krajobrazowo. Podzielić je można na trzy mniejsze, bardzo odmienne od siebie obszary. Pierwszym z nich są płaskie Żuławy Elbląskie, drugim – pagórkowata, porośnięta bukowymi lasami Wysoczyzna Elbląska, a trzecim – brzeg Zalewu Wiślanego i zachodni fragment równin warmińskich. Elbląg, Frombork i Braniewo to trzy najważniejsze, godne uwagi i dłuższego pobytu miasta, przez które biegnie szlak w tym królestwie.

 

Trasa rozpoczyna się (lub kończy) w Elblągu, ważnym ośrodku komunikacyjnym, a jednocześnie drugim co do wielkości miastem województwa warmińsko-mazurskiego. To hanzeatyckie miasto portowe przez wieki walczyło z Gdańskiem o status najważniejszego portu Rzeczpospolitej. Odbudowane po zniszczeniach wojennych, stanowi pierwszy – lub ostatni – punkt dla podróżujących szlakiem Green Velo.

 

Na zachód i południe od Elbląga rozpościera się delta Wisły i żyzne Żuławy Elbląskie. Choć płaskie jak stół, to Żuławy wcale nie są monotonne. Magię tego obszaru tworzą majestatyczne płaczące wierzby, nachylone w zadumie nad wszechobecnymi kanałami. W większości wsi zobaczyć można potężne, ceglane, gotyckie kościoły oraz charakterystyczne domy podcieniowe – dawne rezydencje bogatych chłopów. Perłą Żuław jest płytkie, zarastające Jezioro Druzno, będące rajem ptaków wodnych i błotnych. W tej okolicy znajdują się Raczki Elbląskie – najniższy punkt Polski. Cały teren Żuław stanowi podmokłą depresję, osuszoną dzięki wieloletniej, cierpliwej pracy rąk ludzkich. Nad krainą unosi się duch Mennonitów – holenderskich wygnańców religijnych, którzy znaleźli tu w czasie I Rzeczpospolitej swoją drugą ojczyznę. Ich umiejętności melioracyjne w znaczącym stopniu ukształtowały dzisiejszy wygląd Żuław.

 

Unikalną na skalę europejską atrakcją obszaru jest oddany w 2015 roku po kilkuletnim remoncie, wybudowany w XIX wieku Kanał Elbląski. Prowadzi on z Elbląga do Ostródy. Rejs na tej trasie daje możliwość podróżowania statkiem po… trawie. Jest tak, ponieważ oprócz śluz, na szlaku wodnym wybudowano szereg pochylni – unikalnych zabytków hydrotechniki.

 

Środkowa część królestwa to obszar Wysoczyzny Elbląskiej, zaczynający się od leśnego parku Bażantaria we wschodniej części Elbląga. Przejazd przez teren wysoczyzny stanowić będzie dla rowerzysty poważne wyzwanie z uwagi na duże różnice wysokości oraz strome podjazdy i zjazdy. Cały ten obszar pocięty jest licznymi dolinkami i wąwozami, porośnięty gęstymi, bukowymi lasami i objęty ochroną jako „Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej”. Ponad sto lat temu tereny te były rejonami łowieckimi cesarza niemieckiego Wilhelma II, który gościł często w rezydencji w Kadynach.

 

Szlak prowadzi przez wzniesienia wysoczyzny dobrymi, asfaltowymi i gruntowymi drogami aż do brzegu Zalewu Wiślanego w okolicach Suchacza. Stamtąd wzdłuż dawnych torów kolejowych trasa biegnie przez urokliwe portowe miasteczko Tolkmicko do Fromborka – miasta Mikołaja Kopernika. Ze szczytu Wieży Radziejowskiej na Wzgórzu Katedralnym podziwiać można rozległą panoramę Zalewu Wiślanego i (łąk dolin Baudy i Pasłęki, ) rozległe łąki Równiny Warmińskiej, przez którą przepływają dwie rzeki Bauda i Pasłęka. Trasa biegnie wzdłuż brzegu Zalewu a następnie brzegiem Pasłęki prowadzi do Braniewa. Ten obszar to pogranicze historyczno-kulturowe sąsiedniego królestwa Warmii. Dawniej tereny te zamieszkiwali pogańscy Prusowie, zniszczeni przez Krzyżaków w XII i XIII wieku. Ale tę historię najlepiej poznać na miejscu…

