1 DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki. Przejazd do Niemiec lub Francji na obiadokolację i nocleg.

2 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Portugali . Zwiedzanie stolicy Portugalii z przewodnikiem – dzielnica Belem – główny port stolicy w czasach świetności portugalskiego imperium kolonialnego: Torre de Belem – wizytówka miasta – wieża obronna z XVI w., położona u ujścia rzeki Tag do Atlantyku, Klasztor Hieronimitów – perła stylu manuelińskiego z nagrobkiem m.in. Vasco da Gamy, następnie romańska Katedra – najstarsza świątynia w mieście, kościół św. Antoniego zbudowany według tradycji na miejscu urodzenia św. Antoniego z Padwy. Stolicę PortugaliI pożegnamy przejeżdżając imponującym mostem – Ponte Vasco Dagama, którego długość przekracza 17 km przez rzekę Tag do miejscowości Almada. Zwiedzanie sanktuarium Chrystusa Króla z kopią słynnego pomnika z Rio de Janeiro. Ze szczytu postumentu roztacza się imponująca panorama Lizbony z ruchliwą rzeką Tag i portem na pierwszym planie. Przejazd do Fatimy na obiadokolację i nocleg.

3 DZIEŃ
Msza św. Śniadanie. Nawiedzenie sanktuarium maryjnego wybudowanego w miejscu objawień Matki Bożej. Zobaczymy bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, kaplicę objawień, kościół Trójcy Przenajświętszej, wystawę „Światło i Pokój”, gdzie gromadzone są dary i wota dla Matki Bożej Fatimskiej, pomniki papieży: Jana Pawła II i Pawła VI, betonowy fragment Muru Berlińskiego – pamiątka Bożej interwencji w upadku komunizmu, zapowiedzianego w Fatimie. Droga krzyżowa. Następnie przejazd do Aljustrel – zwiedzanie miejsc związanych z życiem Franciszka, Hiacynty i Łucji, droga krzyżowa. Powrót do sanktuarium. Obiadokolacja, po której udział w modlitwie różańcowej z wieczorną procesją światła, nocleg.

4 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Porto. Jest to drugie pod względem wielkości miasto Portugalii, centrum przemysłowo-handlowe położone malowniczo na wzgórzu nad rzeką Douro. Zwiedzanie m.in. muzeum w dawnym kościele św. Franciszka, katedry oraz spacer po starej dzielnicy Ribeira. Wieczorem przekroczymy rzekę Duoro udając się do Vila Nova de Gaia – miasteczka z licznymi piwnicami wina Porto. Degustacja połączona z możliwością zakupów. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Bragi.

5 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd na zwiedzanie Bragi, miasta założonego jeszcze za czasów panowania Rzymian i mianowanego wówczas Bracara Augusta a dziśznanego jako miasto baroku. Spacer po mieście. Nawiedzimy najstarszą rzymsko-katolicką katedrę w Portugalii, wzniesioną w 1070 roku. Zobaczymy także Sanktuarium Dobrego Jezusa z Gór (Bom Jesus). Do świątyni udamy się kaskadą schodów – zobaczymy liczne fontanny i dekoracje rzeźbiarskie. Przejazd do Santiago de Compostela, pięknego miasta będącego stolicą Galicji – północno zachodniego regionu Hiszpanii. Przybędziemy na Plaza do Obradoiro – ostatni przystanek dla licznych pielgrzymów przed wejściem do katedry. Tu spoczywa św. Jakub Apostoł. Pielgrzymi podążający od wieków przez Europę do grobu świętego spowodowali iż Santiago de Compostela jest celem jednego z najstarszych na świecie szlaków pielgrzymkowych. Msza św. w bazylice św. Jakuba i nawiedzenie grobu Świętego w krypcie za ołtarzem głównym. Następnie zwiedzanie bazyliki. Na szczególną uwagę zasługuje romańskie wejście główne, na którym widnieje około 100 figur: Chrystus, Apostołowie i Prorocy. Na barokowej fasadzie katedry usytuowany jest posąg św. Jakuba. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Santiago de Compostela.

