WYCIECZKA NA BAŁKANY SERBIA- MACEDONIA -ALBANIA- CZARNOGÓRA – BOŚNIA I  HERCEGOWINA
ZWIEDZANIE + W Y P O C Z Y N E K  !     

Wycieczka na Bałkany!
Bałkany – region Europy, obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego. Jednak nazwa ta mniej odnosi się do geografii, a bardziej do wspólnoty historyczno-kulturowej.

1- 2 DZIEŃ
Pieniężno, wyjazd o godz.:1900.Trasa przejazdu : Olsztyn –Warszawa –Radom-  Rzeszów – Krosno … Słowacja ,Węgry Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji + degustacja wina…  .Nocleg

3.DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Nowy Sad- Serbia, zobaczymy najbardziej znaną atrakcję turystyczną twierdzę Petrovaradin z XVI – XVIII w oraz zabytkową dzielnicę miasta Stari Grad. Znajduje się tam wiele zabytkowych świątyń prawosławnych, katolickich, greckokatolickich, ewangelickich i innych, a także synagoga. Przez Serbów Nowy Sad jest często nazywany Serbskimi Atenami. Przyjazd do Belgradu , Belgrad– stolica Serbii, gdzie  na trasie przejazdu  zobaczymy górującą nad miastem dwustumetrową Avala TV Tower, znany deptak Knez Mihailova i okolice, Parlament Serbii, cerkiew św. Sawy- największa cerkiew prawosławna na świecie, którą zwiedzimy, Stary Pałac w Belgradzie dynastii Obrenoviciów, twierdzę Kalemegdan przy ujściu Sawy do Dunaju, grób mauzoleum Josipa Broz Tito o nazwie Kuća Cveća (Dom Kwiatów) w pobliżu wzgórz Topčider i Košutnjak, obiad w porze kolacji, nocleg.

4.DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Zwiedzimy Park Archeologiczny Viminacium. W  wyrobisku kopalni węgla Drmno k. Kostolac znaleziono szkielet mamuta sprzed ponad miliona lat, obecnie – Mammoth Park oraz zobaczymy wiele innych cennych eksponatów z okresu rzymskiego. Następnie przejazd do stolicy Macedonii – Skopje, wieczorne zwiedzanie miasta. Stare i Nowe Miasto połączone Kamiennym Mostem. Stara Carsija – dawny turecki bazar u stóp wzgórza z twierdzą Kale, to orientalna w charakterze plątanina uliczek z warsztatami, meczetami i łaźniami oraz zabytkowymi zajazdami. Wizyta w Domu Pamięci Matki Teresy z Kalkuty. Obiad w porze kolacji, nocleg.

5.DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd do Ochrydu- Macedonia ,zwiedzanie miasta wpisanego na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaosnik. Wejście na mury Twierdzy cara Samuila górującej nad miastem. Zwiedzanie zakończymy „Pozdrowieniami z Ochrydu”, widokiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie ponad wodami jeziora.  Zakwaterowanie w hotelu. Kąpiele w krystalicznie czystym jeziorze – leżing, smażing & plażing. Jezioro Ochrydzkie  jest rozdzielone granicą między Albanię i Macedonię, wraz z otaczającym je regionem figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Obiad w porze kolacji, nocleg.

6.DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd do Tirany, zwiedzanie stolicy Albanii. Spacer rozpoczniemy od Placu Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii. W sercu współczesnej Tirany znajduje się najstarszy zabytek stolicy – XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya. Ponadto zobaczymy Piramidę (kiedyś mauzoleum Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie rezimu komunistycznego. Przyjazd do Durres , które położone jest nad Adriatykiem . Miasto jest  najważniejszym  albańskim ośrodkiem  turystyki i drugim co do wielkości miastem w Albanii. Elitarne miasto tętni życiem w ciągu dnia i nocy…. Zakwaterowanie w hotelu.Czas na kąpiele morskie i słoneczne- leżing, smażing & plażing. Obiad w porze kolacji, nocleg.

7DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Durres – cały dzień przeznaczony na wypoczynek i rekreację – leżing, smażing & plażing.  Kąpiele morskie i słoneczne. Obiad w porze kolacji, nocleg. Dla chętnych  Durres nocą – city Tour……….

8.DZIEŃ
Śniadanie / stół szwedzki /. Przejazd kolejką wąskotorową Sarganską Osmicę (ósemkę).Kolejka kursuje na trasie Mokra Gora – Sargan Vitasi i  musi pokonać 300 metrową różnicę poziomu i 13,5 km serpentyn tak zakręconych, że w jednym miejscu osiągają kształt cyfry 8. Niezliczoną ilość zakrętów uzupełniają 22 tunele i 10 mostów. Kolejka, góry Tara stały się plenerem filmu  Emira Kusturicy – Życie jest cudem. Przejazd do Sarajewa, Bośnia i Hercegowina. Sarajewo – stolica Bośni i Hercegowiny ,założona przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Sarajewo, to sama esencja Bałkanów. Zobaczymy miasto, w którym katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety sąsiadują ze sobą od wieków. Współczesną ciekawostką jest m.in. tunel zbudowany podczas oblężenia Sarajewa. Miał około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Szacuje się, że w czasie jego użytkowania przeszło nim milion osób. Inwestycja pozwoliła na dostawy żywności i pomocy humanitarnej w tym również broni pomimo embarga. Zwiedzimy niezwykłe muzeum – fragment tunelu, dzięki któremu miasto przetrwało oblężenie w latach 1992-1995.Obiad w porze kolacji, nocleg.

9.DZIEŃ
środa . Śniadanie / stół szwedzki /,wyjazd w stronę Polski. Przyjazd do Rzeszowa , obiad w porze kolacji, nocleg  Dla chętnych miasto nocą, pożegnalny spontaniczny wieczór ….

10.DZIEŃ
 Śniadanie .Rzeszów , krótkie zwiedzanie. Obiad na trasie przejazdu, powrót do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA :
transport autokarem / dvd, klimatyzacja, cafe – bar, wc / na trasie przejazdu kawa, herbata gratis /opłaty drogowe, parkingi, noclegi w hotelu 2/3* pok. 2 osobowe, taksa klimatyczna, wyżywienie w/g programu+ woda do obiadu
pilot /przewodnik. ubezpieczenie KL 10.000 euro, NNW 10.000 zł, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG)

DODATKOWO PŁATNE:
opłaty rezerwacyjne , bilety wstępu, lokalni przewodnicy  35 Euro/ os. Płatne obligatoryjnie Pilotowi( można doliczyć do faktury). Proszę o zabranie strojów kąpielowych. Planowane  „wisienki na torcie ….”

 

Wycieczka na Bałkany! – Skarby Bałkanów z Biurem Podróży Variustur.

 Wycieczka na Bałkany, Wycieczka na Bałkany, Wycieczka na Bałkany

WYCIECZKA NA BAŁKANY SERBIA- MACEDONIA -ALBANIA- CZARNOGÓRA – BOŚNIA I  HERCEGOWINA
ZWIEDZANIE + W Y P O C Z Y N E K  !