 

Ostatnim godnym uwagi punktem na szlaku w królestwie Zalewu Wiślanego jest Braniewo. To warmińskie miasto powstało w średniowieczu i jako ważny port handlowy należało do Hanzy. Z dawnych czasów zachowało się w nim, mimo zniszczeń wojennych, kilka interesujących zabytków. Trasa biegnie przez centrum Braniewa bulwarami malowniczej Pasłęki, by następnie wyprowadzić turystów na rozległe, spokojne równiny Warmii – kolejnego królestwa na szlaku.

 

Na obszarze Królestwa wyznaczono liczne, dobrze oznakowane szlaki rowerowe. W szczególności warto się nimi wybrać nad wspomniane żuławskie Jezioro Druzno oraz niezwykle urozmaicone tereny Wysoczyny Elbląskiej.

Królestwo „Warmia i okolice” obejmuje północną część historycznej krainy kulturowej zwanej Warmią oraz tzw. Prusy Dolne, po 1945 roku przecięte granicą pomiędzy Polską a Rosją. Nazwa Warmii wywodzi się od pruskiego plemienia Warmów, którzy podobnie jak pozostałe plemiona pruskie, zostali pokonani przez Krzyżaków w XIII  wieku.  W odróżnieniu od pozostałej części Prus, Warmia zachowała przez wieki katolicki charakter. Było to związane z przynależnością do Rzeczpospolitej do 1772 roku. Stolicą regionu jest Lidzbark Warmiński, słynący z potężnego zamku biskupów warmińskich, przez wieki rządzących tą krainą.

Wiele miejscowości na tym terenie ma średniowieczny rodowód, a dumną historię tej ziemi odczytać można z murów ceglanych kościołów, wież zamków gotyckich oraz dawnych rezydencji szlacheckich.  Krajobrazowo i geograficznie na terenie królestwa wyróżnić można dwa odmienne obszary.

Wschodnia część regionu, od Pieniężna do Lidzbarka Warmińskiego, to malownicze tereny Wzniesień Górowskich. Jest to słabo zamieszkały obszar, zasiedlony po II wojnie światowej przez liczną społeczność ukraińską, wywodzącą sie z terenu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Nie ma tu większych miast ani rzek, gdzieniegdzie w zagłębieniach terenu ukrywają się niewielkie jeziorka. W krajobrazie dominują rozległe, otwarte przestrzenie, urozmaicone czerwonymi dachami warmińskich wsi oraz pozostałościami dawnych majątków dworskich. W tej części królestwa szczególnie godne uwagi są  dwa miasteczka: Pieniężno i Górowo Iławeckie. Znajdują się w nich ciekawe muzea, zabytki gotyckie i pozostałości dawnej zabudowy średniowiecznej oraz XIX i XX wieczne zabytki techniki. Warto zobaczyć położoną w pewnej odległości od szlaku, w pobliżu granicy z Rosją wieś Żywkowo – Europejską Wieś Bocianią. Mieszka w niej 30 mieszkańców i ok. 160 bocianów w 40 gniazdach.

Zachodnia część królestwa to raczej płaski i słabo zalesiony obszar Niziny Sępopolskiej, której osią jest dolina Łyny – największej rzeki tego regionu. Ma ona długość 264 kilometry i jest ciekawym szlakiem kajakowym. Dużą dogodnością w tej części Warmii jest przebieg szlaku, ponieważ odcinki trasy w okolicy Lidzbarka Warm. zostały poprowadzone szutrowymi drogami po dawnych torowiskach kolejowych.