6 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Oviedo, które podobnie jak Santiago, jest celem pielgrzymek. Jest także stolicą regionu Asturii. Oviedo ulokowano na podgórzu malowniczych Gór Kantabryjskich w 761 roku. Miasto od początku rozwijało się wokół klasztoru i uniwersytetu. Zwiedzanie miasta. Zobaczymy: Katedrę San Salvador zbudowaną w latach 1388- 1528 w stylu gotyku płomienistego. Wewnątrz kościoła znajduje się grobowiec króla Asturii – Alfonsa II. W skarbcu katedry przechowywana jest od IX w. najcenniejsza relikwia Chusta z Oviedo, którą według tradycji otarto twarz Jezusa zaraz po Jego śmierci i zdjęciu z krzyża. Najstarszą częścią kościoła jest zachowany fragment świątyni z początku IX w., zaadaptowany na dwupoziomową kryptę katedralną. Wewnątrz niej, znajduje się m.in. krzyż niesiony w pierwszej bitwie pod Covadongo. Zobaczymy także XVIII-wieczny pałac Velarde mieszczący muzeum sztuk pięknych, a także przedromańskie kościoły Santa Maria del Naraco – położony na zboczu Monte Naraco, a także przedromański kościół San Miguel de Lillo – zbudowany w czasie panowania króla Ordona I. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Santander.

7 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Biarritz. Czas wolny w słynnym atlantyckim kurorcie. Dalszy przejazd na obiadokolację do Lourdes. Udział w procesji ze świecami. Nocleg.

8 DZIEŃ
Śniadanie. Całodzienny pobyt w Lourdes: nawiedzenie bazyliki Różańca Świętego, bazyliki Niepokalanego Poczęcia, Groty Objawień z napisem „Jestem Niepokalane Poczęcie” tzw. Massabielskiej. Udział we Mszy św. i Drodze Krzyżowej oraz poznanie miejsc związanych ze św. Bernadettą: młyn Boly (miejsce urodzenia i pierwszych lat życia Bernadetty Soubirous, La Cachot – dawne więzienie, w którym mieszkała wraz z rodziną w czasie objawień, kościół parafialny św. Piotra, gdzie ochrzczono Bernadettę (obecny kościół Najświętszego Serca Jezusowego). Obiadokolacja, po której udział w procesji ze świecami. Powrót na nocleg.

9 DZIEŃ
Wczesne śniadanie, po którym pożegnanie Lourdes przy Grocie Massabielskiej. Przejazd i zwiedzanie Carcassonne. Zabytkowa architektura tego miasta stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks budowli warownych. Zobaczymy Stary Most, Bramę Nabonese, wieże i zamek, otoczone dwoma rzędami muru obronnego. Ponadto odwiedzimy Bazylikę Sait-Nazaire, w której doskonale współgrają ze sobą nawa romańska, transept i gotycki chór. Wnętrze bazyliki zdobią XVI-wieczne organy oraz pochodzące z XIV wieku witraże. Obiadokolacja, po
której przejazd na nocleg.

10 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Rocamadour – miejscowości malowniczo usytuowanej na wapiennej skale na skraju wąwozu. Udamy się do Sanktuarium Maryjnego ze słynną kaplicą Notre Dame z figurką Czarnej Madonny. Zobaczymy grobowiec św. Amadoura. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Nevers.

11 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Nevers – jednego z piękniejszych małych miast we Francji, ulokowanego na wzniesieniu. Udamy się do sanktuarium – klasztoru Saint Gildard. Nawiedzimy kaplicę św. Heleny, w której umieszczono w przeźroczystym sarkofagu po prawej stronie głównego ołtarza cudownie zachowane ciało św. Bernadety Soubirous ubrane w strój zakonny. Śpiąca sprawia wrażenie śpiącej. Zwiedzanie muzeum powstałe w 1958 r. w setną rocznicę objawień w Lourdes. Przechodząc śladami Świętej udamy się do katedry St. Cyr et Ste Julitte. Świątynia jest charakterystyczna ze względu na fakty posiadania dwóch przeciwstawnych chórów. Ponadto jedna część katedry reprezentuje styl gotycki a druga romański. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

12 DZIEŃ
Śniadanie, po którym wyjazd w drogę powrotną. Po przekroczeniu granicy Polski Msza Święta dziękczynna połączona z podsumowaniem wyjazdu. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

ŚWIADCZENIA:

– transport autokarem lub busem
– 11 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-3 os. z łazienkami małżeństwa – pokoje 2 os.
– 11 śniadań, 11 obiadokolacji
– opiekę i informację turystyczną pilota
– opiekę przewodnika
– opiekę duchowną księdza
– ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 10 000 € i NNW do 2 000 € i 5000 zł w RP

UWAGA !

Jest to PIELGRZYMKA z opieką duchową kapłana i możliwością udziału w Mszach Świętych
Niezbędny dokument: paszport lub dowód osobisty ważny min 6 miesięcy od daty powrotu
Na bilety wstępu i inne wydatki programowe 120 €

Wyślij ofertę do znajomych!