Ilość dni: 4 DNI

1 DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki. Przejazd nad jezioro Wigry położone na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie pokamedulskiego zespołu klasztornego – miejsc upamiętniających pobyt Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do ojczyzny w 1999 r. Obecnie zespół składa się z eremów, kościoła, refektarza, domku furtiana, kaplicy kanclerskiej i wieży zegarowej. W podziemiach kościoła spoczywa pierwszy biskup wigierski, wybitny kaznodzieja ks. Franciszek Karpowicz i zakonnicy – kameduli. Do zwiedzania udostępnione są również pokoje papieskie: sypialnia, pokój gościnny, kaplica. Przejazd do Wilna. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 DZIEŃ
Śniadanie. W mieście, gdzie do dziś przeplatają się trzy kultury: litewska, polska i białoruska, zwiedzimy Starówkę wileńską wpisaną na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Odwiedzimy najważniejsze miejsce związane z kultem Maryi na Litwie – klasycystyczną pozostałość fortyfikacji miejskich – Ostrą Bramę z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej. Znajduje się tu przyciągająca od wieków rzesze pielgrzymów gotycka kaplica z obrazem Matki Bożej Miłosiernej Ostrobramskiej. Namalowany przez nieznanego autora na dębowych deskach obraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej był uroczyście koronowany w 1927 roku przez kardynała Aleksandra Kakowskiego w obecności marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta Ignacego Mościckiego. Następnie zobaczymy klasztor Bazylianów, barokowy zespół uniwersytetu wileńskiego, którego studentami byli m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz. Nawiedzimy kościół św. Ducha, klasycystyczną archikatedrę, kościoły św. Anny i Bernardynów, pomnik Adama Mickiewicza. Czas wolny na Starym Mieście. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

3 DZIEŃ
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wilna – tura objazdowa po mieście. Zobaczymy Górę Trzech Krzyży z pomnikiem poświęconym ofiarom stalinizmu na Litwie, odwiedzimy dzielnicę Antokol z kościołem św. Piotra i Pawła – najcenniejszym zabytkiem barokowym w Wilnie (około 2 tysiące rzeźb we wnętrzu kościoła). Zobaczymy również cmentarz na Rossie – najstarszy i najpiękniejszy cmentarz wileński z grobowcem matki marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sercem, a także nagrobkami szeregu innych wybitnych Polaków zasłużonych dla ojczyzny. Po południu przejazd do Trok. Zwiedzimy zabytkowe budynki architektury karaimskiej, średniowieczny zamek na Wyspie Zamkowej, na jeziorze Galwe zbudowany przez księcia Witolda, kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Przespacerujemy się również nad jeziorami Galwe i Tataryszki. Dodatkową atrakcją będzie degustacja karaimskich kibinów. Powrót do Wilna na obiadokolację i nocleg.

4 DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Kowna. Zwiedzimy: ruiny zamku u zbiegu Wilii i Niemna, Ratusz zwany „białym łabędziem”, w którym obecnie znajduje się muzeum ceramiki, plac Ratuszowy otoczony zabytkowymi kamienicami, bazylikę archikatedralną śś. Piotra i Pawła, gotycki dom Perkuna z fasadą po mistrzowsku stworzoną z 16 rodzajów cegieł, farę „Witoldową”, największy na Litwie zespół klasztorny karmelitów w Pożajściu. Wyjazd w drogę powrotną. Po przekroczeniu granicy obiad pożegnalny. Zakończenie podróży w późnych godzinach wieczornych.

ŚWIADCZENIA:

– transport autokarem , busem lub minibusem
– 3 noclegi w hotelach *** pokoje 2-3 os. z łazienkami, małżeństwa – pokoje 2 os.
– 3 śniadania, 3 obiadokolacje, 1 obiad
– opiekę i informację turystyczną pilota
– opiekę przewodnika
– opiekę duchową księdza
– ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 10 000 € i NNW do 2000 €, do 5000 zł na terenie RP

UWAGA ! Jest to PIELGRZYMKA z opieką duchową kapłana i możliwością udziału w Mszach Świętych
Niezbędny dokument: ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu  paszport lub dowód osobisty
Na bilety wstępu i inne wydatki programowe 30 €

Wyślij ofertę do znajomych!