Odległe doliny Wielkiego Kaukazu kryją się za wysokimi grzbietami gór. Na miejscu poczujemy moc przepięknej natury i ducha dawnych gruzińskich tradycji. Tuszetia i Chewsuretia to jedyne miejsca w Gruzji, w których po dziś dzień zachowały się i są kultywowane obyczaje pasterzy. Ich dziarskie i stanowcze podejście do życia, może szokować np. przechowywanie szkieletów przodków w domach. Dlatego też w części regionu odmówiono przyjęcia chrześcijaństwa, a we wsi-twierdzy Szatili – choć Gruzja to kraj bardzo religijny – nie istnieje ani jeden kościół.
Te dwa regiony pokonamy pieszo. Miejscowe, sprawne konie poniosą nasze bagaże, a my będziemy wędrować od doliny do doliny, od wioski do wioski romantyczną krainą wysokich przełęczy i głębokich zielonych dolin tuż nad brzegami dzikich rzek. Chętnym, którzy szczycą się dobrą kondycją, proponujemy udział w końcowej wspinaczce na szczyt góry Kazbek (5047 m n.p.m.) – przepięknego wygasłego wulkanu, mitycznego miejsca cierpień Prometeusza.
• Trekking na lekko przez odległe doliny Wielkiego Kaukazu
• Przedchrześcijańskie świątynie i wieś-twierdza Szatili
• Elastyczność: wybór między 8-, 11- lub 16-dniowym wyjazdem
• Możliwość zdobycia Kazbeku (5047 m n.p.m.)

OFERUJEMY WAM TRZY ZRÓŻNICOWANE CZASOWO WARIANTY WYCIECZKI:

WARIANT KRÓTKI: 8 dni Wędrówka z Tuszetii do Chewsuretii (+ Kistowie w Pankisi)
Trasa: Wędrówka tuszeckimi dolinami ubarwiona wizytami w malowniczych wioskach pasterskich. Przejście przełęczą Atsunta (3431 m n.pm.m) do unikatowej warownej wsi Szatili, w której zakończymy naszą wycieczkę.

WARIANT ŚREDNI: 10 dni Wędrówka z Chewsuretii do Kazbegi (z możliwością zdobycia szczytu góry Kazbek – 5047 m n.p.m.)
Trasa: Wycieczka została zaplanowana jako wyprawa na szczyt Kazbeku (5047 m.n.p.m.) z poprzedzającą ją kilkudniową wędrówką aklimatyzacyjną. Oczywiście, pamiętamy również o tych, którzy wolą podziwiać przepiękne kaukaskie panoramy z nieco niższej wysokości – dla nich ekspedycja zakończy się na wysokości 4000 metrów. W ramach wyjazdu zwiedzimy również stolicę Gruzji – Tbilisi oraz unikatową warowną wieś Szatili.

WARIANT DŁUGI: 15 dni Wędrówka z Tuszetii do Chewsuretii, następnie przejscie z Tuszetii do Kazbegi (z możliwością zdobycia szczytu góry Kazbek 5047 m.n.p.m.)

wariant krótki i długi
1- 2 DZIEŃ
Przelot do Gruzji, krótki odpoczynek, Przejazd przez znaną z uprawy winorośli Kachetię. Zwiedzanie klasztoru Alawerdi, cytadeli Gremi i monastyru. Zakup jedzenia i zapasów na trekking. Przejazd do Wąwozu Pankisi, zamieszkanego przez muzułmańskich Kistów. Wieczorem prosta, tradycyjna, czeczeńska kolacja. Możliwość pokazu czeczeńskiej muzyki i tańca.

3 DZIEŃ
Przejazd wzdłuż głównej kaukaskiej grani i przez przełęcz Abano (2960 m n.p.m.). Transport do stolicy Tuszetii – Omalo, zwiedzanie okolicy.
Porzucamy ucztujące Omalo i wędrujemy naprzeciw wygasłym górskim wulkanom. Podczas wycieczki będą towarzyszyć nam konie, które poniosą nasze bagaże. Pierwszy dzień wędrówki zawiedzie nas przez przełęcz Nakaicha do górskiej osady Cheszo. Noc spędzimy w typowej górskiej tuszeckiej chacie.