Najciekawszą miejscowością w całym królestwie jest Lidzbark Warmiński, jednocześnie stolica Warmii. Warto w nim zobaczyć majestatyczny zamek biskupi, Stare Miasto, interesujące kościoły i cerkiew oraz oranżerię I. Krasickiego. Trasa w tym mieście poprowadzona została drogami rowerowymi, częściowo wzdłuż biegu Łyny.Pomiędzy Lidzbarkiem Warmińskim a Bartoszycami znajduje się kilka ciekawych zabytków, z których najbardziej godne uwagi to barokowe Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym i zespół dworski w Galinach ze stadniną koni. Bartoszyce również mają średniowieczny rodowód. Mimo zniszczeń wojennych zachowały się tu fragmenty gotyckiej zabudowy, układ urbanistyczny oraz gotyckie kościoły i spichlerze z XVIII i XIX wieku. Ostatnią miejscowością w królestwie Warmii jest niewielki Sępopol, nad którym dominuje gotycki kościół, a zdziwiony turysta zobaczyć może pozostałości dawnych murów otaczających to niewielkie miasteczko.

Na wschód od Sępopola rozpoczyna się królestwo Północnych Mazur, lecz granica pomiędzy tym obszarem a Warmią jest niewidoczna w równinnym w tej części Polski krajobrazie. Dookoła Lidzbarka Warmińskiego i Bartoszyc wyznaczono kilka ciekawych szlaków rowerowych, które zachęcają do poznawania tej przesyconej historią krainy z rowerowego siodełka.  Jak wszędzie wzdłuż szlaku Green Velo, warto się tu pokręcić na dłużej…

Wyprawa do Ornety – miasteczka powiatu lidzbarskiego, którego malowniczy pejzaż dostrzegli już polscy filmowcy, między innymi twórcy filmów: „Róża”, „Wenecja”, „Papusza”, „Niewinne” oraz serialu „Siła wyższa”. Na temat Ornety, stanowiącej plenery dzieła Barbary Sass, wypowiadał się dla „Polski na filmowo” Jan Jakub Kolski, który tak wspomina to urokliwe miasteczko: „Kiedy ją zobaczyłem to mnie po prostu olśniło. Nie sądziłem, że takie miejsca są na świecie. Trochę przypomina francuskie Carcassonne ze wspinającymi się starymi budynkami. Mimo to pewnie miasto nie jest tłumnie odwiedzane przez turystów. A szkoda, bo to niezwykłe miejsce, położone prawie pod naszą wschodnią granicą. Prawdę mówiąc nie sądziłem, że tam kiedyś zrobię film. Producent też nie był zachwycony tym, aby ekipa jeździła tak daleko, ale tak nas zauroczyło to miejsce, że nie było odwrotu. To w ogóle wydaje się być nowy, kompletnie nietknięty turystycznie rejon: Orneta, Jegławki, Chwalęcin. A przecież naprawdę wart poznania.”

Z głównego szlaku Green Velo w Pieniężnie zjeżdżamy kierując się do Sanktuarium w Chwalęcinie. Później zwiedzamy przepiękną Ornetę z licznymi zabytkami i przepięknym kościołem. Dalej, po 3 km, mamy piękny kościół w Krośnie (wzorowany na kościele w Świętej Lipce). Dalej, przez 27,86 km, ścieżka przebiega po starym nasypie kolejowym linii Orneta – Lidzbark Warmiński – Stopy Samulewo, funkcjonującej w latach 1905 – 1945.

