Gruzja Wycieczka ! Batumi – Tbilisi – Kazbek – Kachetia Zakochaj się Gruzji od Morza Czarnego aż po Kazbek

1.DZIEŃ
Gruzja Wycieczka. Wylot z lotniska Warszawa-Okęcie (WAW) do Kutaisi w Gruzji (KUT)

2.DZIEŃ/ Batumi
Planowany przylot na lotnisko w Kutaisi. Przejazd do Republiki Adżarskiej nad Morze Czarne do położonej w pobliżu tureckiej granicy wsi Gonio. Śniadanie, zakwaterowanie w kwaterach prywatnych. Przejazd do Batumi i zwiedzanie. Spacer bulwarem nadmorskim, nowoczesna architektura: wieżowiec Radisson, Wieża Alfabetu, plac Piazza, pomnik Medei – królewny kolchidzkiej, uliczki Starego Batumi, meczet. Obiad w porze kolacji, nocleg w Batumi/Gonio.

3.DZIEŃ / Batumi
Śniadanie. Gonio – zwiedzanie rzymskiej fortecy Apsaros, związanej z działalnością św. Macieja Apostoła. Ciąg dalszy zwiedzania Batumi. Spacer po ogrodzie botanicznym, jednym z największych i najbogatszych w gatunki roślin na świecie. Czas do dyspozycji: możliwość wycieczki rowerowej w systemie wypożyczalni BatuVelo, przejazdu kolejką linową nad miastem. Obiad w porze kolacji, nocleg w Batumi/Gonio.

4.DZIEŃ / Tbilisi
Po śniadaniu przejazd do Batumi, a następnie do Tbilisi. Dojazd metrem do centrum. Zwiedzanie Tbilisi: Aleja Szoty Rustawelego, malownicza cerkiew Metechi nad rzeką Kurą, zaułki starego miasta, bazylika Anczischati, nowoczesny Most Wolności, katedra Sioni, termy siarkowe, synagoga . Obiad w porze kolacji, nocleg

5.DZIEŃ / Gruzińska Droga Wojenna
Mccheta – jedno z najstarszych miast Gruzji, przez kilka wieków stolica gruzińskiego królestwa, katedra Sweti Cchoweli z XI w., położona wysoko ponad doliną cerkiew Dżwari, perła architektury gruzińskiej z VI w. – widok na widły rzek Kury i Aragwi. Ananuri – zamek lokalnych książąt z XVII w., położony nad Jeziorem Żinwali. Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną przez Przełęcz Krzyżową (2379 m n.p.m.) do Stepancmindy (Kazbeku), wsi u podnóża Kazbeku (5033 m). Nocleg w Stepancmindzie (Kazbeku). Obiad w porze kolacji, nocleg

6.DZIEŃ / Kazbek – u stóp pięciotysięcznika
Przejazd lub wycieczka piesza do zespołu klasztornego Cminda Sameba na wysokość 2170 m n.p.m. – piękne widoki na cztero- i pięciotysięczniki Wysokiego Kaukazu. Powrót Gruzińską Drogą Wojenną, w drodze powrotnej przystanek w punkcie widokowym nad wąwozem Białej Aragwi. Powrót do hotelu w Tbilisi. Obiad w porze kolacji, nocleg.

7.DZIEŃ /Kachetia – światowa kolebka wina
Objazd po wschodnim regionie Gruzji, graniczącym z Azerbejdżanem. Bodbe (XIX w.), miejsce pochówku św. Nino, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji w IV w. Sighnaghi – małe miasteczko, otoczone murami obronnymi z XVIII w. położone nad krawędzią głębokiej kotliny Alazani, skąd często widać Wielki Kaukaz. Odwiedziny w piekarni w pobliżu Gurdżani, gdzie piecze się tonis puri – cienkie bochenki białego chleba. Kwareli – największa winnica Kachetii. Zwiedzanie wykutych w skale piwnic połączony z degustacją lokalnego wina. Nekresi – położony wysoko nad równiną Alazani zespół klasztorny (VI w.) założony przez św. Abibo Nekreseli, jednego z trzynastu mnichów syryjskich. Gremi – dawna stolica Królestwa Kachetii – cerkiew, zamek i ruiny handlowego przedmieścia. Powrót do stolicy i czas na zakupy na targowisku w dzielnicy Didube lub starym mieście. Obiad w porze kolacji, nocleg.

8.DZIEŃ / Gori i skalne miasto
Gori – muzeum i miejsce narodzin Józefa Stalina, ruiny Twierdzy Gori istniejącej już w I w. n.e. rozbudowywanej do XVII w. Uplisciche – miasto skalne nad rzeką Kurą, składające się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Obiad w porze kolacji, nocleg w Kutaisi.

9.DZIEŃ
We wczesnych godzinach rannych przejazd na lotnisko w Kutaisi. 06:45 Wylot z lotniska w Kutaisi 07:10 Przylot do Warszawy

ŚWIADCZENIA:
– bilety, opłaty lotnicze
– transfer busem, autokarem w zależności od ilości uczestników
– zakwaterowanie w hotelach 2/ 3* pokoje 2 osobowe,
– wyżywienie wg programu śniadanie i obiad w porze kolacji
– pilot /przewodnik,
– ubezpieczenie KL 10.000 euro NNW 10.000 zł, bagaż 800 zł

DODATKOWO PŁATNE:
– taksa turystyczna, napoje do obiadu /woda, wino białe / czerwone,
opłaty rezerwacyjne, bilety wstępu 55 euro/ osoba

Gruzja Wycieczka – zwiedzaj i poznaj kulturę !