4 DZIEŃ
Choć czas szybko płynie, kontynuujemy naszą wędrówkę wbrew prądom rzeki Alazani, która jako jedna z małych gruzińskich rzek spływa na północ – w stronę Rosji. Nasza droga przebiegać będzie przez osady Girewi, Chonszio i okoliczne pastwiska aż do przełęczy Atsunta (3431 m.n.p.m.), z której roztaczają się przepiękne widoki na cały Wielki Kaukaz. Przed nami pierwsza noc, którą spędzimy w obozowisku pod namiotami.

5 DZIEŃ
Po zdobyciu Atsunty powędrujemy w dół aż do na wpół opuszczonej wioski Ardoti leżącej na umownej granicy między Tuszetią a sąsiadującą z nią Chewsuretią. Znajdujemy się w okolicy wsi-twierdzy Szatili, lecz dotarcie do niej zajmie nam jeszcze około dobę.

6 DZIEŃ
Machamy gruzińskim strażnikom granicznym i dawnym szlakiem towarowym przechodzimy tuż obok „chatki martwych” – budynku pełnego szkieletów, do którego przychodzili umierać starzy schorowani górale. Wieczorem dotrzemy do Szatili, po drodze mijając przepiękne kamienne pole i kilka pasterskich szałasów.

7 DZIEŃ
Dawna gruzińska pieśń opiewa przepiękną pannę z Szatili – dziś spróbujemy ją odnaleźć między ostatnimi mieszkańcami tej perełki kaukaskich osad. Architektura miasta jest zadziwiająca, gdyż domy są tak połączone, że tworzą twierdzę warowną.Będziemy mieli szansę przekonać się, że mieszkający tu Chewsurowie są uważani za najbardziej uprzejmy i gościnny lud zamieszkujący kaukaskie góry.

8 DZIEŃ
Tego dnia uczestnicy krótkiego wariantu wycieczki wracają do Tbilisi – zwiedzą stare miasto, twierdzę Narikala, wieczorem zażyją kąpieli w łaźniach z siarkową wodą i przy odrobinie szczęścia obejrzą taniec z szablami – występ narodowego baletu gruzińskiego. W planach również pożegnalna kolacja oraz drink na Szardenii – deptaku starego miasta pełnym barów i herbaciarni.

9 DZIEŃ
Przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.

wariant średni

1- 2 DZIEŃ
Przelot do Gruzji z przesiadką. W drodze do Szatili zwiedzanie Mcchety – religijnej stolicy Gruzji oraz klasztoru nad brzegiem jeziora Ananuri. W godzinach wieczornych przyjazd do Ardoti. Spotkanie z uczestnikami wariantu długiego.

3 DZIEŃ
Dawna gruzińska pieśń opiewa przepiękną pannę z Szatili – dziś spróbujemy ją odnaleźć między ostatnimi mieszkańcami tej perełki kaukaskich osad. Architektura miasta jest zadziwiająca, gdyż domy są tak połączone, że tworzą twierdzę warowną.Będziemy mieli szansę przekonać się, że mieszkający tu Chewsurowie są uważani za najbardziej uprzejmy i gościnny lud zamieszkujący kaukaskie góry.

4 DZIEŃ
Rozpoczęcie kolejnej części wycieczki, poranny przejazd samochodem terenowym oraz marszrutką do Gudani. Stąd powędrujemy do wsi Roszka będziemy podróżować u podnóża góry Chaukhi aż do osady Juta

5 DZIEŃ
Dzień odpoczynku, ale chętni mogą podejść pod szczyt skąd Chaukhi. Nocleg w Juta.

6 DZIEŃ
Udamy się do stolicy regionu Chewi – Kazbegi. Uzupełnienie zapasów (możliwość wyboru między miejscowymi sklepikami takimi jak „Google shop” czy „Google Market” :). Dalsza wędrówka w stronę przepięknie usytuowanego klasztoru Tsminda Sameba. Stąd czeka nas już tylko kilka godzin dreptania do granicy lodowca. Nocleg w namiocie.