Trasa wiedzie przez malownicze tereny doliny Węgorapy w okolicach Bań Mazurskich. Wycieczkę zaczynamy w Baniach Mazurskich. Następnie kierujemy się na północ przez Lasy Skaliskie, przekraczamy Kanał Brożajcki łączący Węgorapę z Gołdapą. Dojeżdżamy do miejscowości Skalisze, gdzie skręcamy w prawo aby przyjrzeć się trzem kilkusetletnim dębom rosnącym w pobliżu przedwojennej leśniczówki. W pobliżu, nad brzegiem Węgorapy znajduje się cmentarz leśników zamieszkujących tutaj przed II wojną światową. Wracamy do drogi głównej i ruszamy znów na północ, do miejscowości Zabrost Wielki, o bardzo ciekawej zabytkowej zabudowie. Wieś została zniszczona w trakcie I wojny światowej. Została odbudowana przez berlińskiego architekta Karla Kujatha i do dzisiaj przetrwała w niezmienionym kształcie. Zachowało się w niej wiele chałup z podcieniami, wzniesionych w konstrukcji ryglowej. Z Zabrostu kierujemy się na wschód, przez miejscowość Mioduniszki Wielkie do miejscowości Rapa, niedaleko której znajduje się piramida – grobowiec rodziny von Fahrenheid. Z Rapy kierujemy się znów na wschód, do miejscowości Żabin, gdzie możemy obejrzeć zabytkowy kościół. Za kościołem skręcamy w prawo. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do miejscowości Żabin, gdzie mieszka Biegnący Wilk – Dariusz Morsztyn, który stworzył Republikę Ściborską, ekologiczną osadę położona w najdzikszej części Mazur. Znajduje się tu duża hodowla psów zaprzęgowych, muzeum kultury indiańskiej i eskimoskiej, wioska indiańska. W dalszej części wycieczki, podążamy w kierunku śródleśnego Jeziora Cichego, otoczonego przez wzgórza porośnięte lasem. Jest to ostatnia atrakcja, jeżeli nie liczyć tradycyjnych lodów w Baniach Mazurskich na zakończenie podróży.

Wycieczka rozpoczyna się przy dworcu PKP w Kętrzynie, skąd głównymi arteriami miasta trasa prowadzi do pierwszej atrakcji na trasie – Gierłoży.

Przed wyjazdem z miasta warto przeznaczyć około 2 godzin na zwiedzanie m.in.: zamku krzyżackiego, a w nim muzeum, kościoła św. Jerzego stanowiącego część systemu obronnego dawnego Kętrzyna, zabytkowej stadniny koni z XIX wieku słynącej z hodowli koni zimnokrwistych i pokazów podczas, których w jednym rzędzie prowadzi się kilkanaście ogierów (rekord świata należący do stadniny wynosi 22 ogiery).

O zbliżaniu się do kolejnej atrakcji na trasie świadczy zmiana otoczenia na las, który ukrywa byłą kwaterę wojenną Hitlera – Wilczy Szaniec. Teren kwatery można zwiedzać indywidualnie bądź z przewodnikiem, przeznaczyć na ten cel należy około 1,5 godziny. W zależności od posiadanego czasu, wycieczkę warto wzbogacić o zwiedzanie parku miniatur zabytków Warmii i Mazur, który znajduje się około 1 km od kwatery w miejscowości Parcz.

Dalej trasa wycieczki przebiega lokalną drogą do miejscowości Nowa Różanka, skąd aż do Węgorzewa będzie prowadzić ścieżką rowerową. Po drodze niewielka miejscowość Srokowo, dobry punkt na przerwę, do obejrzenia zabytkowa zabudowa w centrum.

Kolejną atrakcją trasy jest Kanał Mazurski i śluza Leśniewo Dolne widoczna po prawej stronie ze ścieżki. Z tego miejsca można udać się wzdłuż kanału do Śluzy Leśniewo Górne (budowa zakończona w większym zakresie). W Węgorzewie po minięciu kanału, trasa skręca w prawo promenadą, mija Park Etnograficzny oraz zamek krzyżacki, wycieczka kończy się przy ośrodku wypoczynkowym PTTK

Wycieczka rozpoczyna się z ośrodka wypoczynkowego PTTK, skąd promenadą biegnie w kierunku zamku.

