1 DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki. Przejazd na obiadokolację i nocleg na terenie Węgier.

2 DZIEŃ
Śniadanie, po którym przejazd do Satu Mare – krótkie zwiedzanie miasta. Następnie udamy się do Săpânţa, gdzie zobaczymy tzw „wesoły cmentarz”. Nie ma tu tradycyjnych kamiennych pomników, wszystko wykonane w typowym ludowym stylu, zachwycając niezwykłą paletą barw, z przewagą koloru niebieskiego. Pomysłodawcą był miejscowy artysta Ioan Stan Patraş, który w roku 1935 wyrzeźbił pierwszy nagrobek.  Następnie jadąc Doliną Izy zobaczymy przepiękne drewniane cerkwie w miejscowościach BârsanaRozavleaBogdan Vodă. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

3 DZIEŃ
Sniadanie. Przejazd na przełęcz Prislop (1416m. n.p.m.) z której rozciąga się przepiękny widok na góry Rodniańskie, na szczycie, z dala od cywilizacji, w miejscu bitwy z I wojny światowej znajduje się klasztor. Następnie udamy się do miejscowości Moldovita i Sucevita, gdzie zwiedzimy unikalne „malowane klasztory” wpisane na listę UNESCO. Z kolei udamy się do Kaczycy, którą zamieszkuje także duże skupisko Polaków. Znajduje się tam największe Sanktuarium Maryjne Rumunii z Cudownym Obrazem Madonny Kaczyckiej. Nad wejściem znajduje się potężny krzyż oraz napis w języku polskim: „O Maryjo bez grzechu poczęta – módl się za nami”. Kościół w Kaczycy podniesiony został do rangi bazyliki mniejszej w roku 2000. W uroczystości nadania tego tytułu przez papieża Jana Pawła II wziął udział kard. Ligi Poggi oraz nuncjusz apostolski w Bukareszcie – ks. abp Jean Claude Perisset i kilku biskupów. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicy Gura Humorului.

4 DZIEŃ
Śniadanie, po którym zwiedzanie Gura Humorului. Przejazd do miejscowości Voroneț, gdzie zobaczymy monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego. W miejscowości Agapia podziwiać będziemy największy żeński klasztor w Rumunii. Nastepnie przełęcz Bicaz – przejedziemy urokliwym wąwozem między zawieszonymi skałami, Zobaczymy także czerwone jezioro (Lacul Roșiu) położone na szczycie masywu górskiego powstałe po odłamaniu się szczytu góry. Obwód jeziora ma ponad 80 km ! Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach w Târgu Mureș.

5 DZIEŃ
Śniadanie. Krótkie zwiedzanie centrum Târgu Mureș:  jedna z najpiekniejszych katedr Rumunii wewnątrz cała pokryta freskami na Placu Trandafirilor, secesyjny pałac kultury, teatr narodowy, Ratusz. Przejazd do średniowiecznego miasta Sighișoara – prawdopodobnego miejsca urodzenia Drakuli. Nawiedzimy także Kościół obronny w Prejmer. Przejazd do Braszowa. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od tureckiego słowa barasu znaczącego tyle co biała woda. Udamy się na główny plac – Piaţa Sfatului – zobaczymy zabytkowy, późnogotycki ratusz z 1420 roku. Plac okalają urokliwe kamieniczki z różnych stylów architektonicznych. Cerkiew prawosławna Narodzenia Matki Boskiej, Czarny Kościół, którego budowę rozpoczęto w 1383. Po pożarze miasta w 1689 roku , który nie ominął również świątyni, drewniane wyposażenie kościoła spłonęło, a jego mury sczerniały. Odtąd kościół nazywany jest Czarnym. Nieopodal kościoła znajduje się słynna uliczka Sznurową (strada Sforii). Jest to najwęższych (wedle niektórych źródeł najwęższa) uliczka w Europie o szerokości zaledwie 1,32 metra i długości 83 metrów!. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