7 DZIEŃ
Aklimatyzacja i wspinaczka na wysokość 4000 metrów. Przygotowania do zdobycia Kazbeku w otoczeniu przepięknych widoków na lodowiec i okoliczne skały. Obserwacja ptactwa, opalanie promieniami słonecznymi i inne atrakcje. Nocleg w namiocie lub meteostacji.

8 DZIEŃ
Grupa chętnych podejmie próbę zdobycie szczytu pod opieką miejscowego, licencjonowanego przewodnika górskiego. Wędrówka rozpocznie się wczesnym rankiem, lodowcem przejdziemy na płaskowyż, z którego czeka nas strome podejście na szczyt Kazbeku. Powrót do Meteostacji w godzinach popołudniowych. Jeśli pogoda dopisze, zaś uczestnikom nie braknie sił i czasu, próbę zdobycia szczytu można podjąć również wcześniejszego dnia. Nocleg w namiocie lub meteostacji.

9- 11 DZIEŃ
Zejście do Kazbegi. Dla zainteresowanych przewidziane zwiedzanie Wąwozu Darialskiego i wodospadu Gweleti. Nocleg w Kazbegi u lokalnych rodzin. Powrót do Polski.

DODATKOWE INFORMACJE:

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
– dla zainteresowanych zdobyciem szczytu góry Kazbeg: opieka przewodnika górskiego i wynajem potrzebnego sprzętu (około 150 EUR na osobę przy grupie czteroosobowej)
– dla zainteresowanych wynajem koni do pokonania konno drogi przez Tuszetię lub Chevsuretię (około 50 EUR za każdą część)
– wyżywienie (oprócz wspomnianego wyżej)

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:
Z powodu nieprzystępności obszarów niemożliwe jest spędzenie każdej nocy w domach gościnnych. Podczas kilku nocy będziemy spać we własnych namiotach w obozowiskach. W Tbilisi będziemy zakwaterowani w hotelu. Przy każdym noclegu w domach gościnnych w cenie zapewnione są kolacja i śniadanie. Pozostałe wyżywienie we własnym zakresie.

GRUPA: Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

SZCZEGÓŁY O TREKKINGU:
Trekking odbywa się bez obciążenia, nasze bagaże niesie koń. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Na trasie nie ma żadnych technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam krótkie przejścia i przeprawy przez strumienie. Większość szlaków przebiega przez ścieżki pasterskie.

SZCZEGÓŁY O WEJŚCIU NA SZCZYT KAZBEKU:
Podczas zdobywania Kazbeku (z wioski Kazbegi) będzie towarzyszył Wam licencjonowany przewodnik. Od Meteostacji na szczyt wchodzi się w czteroosobowych grupkach, których członkowie asekurowani są liną. W każdej grupie – czteroosobowej idzie jeden gruziński przewodnik.Cena przewodnika jest stała bez względu na ilość osób w grupie. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że uzbiera się grupa czteroosobowa. Podejście wymaga sprawności fizycznej (nie umiejętności technicznych!). W dzień zdobywania szczytu obóz opuszcza się o 3 rano, powrót zwykle około godziny 16.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Tbilisi oraz Elbląg, Warszawa. Inne miejsce (Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Praga…) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatę

ŚWIADCZENIA
bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
opiekę polskojęzycznego pilota
opiekę miejscowego przewodnika górskiego
transfer z i na lotnisko w Tbilisi, przewóz do i z gór, przejazd z Szatili do Gudani oraz z Juta do Kazbegi
koń niosący bagaże w Tuszetii, Chewsuretii i Kazbegi
dwa noclegi w hotelu w Tbilisi
zakwaterowanie w Omalo, Czeszo, Szatili, Juta, Kazbegi
śniadania (cztery w wariancie krótkim, pięć w wariancie średnim, dziewięć w wariancie długim)
kolacje (trzy w wariancie krótkim, cztery w wariancie średnim, siedem w wariancie długim)
ubezpieczenie NNW i KL

 

Wyślij ofertę do znajomych!