Około 1,5 km od zamku w starym węgorzewskim dworcu funkcjonuje muzeum kolejnictwa. Muzeum posiada ciekawe zbiory wyposażenia oraz zabytkowy tabor. Trasa wycieczki w Węgorzewie biegnie przy urokliwym parku im. Helwinga, zasłużonego w dziedzinie botaniki miejscowego pastora. Dalej kierując się lokalną drogą na Stręgiel, trasa przechodzi w pobliżu pałacu i założenia parkowego w Matyskach. Za Stręgielkiem wycieczka przebiega leśnymi duktami, pokonuje mostek na rzece Sapinie w pobliżu którego rosną kilkusetletnie drzewa. Sapina jest ciekawym szlakiem kajakowym rozpoczynającym się w miejscowości Kruklin, proponowana trasa wycieczki spotyka się z nim ponownie w Ogonkach. Przy moście zlokalizowany jest bunkier, który stanowi część tzw. Giżyckiej Pozycji Polowej, której budowę rozpoczęto za czasów I wojny światowej. W latach międzywojennych miejscowość Ogonki i jezioro Święcajty, stanowiły najważniejszy ośrodek sportu bojerowego w Europie. Z wygodnej ścieżki rowerowej w kierunku Węgorzewa, trasa wycieczki odchodzi lokalną droga w kierunku miejscowości Kal. Po drodze mija duży cmentarz wojskowy z I wojny światowej, przy nim pomnik poległych i punkt widokowy na jez. Święcajty. Z Kalu trasa wycieczki prowadzi nad plaże miejską skąd łatwo wrócić do centrum miasta.

Wycieczka rozpoczyna się z ośrodka PTTK w Węgorzewie, po kilkuset metrach przechodzi obok Zamku Krzyżackiego, który pierwotnie został wybudowany w XIV wieku.

W roku 1945 zamek podobnie jak większość miasta został spalony przez Rosjan, następnie odbudowany w dzisiejszej formie. Około 300 metrów dalej znajduje się najciekawszy zabytek miasta – kościół z pocz. XVII wieku, zachował część oryginalnego wyposażenia m.in. najstarsze na Mazurach organy.

Dalej trasa przechodzi przez niewielką miejscowość Matyski gdzie znajduje się dworek, następnie przez Stręgiel, w którym jest cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Mijając kolejne miejscowości, trasa przebiega mostem na przesmyku jeziora Gołdapiwo.

W miejscowości Jeziorowskie punkt widokowy na akwen oraz plaża. Trasa zmienia kierunek przebiegu na wschodni, wkraczając na teren Puszczy Boreckiej, w której na wolności żyją żubry. W Wolisku zagroda pokazowa żubrów, którą można zwiedzać w godzinach karmienia zwierząt.

Do Kruklanek trasa biegnie lokalną drogą. Przed miejscowością oznakowana szutrowa droga prowadzi do wysadzonego wiaduktu kolejowego nad rzeką Sapiną. Rzeka stanowi ciekawy szlak kajakowy. W Kruklankach kilka punktów gastronomicznych, warto obejrzeć budynek dawnego dworca, kościół. Kolejna atrakcja wycieczki to śluza w miejscowości Przerwanki, obok niej bunkier.

Z Pozezdrza do Ogonek trasa przebiega starym torowiskiem kolejowym, gdzie las skrywa byłą kwaterę hitlerowskich wojsk SS. Większość bunkrów została wysadzona, jeden dobrze zachowany należał do dowódcy – Himmlera. Od Ogonek do Węgorzewa trasa przebiega ścieżką rowerową.

Wycieczka rozpoczyna się z ośrodka wypoczynkowego PTTK, skąd promenadą biegnie w kierunku zamku, przed którym przekracza rzekę Węgorapę – ciekawy szlak kajakowy.

W tym miejscu zobaczyć można jeden z jazów piętrzących wodę rzeki. Historia spiętrzenia wód Węgorapy sięga czasów Krzyżackich. W wyniku prowadzonych prac poziom wody wzrósł o około 3 metry, mniejsze akweny połączyły się tworząc zespół jeziora Mamry.

Wygodną ścieżką rowerową trasa prowadzi, aż do Ogonek. W miejscowości przy moście bunkier z czasów II wojny, przykład umocnienia strategicznej przeprawy pomiędzy jeziorami. Dalej trasa prowadzić będzie lokalnymi drogami, mija hotel Ognisty Ptak nawiązujący nazwą do legendarnego bojera, którym na jeziorze Święcajty w 1938 roku pobito rekord prędkości. Po drodze kilka miejsc z malowniczym widokiem na jezioro Dargin.

W Sztynorcie do obejrzenia okazały pałac, a przy nim założenie parkowe z kilkuset letnimi drzewostanem.

