Kategoria: Pielgrzymki
Kierunek wyjazdu: Włochy
Transport: Samolot

1. DZIEŃ
Wylot z Gdańska o godzinie 18:10. Przylot do  Rzymu / Fiumicino o godzinie 20:45. Przejazd na zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

2. DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd do Asyżu– dla wielu spośród milionów osób co roku odwiedzających Włochy głównym celem podróży jest maleńki Asyż (Assisi), miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Już sama droga dojazdowa do Asyżu wśród sympatyków Włoch wzbudza bardzo pozytywne emocje i dla wielu to najpiękniejszy region Włoch. Asyż wciąż emanuje niezwykłym klimatem, a jego autentyzm pozostawia niezatarte wspomnienia. Zwiedzimy m.in. Bazylika Świętej Klary, w której znajdują się: Kaplica Ukrzyżowania (z zabytkowym krucyfiksem z XII wieku, przyniesionym przez św. Damiana) oraz Kaplica Najświętszego Sakramentu. Na sklepieniu Bazyliki św. Klary zachowały się oryginalne freski z XIII i XIV wieku. W krypcie kościoła, w kryształowej trumnie, jest pochowana św. Klara. Wśród skarbów bazyliki znajdują się m.in. brewiarz i habit św. Franciszka wyhaftowany przez św. Klarę, płaszcz i jej włosy. Tutaj znajduje się też krucyfiks, z którego przemówił Pan Jezus do Franciszka, dalej Plac Ratuszowy, kościół Chiesa Nova – pełen wdzięku kościółek, zbudowany w stylu barokowym, wzniesiony został w XVII w. na ruinach rodzinnego domu św. Franciszka. Następnie słynna, majestatyczna Bazylika św. Franciszka. Imponująca budowla składa się tak naprawdę z dwóch kościołów: dolnego i górnego. Z kościoła dolnego możemy zejść jeszcze niżej, do podziemnej krypty. W kościele dolnym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na malowidła na ścianach. Z nawy głównej po schodach można zejść do krypty św. Franciszka z grobem. Przejazd do Orvieto, średniowieczne  miasteczko Umbrii położone na szczycie malowniczego wzgórza. Kryje w sobie cudowną perłę, którą zwiedzimy XIV-wieczną katedrę Duomo  z relikwiami: hostią i kapłańskim korporałem. W 1263 roku, podczas mszy, z trzymanej przez księdza hostii na płótno i posadzkę popłynęła krew. Papież Leon XIII powiedział, że: „W dniu Sądu Ostatecznego katedra z Orvieto uniesie się do nieba na skrzydłach swego piękna”. Orvieto może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami, ale także wspaniałymi winnicami, którymi pokryte są zbocza. Wina można kupić w wielu kameralnych sklepikach, znajdujących się w labiryncie wąskich uliczek. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiad w porze kolacji, nocleg.

3. DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Rzym, miasto zbudowane na 7 wzgórzach wspaniale eksponuje swoje budowle i zabytki. Na każdym kroku napotykamy malownicze place z fontannami i pomnikami, kamienice, zdobione pałace, kościoły czy starożytne ruiny, świadczące o wielowiekowej historii. To po prostu Wieczne Miasto. Przejazd metrem w okolice Koloseum, które zobaczymy. Spacer zaczniemy od antycznej części miasta. Forum Romanum, Kapitol – ratusz miasta, Plac Wenecki (Piazza Venezia). To jeden z najistotniejszych punktów na turystycznej mapie Rzymu. Okazały budynek z białego marmuru, jeden z symboli Rzymu, dalej Ołtarz Ojczyzny – pomnik Wiktora Emanuela II, Kolumna Trajana. Wejście do Panteonu, najsłynniejszej spośród świątyń poświęconych bogom panteonu rzymskiego na terenie dawnego Cesarstwa Rzymskiego. Dalej zobaczymy jedno z piękniejszych miejsc w Rzymie-Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, bazyliką św. Agnieszki oraz innych męczenników, które złożono pod ołtarzem głównym w srebrnym relikwiarzu.Przejście na Plac Montecitorio, gdzie znajduję się pałac sejmu włoskiego, Kolumna Marka Aureliusza. Dojście do słynnych Schodów Hiszpańskich, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy, pokazy mody itd. transmitowane przez włoską telewizję. Na wprost – od Schodów Hiszpańskich – zaczyna się Via dei Condotti. Jedna z wielu w Rzymie ulic, przy której znajdują się markowe butiki takich firm, jak Dior, Gucci, Prada. Następnie zobaczymy najbardziej znaną rzymską Fontannę di Trevi. Turyści wrzucają drobną monetę, wierząc, że pozwoli im to w przyszłości wrócić do Rzymu. Czas wolny na tradycyjną włoską kawę z lodami. Przejście pod Pałac prezydencki na Kwirynale, dalej udamy się przez pięcioprzęsłowy most Świętego Anioła, przy zamku Świętego Anioła, budowla ta miała burzliwą historię: początkowo była grobowcem rodzinnym, później została ufortyfikowana, potem stała się siedzibą arystokratyczną i w końcu rezydencją papieską oraz skarbcem Państwa Kościelnego. Zamek od IX wieku połączony jest z Watykanem murem obronnym mającym chronić bazylikę i całą dzielnicę Borgo Vaticano. Czas wolny. Powrót metrem do miejsca zakwaterowania, obiad w porze kolacji, nocleg

4. DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd metrem na Mszę Św. w cerkwi grekokatolickiej Santa Sofia w Rzymie. Kościół ukraiński wpisuje się w historię Rzymu od czasów Unii Brzeskiej. Pierwsze kontakty były motywowane względami edukacyjnymi duchowieństwa. Otwarcie Ruskiego kolegium było początkiem postępowego wzrostu ukraińskiej wspólnoty w Rzymie. W 1932 r. założono w Rzymie Generalną Kurię Bazylianów, w 1939 r. stworzono ukraińską sekcję radia Watykan, powołano Generalną Kurię Sióstr Służebnic – 1948 r i Generalną Kurię Sióstr Bazylianek – 1954 r. Wielcebłogosławiony Patriarcha Josyf Slipyj tworzy z Rzymu centrum Ukraińskiej Katolickiej Cerkwi. Nastąpiło to w czasie gdy grekokatolicy na Ukrainie i w Polsce należeli do kościołów zakazanych. W owym czasie Patriarcha Josyf czyni z Rzymu swą siedzibę budując Sobór Mądrości Bożej i powołując następujące instytucje: Ukraiński Katolicki Uniwersytet, Seminarium Duchowne Św. Sofii, Parafię greckokatolicką, Monastyr Ojców Studytów.
Następnie zwiedzanie stolicy chrześcijaństwa. Watykan – państwo zajmujące powierzchnię mniejszą niż pół kilometra kwadratowego – jest największym na świecie skarbcem sztuki. Zwiedzimy  Muzea Watykańskie, które należą do najważniejszych i najbogatszych muzeów na całym świecie. Zbiory gromadzone w ciągu setek lat przez wielu papieży wraz z Kaplicą Sykstyńską. Przejście przez plac św. Piotra otoczonego ogromną czterorzędową kolumnadą Berniniego. Na środku placu umieszczono w XVI wieku 25,5 – metrowy egipski obelisk, który, jak głosi legenda, był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra, zwiedzanie wnętrza bazyliki św. Piotra – świątynia chrześcijańska, która olśniewa bogactwem zdobień, ilością i jakością dzieł sztuki oraz mnogością relikwii świętych kościoła, wizyta w miejscu spoczynku Jana Pawła II. Dla chętnych wjazd na kopułę bazyliki ( 5-7 euro w zależności od kondygnacji ).Czas wolny na posiłek we własnym zakresie, zakupy artykułów religijnych.
Przejazd na lotnisko, wylot z Rzymu / Fiumicino o godzinie 21:20  Przylot do Gdańska o godzinie 23:55

ŚWIADCZENIA
– bilet lotniczy Gdańsk – Rzym – Gdańsk
– transfer autobusowy „z i na” lotnisko w Rzymie,
– zakwaterowanie w hotelu 3 * pok. 2 i 3- osobowe
– wyżywienie wg programu
– całodniowa wycieczka autokarowa Asyż- Orvieto
– pilot / lokalny przewodnik
– ubezpieczenie KL 10.000 Euro i NNW 10.000 zł

DODATKOWO PŁATNE
– bilety wstępu, opłaty na przejazdy metrem, 2 dnia opłaty drogowe, parkingowe i wjazdowe do miasta, słuchawki x 2 dni 40 euro/os

Wyślij ofertę do znajomych!