Dzień spędzony w Strefie Czarnobylskiej
Zwiedzanie opuszczonego miasta Prypeć
Spotkanie z „samosiołami” – ludźmi z Zony
Spacer po „radzieckim” Kijowie + ukraińskie tradycyjne jedzenie

Wszyscy dobrze pamiętamy wstrząsającą cały świat tragedię 1986 roku, która miała miejsce na terenie naszych wschodnich sąsiadów, Ukraińców. Dziś mamy możliwość zderzyć się osobiście z największą w dziejach katastrofą atomową w postaci umarłego, zawieszonego w przeszłości ZSRR, Czarnobyla.

Niegdyś obszary strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES były niebezpieczne ze względu na wysokie promieniowanie. Jednakże po wyczerpujących badaniach, naukowcy stwierdzają ogromny ekologiczny progres i po 29 latach od tragedii widzimy dziką przyrodę w pełnej krasie, co spowodowane jest m.in. brakiem ingerencji człowieka w środowisko.

W ramach tego wyjazdu odwiedzimy też „Samosiołów” – ludzi, którzy pomimo katastrofy nadal żyją w swoich domach. Zgodnie ze statystykami jest ich ok. 300 osób, skupionych w 11-tu osiedlach wokół Zony. „Samosioły” tworzą niesamowitą społeczność żyjącą w harmonii z naturą, gdzie na ulicach zamiast samochodów, ich drewniane domy mijają wilki, dziki i łosie. Okazja spotkać tych ludzi daję okazję przybliżenia się ku naturze, ku temu, co sprowadza się na margines w stechnologizowanym świecie, w którym przyszło nam żyć.

Zwiedzimy także Kijów, gdzie oprócz oglądania zabytków będziemy szukać śladów minionych wydarzeń oraz tradycyjny wymiar miasta. Mamy nadzieję że ten nietypowy weekend przyniesie Wam multum nowych doznań oraz przemyśleń egzystencjalnych.

1.Dzień
Wylot z Warszawy lub innego lotniska  do Kijowa, zakwaterowanie, przygotowanie na wyjazd do Czarnobyla – zwiedzanie muzeum katastrofy czarnobylskiej. Poczujemy tu wyraźny duch przeszłości – autentyczne UAZY, które swego czasu brały udział w akcji ratunkowej; oryginalne fotografie oraz historie osób, których losy nieodwracalnie odmieniła tragedia i dziś skupione zostały one w tym, co jesteśmy w stanie obejrzeć w przestrzeni muzealnej. Zjemy tradycyjną ukraińską kolację, napijemy się gorzałki z ukraińskiego zboża i zagryziemy kiszonym ogórkiem i prawdziwym sadłem.

2.Dzień
Całodniowy wyjazd do Czarnobyla. Zwiedzimy 30-kilometrową strefę zamkniętą miasta, zajrzymy do wyludnionych mieszkań, w których znajdziemy porzucone w pośpiechu przedmioty codziennego użytku. Odwiedzimy cerkiew św. Eliasza – jedyny obiekt sakralny na terenie zony. Udamy się również do oddalonego o 4 km miasta Prypeć, powstałego niegdyś jako osiedle dla pracowników Czarnobylskiej elektrowni. Wejdziemy na dach najwyższego budynku, skąd naszym oczom pokaże się oszałamiający widok na elektrownię oraz umarłe blokowisko leżące u jej stóp. Powrót do Kijowa wieczorem.

3.Dzień
Dzień w Kijowie. Zajrzymy do Peczerskiej Ławry (UNESCO), która przypomina słowiański Watykan. Wejdziemy także na szczyt stojącego dumnie nad Dnieprem pomnika „Matki-rodzicielki”, która niczym Amerykańska Statua Wolności wita wszystkich przyjezdnych. Przejdziemy się główną ulicą Kijowa – Chreszczatykiem aż dojdziemy do Majdanu, miejsca, gdzie rozgrywają się wielkie kulturalne i polityczne wydarzenia – to właśnie tu odbyła się „Pomarańczowa rewolucja” i protesty przeciw prezydentowi Janukowyczowi. Zobaczymy też inny Kijów w ramach ekskursji do czasów minionych: niekończące się bloki i pomniki oraz pamiątki komunistyczne. Powrót do Polski pod wieczór. (możliwość przedłużenia o 1 dzień w Kijowie)

Świadczenia
bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
– opiekę polskojęzycznego pilota oraz przewodnika lokalnego
– transport z i na lotnisko w Kijowie
– całodniowa wycieczka do czarnobylskiej Zony i miasta Prypeć
– zakwaterowanie: 2x w hotelu (w pokojach 2-osobowych z łazienką i toaletą)
– wyżywienie (2x śniadanie, 2x kolacja w restauracji z tradycyjną kuchnią ukraińską)
– dla chętnych degustacja ukraińskich wódek smakowych
– bilety wstępu
– certyfikat potwierdzający wizytę w zonie Czarnobyla
– ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

Dodatkowo płatne
opłaty za fotografowanie i filmowanie w muzeum (30-40 PLN)
bilety wstępu do zabytków w Kijowie
dodatkowe wyżywienie

Zakwaterowanie / wyżywienie
Zakwaterowanie 2x w rodzinnym pensjonacie lub hotelu. W cenie wycieczki wliczone są śniadania oraz obfite kolacje tradycyjnej ukraińskiej w klimatycznej lokalnej atmosferze. Podczas wyjazdu do Czarnobyla zapewniamy obiad na terenie Zony. Dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny w Kijowie są porównywalne do polskich. Chętnych zaprosimy do bezpłatnej degustacji bogatego asortymentu ukraińskich wódek.

UWAGA
Przed wejściem do Zony zapoznamy się z wprowadzającym programem, dotyczącym podstawowych informacji o mieście oraz poruszaniu się w jego przestrzeni. Poziom radioaktywności po 29 latach istotnie się obniżył i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia odwiedzających. Jednakże w ramach bezpieczeństwa wskazane jest założenie ubrań z długim rękawem oraz spodni.

Wyślij ofertę do znajomych!