Kolejną atrakcją na trasie wycieczki są Mamerki, gdzie znajduje się dobrze zachowany kompleks bunkrów. Na jego terenie funkcjonuje muzeum, na zwiedzanie należy przeznaczyć minimum około 1 godziny.

Za Mamerkami można skorzystać z proponowanego wariantu dotarcia do Śluzy Guja – wybudowanej  w najbardziej zaawansowanym stopniu. Proponowana trasa skręca w lewo i przebiega wzdłuż Kanału Mazurskiego, mija dwie śluzy. Przy Śluzie Leśniewo Górne funkcjonuje park linowy. Przejazd do Węgorzewa trasą Greenvelo. W Węgorzewie trasa wycieczki biegnie promenadą przy Parku Etnograficznym do ośrodka wypoczynkowego PTTK.

W województwie warmińsko-mazurskim trasa ma 397 km długości, z czego około połowy poprowadzone jest wydzielonymi drogami dla rowerów, których większość jest w środkowej i wschodniej części trasy. Po Greenvelo można przejechać od Elbląga, przez Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Korsze, Węgorzewo po Gołdap i wschodnia granica regionu, by kontynuować podróż po Suwalszczyźnie. Szlak jest dobrze oznakowany metalowymi tabliczkami w kolorze pomarańczowym, na których jest logo szlaku. Są także informacje o odległościach miedzy miejscowościami i atrakcjach istniejących na szlaku i w jego okolicy oraz oznakowanie szlaków bocznych wiodących do ciekawych miejsc czy węzłów komunikacyjnych. Na szlaku turysta znajdzie tzw. miejsca obsługi rowerzystów, rozmieszczone w niezbyt wielkich odległościach, zadaszone, z parkingiem dla rowerów, dające schronienie na wypadek załamania pogody, czy okazję do wypoczynku.

Na Warmii i Mazurach szlak biegnie przez trzy tzw. królestwa rowerowe. Termin ten używany jest do opisania ciekawych obszarów wokół szlaku. W zachodniej części regionu, w okolicy Elbląga mówimy o Królestwie Zalewu Wiślanego, następnie mamy królestwo Warmia i okolice, a we wschodniej części szlaku królestwo Północne Mazury.

W każdym z tych wymienionych „królestw” wyznaczone zostały w terenie lub tylko opisane w przewodnikach trasy okrężne, pozwalające na zrobienie wycieczki całodziennej w okolicy głównego szlaku. Będąc na przykład w Braniewie można wybrać się nad jez. Pierzchalskie, największe jezioro zaporowe w regionie, i zobaczyć mająca 100 lat elektrownię wodną.  Z Górowa Iławeckiego warto dojechać do wsi bocianiej Żywkowo, by podziwiać gniazdujące tam ptaki. W okolicy Węgorzewa jedna z wycieczek prowadzi wokół drugiego co do wielkości w Polsce jez. Mamry. Z Gołdapi można się wybrać na Wzgórza Szeskie i dojechać do parku safari. Choć to oczywiście tylko przykłady tras. Takich wycieczek w regionie jest bowiem aż dwadzieścia.

Szczegółowe zaplanowanie trasy umożliwiają zarówno wydawnictwa, w tym mapy, jak i portal www.greenvelo.pl. Ma on rozbudowane funkcje pozwalające na poznanie walorów i atrakcji na szlaku, ale także dobranie odcinka zgodnie z własnymi zainteresowaniami i sprawnością fizyczną.

W województwie warmińsko-mazurskim szlak Greenvelo nie jest technicznie trudny. Poza niewieloma podjazdami na Wysoczyźnie Elbląskiej i w kilku innych miejscach nie wymaga on dużego wysiłku, choć prowadzi przez ciekawy krajobrazowo obszar z wieloma zabytkami – znanymi, ale zawsze wartymi odwiedzenia takimi jak Stare Miasto w Elblągu, Wzgórze Katedralne we Frombork, zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Na trasie są też mniej znane przez turystów Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie i inne niewielkie miejscowości.