6 DZIEŃ
Śniadanie, po którym przejazd na zwiedzanie Zamku Bran – dawnej rezydencji królowej rumuńskiej Marii. Przez długi czas reklamowany była jako zamek Drakuli, jednak jest niemal pewne, że pierwowzór tej literackiej postaci nigdy nawet w zamku nie był. Następnie zobaczymy kolejny z transylwańskich fenomenów zamek chłopski w Râșnov, nazywany rumuskim Carcassonne. Zbudowany przez Krzyżaków ok. 1215 roku. Po ich wygnaniu przez króla warownię przejęli tutejsi chłopi i sami ją dalej rozbudowywali i umacniali. W całej swojej historii zamek został zdobyty tylko raz w roku 1600, przez księcia Siedmiogrodu Gabriela Batorego. Przejazd do Sinaia – najbardziej prestiżowego kurortu górskiego Rumunii. Zobaczymy piękne pałace Peleș i Pelișor wchodzące w skład kompleksu wybudowanego dla rumuńskiej rodziny królewskiej. Pierwszy z nich budowany był w latach 1873-1883 z inicjatywy króla Rumunii Karola I. Władca zaprosił architektów europejskich, wygrał Johannes Schultz. Jego projekt był najoryginalniejszy i najodważniejszy. Przy budowie pracowało ponad 400 ludzi z około 15 krajów. Przypomina bardziej baśniowy renesansowy pałac, niż tradycyjny zamek. Budowla w architekturze stylu bawarskiego. Drugi zaś, to mały zameczek zbudowany jako prywatna rezydencja króla Ferdynanda.Obiadokolacja i nocleg w Bukareszcie lub okolicy.

7 DZIEŃ
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Rumunii nazywanej Małym Paryżem: zobaczymy Pałac Parlamentu wybudowany za czasów panowania Ceaușescu, Wzgórze Metropolitalne z Katedrą Prawosławną z XVII w., Monaster Antim z 1713 r. (kolorowe freski, bogato zdobione kolumny we wnętrzu), Ateneum – siedziba Filharmonii, Park Cișmigiu, Łuk Tryumfalny, Stare Miasto. Powrót do miejsca zakwaterowania na obiadokolację i nocleg.

8 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Curtea de Argeş, gdzie zobaczymy cerkiew metropolitarną, miejsce pochówku królów Rumunii. Następnie zwiedzanie Zamku Poienari, który był własnością Vlada Palownika zwanego Drakulą. Potem udamy się do miejscowości Horez, gdzie zobaczymy Monastyr założony w 1690 r. Pośrodku klasztoru stoi cerkiew Św. Trójcy. Monastyr został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Następnie zobaczymy Monastyr Cozia- z XIV w – jedno z najwspanialszych dzieł wołoskiej sztuki średniowiecznej. Przejazd w okolice Sibiu na obiadokolację i nocleg.

9 DZIEŃ
Śniadanie. Sibiu to jedno z najpiękniejszych miast nie tylko Transylwanii, ale i całej Rumunii. Starówka miasta porównywana jest często przez Polaków do Krakowa. Zobaczymy: Katedra prawosławna p. w. Świętej Trójcy z początku XX wieku z kopułą pokrytą barwnymi freskami, kapiącym od złota ikonostasem, mozaikami i żyrandolem nawiązująca stylem do Hagia Sophia w Stambule, ewangelicki kościół parafialny, Most Kłamców, Schody Ormiańskie. Następnie przejazd do Alba Iulia– historycznej stolicy Siedmiogrodu. Zobaczymy Katedrę św. Michała, gdzie w Kaplicy Królewskiej znajdują się nagrobki Izabeli, córki Zygmunta Starego, oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolyi, księcia siedmiogrodzkiego; katedrę prawosławną dzwonnicę, pozostałości dawnej twierdzy. Następnie zwiedzanie Zamku Hunedoara – jednego z największych i najpiękniejszych średniowiecznych zamków Rumunii, do którego prowadzi wspaniały most. Przejazd w okolice Timişoary na obiadokolację i nocleg.

10 DZIEŃ
Śniadanie. Zwiedzanie Timişoary, gdzie w VII wieku urodził się papież Konon: starówka, Piata Uniri z katedrą katolicką oraz katedrą serbską, katedra prawosławna zbudowana w monumentalnym stylu mołdawskim – największa cerkiew w całej Rumunii, gmachy przy Piata Victoriei. Przejazd do Budapesztu. Wieczorna tura objazdowa zwiedzania miasta. Obiadokolację i nocleg.

11 DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną do Polski .

12 DZIEŃ 
Powrót do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA:

– 10 noclegów w hotelach **/***, pokoje 2-3 os. z łazienkami, małżeństwa – pokoje 2 os.
– 10 śniadań, 10 obiadokolacji
– transport autokarem lub busem
– opiekę i informację turystyczną pilota
– opiekę przewodnika
– opiekę duchową księdza
– ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 10 000 € i NNW do 2000 €, do 5000 zł na terenie RP

UWAGA:
Jest to PIELGRZYMKA z opieką duchową kapłana i możliwością udziału w Mszach Świętych

Niezbędny dokument: paszport lub dowód osobisty ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu
Na bilety wstępu, zestaw słuchawkowy audio guide* i inne wydatki programowe należy przygotować ok 80 €

Wyślij ofertę do znajomych!