Nagłowice – Zamek w Chęcinach – Kielce- Krzyżtopór – Opatów   Perły  Gór  Świętokrzyskich

Zamek w Chęcinach – zamek królewski

1.DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki  przejazd do Nagłowic – wizyta w dworku pisarza Mikołaja Reja – który tu żył, gospodarował i walczył o to, abyśmy wiedzieli „iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, który zwiedzimy. Ruiny zamku królewskiego z jedna z najpotężniejszych królewskich fortec, której przez następnych 250 lat żadne wojska nie zdołały zdobyć, Jaskini Raj – najpiękniejsza krasowa jaskinia w Polsce, znana ze swej charakterystycznej szaty naciekowej, kompleks korytarzy z setkami stalaktytów i stalagmitów, obiadokolacja, nocleg w Kielcach lub okolicy.

2.DZIEŃ
śniadanie, spacer z przewodnikiem po Kielcach: aleja gwiazd, park miejski, źródełko miłości, plac artystów, kielecki deptak czyli ul. Henryka Sienkiewicza – główna w mieście, przejście na plac katedralny, wysłuchanie legendy o katedralnych zegarach, Krajno Zagórze – Aleja Miniatur – miniatury najsłynniejszych budowli świata : plac św. Piotra, Coloseum, Piramida Cheopsa, wodospad Niagara, dymiący wulkan Etna, Statua Wolności, miniatury nieistniejących już wież World Trade Center oraz wiele innych, zwiedzanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego: Święta Katarzyna – klasztor Bernardynek z figurą patronki miejscowości, kaplica, w której S. Żeromski jako młody uczeń zostawił podpis oglądany do dziś, Święty Krzyż- zwiedzanie klasztoru pobenedyktyńskiego na Łysej Górze z relikwiami Krzyża Świętego, na którym umarł Chrystus, krypty grobowe z legendarnym księciem Jeremim Wiśniowieckim i ciałami benedyktynów, muzeum misyjne – ciekawe eksponaty z całego świata, powrót do obiektu.
Kolacja integracyjna, nocleg.

3.DZIEŃ
śniadanie, przejazd do miejscowości Ujazd – wędrówka po malowniczych ruinach monumentalnego zamku-pałacu Krzyżtopór, zbudowanego przez bajecznie bogatego magnata Krzysztofa Ossolińskiego( zamek miał tyle okien ile dni w ciągu roku, tyle pokoi ile tygodni w roku i tyle sal tyle ile miesięcy w roku), Opatów- zwiedzanie z przewodnikiem zabytków miasta: kolegiata św. Marcina, najcenniejszy zabytek w mieście i jeden z najznakomitszych przykładów architektury romańskiej w Polsce, Brama Warszawska, Rynek, spacer Podziemną Trasą Turystyczną – 335-metrowy odcinek, w którego skład wchodzi 46 komór i korytarzy biegnących pod rynkiem na trzech poziomach, najniższy poziom na głębokości 14,5 m, na całej trasie panuje temperatura wynosząca od 6 C do 12 C, powrót na miejsce zbiórki.

ŚWIADCZENIA
– transport autokarem busem lub minibusem ,
– zakwaterowanie w Hotelu *** 2 noclegi lub ośrodku wczasowym ,
– bilety wstępu do miejsc zwiedzanych ,
– opieka lokalnego  przewodnika,
– wyżywienie wg programu,
– kolacja integracyjna,
– opieka pilota,
– ubezpieczenie NNW i KL ,
– opłaty parkingowe.