Największe możliwości jazdy wydzielonymi drogami rowerowymi są we wschodniej części szlaku. Rozpoczynając od stacji PKP w Korszach można aż do Gołdapi dojechać takimi drogami. Dobrym punktem startu jest też Kętrzyn, z którego prowadzi do Srokowa (z wyjątkiem 6 km odcinka – który trzeba pokonać drogami gminnymi) wydzielona droga dla rowerów. W okolicy Węgorzewa jest poza tym kilka innych dróg rowerowych skomunikowanych z Greenvelo. Pozwalają one odbycie dodatkowych wycieczek z jednego punktu wypadowego.  Możemy wówczas zaliczyć mała pętlę węgorzewską. Dojedziemy też do Pojezierza przez Ogonki. Prawie całą trasę do znanej piramidy w Rapie pokonamy bez styczności z ruchem samochodów.

Niewielki ruch samochodowy jest na proponowanych na portalu www.greenvelo.pl   trasach wycieczek rowerowych, które biegną zwykłymi drogami.

Podobnie wyglądają wycieczki w okolicy miejscowości uzdrowiskowej Gołdap, na przykład ta w kształcie pętli biegnąca przez Wzgórza Szeskie dobrze utrzymaną szutrówką doprowadzi nas do Tatarskiej Góry i parku safari w Zatykach. Wprawdzie wjedziemy na wysokość niemal 300 m npm. , ale zjazd po wydzielonej ścieżce rowerowej wzdłuż szosy krajowej pozwoli odpocząć i cieszyć się łatwo osiągniętą sporą szybkością.

Szlak Greenvelo w województwie warmińsko-mazurskim pozwala więc odwiedzić znane atrakcje, ale także poznać obszary rzadko opisywane w przewodnikach, na których rowerzysta będzie miał przyjemność poczuć się odkrywcą!

Wycieczki rowerowe po Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo od 1 do 7 Dni lub 14 Dni

Green Velo Wycieczki rowerowe

Oferujemy:

 • bezpieczne i nieodpłatne miejsce na przechowanie rowerów
 • narzędzia do wykonania podstawowych napraw np. klucze imbusowe, płaskie, śrubokręty, łatki oraz pompki rowerowe
 • usługę transportu osób, pojazdów oraz rowerów – cena ustalana indywidualnie
 • wycieczki rowerowe w okolicy  przewodnikiem rowerowym – cena ustalana indywidualnie
 • wypożyczenie rowerów
 • zakwaterowanie gospodarstwa agroturystyczne ośrodki wypoczynkowe , pola namiotowe , pensjonaty , Hotele ***lub Hotel **** przyjazne dla rowerzystów
 • ubezpieczenie

Cennik usługi

Ilość osób Cena
1-4   544 zł
5-8   824 zł

* Cena za grupę osób jako jeden przejazd    

WAŻNE INFORMACJE

* organizator nie ponosi odpowiedzialności za zmiany w cenach biletów wstępu!
* godziny rozpoczęcia i zakończenia wycieczki mogą być zmienione
* osoby uprawnione do zniżek muszą posiadać legitymację szkolną, studencką lub kartę EURO 26, ISIC a w przypadku emerytów i rencistów odpowiedni dokument
* wycieczki organizowane są przy frekwencji minimum 7 osób. W przypadku nie zebrania minimalnej ilości osób zastrzega się możliwość odwołania wycieczki minimum na dzień przed wyjazdem.

Green Velo Wycieczki rowerowe

UWAGA
Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.

– W przypadku noclegów na campingach  bardzo proszę o zabranie   namiotów , karimaty oraz  śpiwory trzeba zabrać swoje.
– Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
– Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
– Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
– Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Elbląga  Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych  każdy organizator w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez B.P. VARIUSTUR doliczana będzie składka, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.

Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:

 1. 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
 2. 13 PLN/os – za imprezy nieczarterowe realizowane poza Europę
 3. 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską

Znowelizowane fragmenty Ustawy o usługach turystycznych są widoczne w Dzienniku Ustaw pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1334/1

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Biuro Podróży Variustur  koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wycieczki ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wycieczki. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Wycieczki rowerowe po Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo od 1 do 7 Dni Green Velo Wycieczki rowerowe

Green Velo Wycieczki rowerowe