Pielgrzymka rowerowa Lizbona – Santiago – Finisterra 12 Dni

/Pielgrzymka rowerowa Lizbona – Santiago – Finisterra 12 Dni
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Pielgrzymka rowerowa Lizbona – Santiago – Finisterra 12 Dni

2018-06-05T11:56:09+00:00

Wycieczka Pielgrzymkowa  ta jest skierowana do osób z doświadczeniem rowerowym, którzy jeżdżą systematycznie. Jest to jedna z najtrudniejszych naszych wypraw, do której w sposób szczególny trzeba się przygotować. Warto się dobrze zapoznać z planowanymi dystansami i przewyższeniami.

UWAGA Dla pierwszych chętnych osób jest możliwość pojechania minibusem (możemy zabrać 7 osób + przewodnik rowerowy + kierowca = jedziemy busem 9 osobowym  Zabieramy uczestników z Elbląga oraz zabranie z innych miejsc jest do dogrania w przypadku większej liczby osób Wyjazd jest wtedy dzień  nad ranem a powrót  w godzinach nocnych

Wycieczka – Pielgrzymka rowerowa Lizbona – Santiago – Finisterra

1. DZIEŃ
wylot do Lizbony

Tego dnia mamy zaplanowany lot z Warszawy do Lizbony. Start samolotu jest o godzinie 13:10 z lotniska Warszawa Modlin. Lądujemy w Lizbonie o godz. 16:15, gdzie udajemy się do hostelu. Adres i nazwę hostelu podamy bliżej wyjazdu drogą mailową. Tam już będzie czekał kierowca i przewodnik wraz ze sprzętem. Na ten dzień zaplanowaliśmy wieczorne zwiedzanie Lizbony i wspólną integrację.
2. DZIEŃ
Vila Franca de Xira – Golega / 95 km / 470 m

Ten dzień zaczynamy od przejażdki pociągiem. Omijamy początkowy, mało ciekawy odcinek i na rowerach startujemy z miejscowości Vila Franca de Xira. Dzień jest spokojny, dobry na rozgrzewkę. Po drodze mijamy  Santarem z pięknym punktem widokowym w Porta do Sol, dalej jadąc poprzez winnice docieramy do uroczej miejscowości Golega, gdzie po raz pierwszy będziemy mieli okazję nocować u Bombeiros Voluntarios. Mijane przez nas miejsca znane są z portugalskich gonitw byków.
3. DZIEŃ
Golega – Alvaiazere / 63 km / 780 m

Po porannym, wspólnym śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Połowa dnia jest bardzo przyjemna i prowadzi raczej po płaskim. Bezustannie staramy się podążać za żółtymi strzałkami, które kierują nas do Santiago. Drugi etap tego dnia do trasa do Tomar, miejscowości dziedzictwa UNESCO z majestatyczną twierdzą Templariuszy. Tutaj musimy zatrzymać się na nieco dłużej, aby poczuć klimat tego miejsca. Szlak za Tomar robi się już bardziej wymagający. Będziemy pokonywać podjazdy w pachnących eukaliptusowych lasach. Czasami może być konieczne prowadzenie rowerów. Teren zaczyna się robić górzysty. Jednak malownicze miasteczka ukryte w górach, tworzą niesamowity klimat. Tego dnia docieramy do Alvaiazere, gdzie również nocujemy u strażaków.
4. DZIEŃ
Alvaiazere – Coimbra / 66 km / 730 m

Ten dzień jest stosunkowo krótki, jeśli chodzi o dystans. Jest to spowodowane faktem, iż ukształtowanie terenu oraz jego nawierzchnia jest wymagająca. Tego dnia ok 75% trasy biegnie po gruncie. Tylko 25% to jest asfalt. Ale takie właśnie jest camino. Ten szlak jest wymagający. W godzinach popołudniowych docieramy do Coimbry. Pięknego miasta, gdzie wszyscy wspólnie udamy się na kolację, do lokalnej restauracji, a osoby chętne udadzą się na nocne zwiedzaniem miasta. Katedra, zabytkowa zabudowa – Coimbra jest niesamowita. Tego dnia nocujemy w schronisku w pokojach kilku osobowych z łóżkami i pościelą.
5. DZIEŃ
Coimbra – Oliveira de Azemeis / 87 km / 860 m przewyższeń
Wracamy na szlak. To nasz kolejny dzień podróży. Przed nami blisko 90 km, w tym ponad 800 metrów podjazdów. Szlak prowadzi zarówno asfaltem jak i terenem, dzięki czemu urozmaica nam to rowerowe życie. Trasa biegnie malowniczymi miejscowościami takimi jak Mealhada, Arcos, Agueda, Albergaria a Velha i dalej docieramy do Oliveira de Azemeis, która to miejscowość leży na wzniesieniu. Nasz dzień zakończymy solidnym podjazdem. Nocleg mamy po raz kolejny u Bombeirosów.
6. DZIEŃ
Oliveira de Azemeis – Vila do Conde / 75 km/810 m

Ten dzień to jeden z głównych punktów trasy. Po przejechaniu blisko 50 km dojeżdżamy do Porto. Trasa do tego miasta jest górzysta, prowadzi asfaltem, ale ostatnie kilka kilometrów przed Porto rozpoczyna się droga kocimi łbami. Bolą nadgarstki, warto mieć dobry amortyzator. Sam wjazd do starej części Porto to solidny podjazd. Robimy sobie dłuższą przerwę i ruszamy w drogę dalej. Od tej pory dołączamy się do większej liczby pielgrzymów podróżujących pieszo. Kilkanaście kilometrów za Porto odbijamy w kierunku oceanu i udajemy się już wzdłuż Atlantyku na nocleg.
7. DZIEŃ
Vila do Conde – Moughas – 106 km/730 m

Tego dnia udajemy się w kierunku Viana de Castello, a trasa poprowadzona jest piękną trasą wzdłuż Atlantyku. Ciekawym elementem tego dnia jest przeprawa promowa, która zaoszczędzi nam trochę kilometrów i podjazdów. Bo dzisiejszt dystans jest wystarczająco wymagający. Pokonamy tego dnia ponad 100 km, a na nocleg udamy się w miejscowości Moughas.
8. DZIEŃ
Moughas – Caldas de Reis / 102 km / 1060 m

Początek dnia jest świetny. Cały czas ścieżką wzdłuż brzegu, bardzo fajny brzeg, kamienisty, nieregularny, przyjemny widok i lekko się jedzie. Dalej zaczynają się mniejsze miasteczka, które dodają uroku. Udajemy się w kierunku Pontevedra. Od Pontevedra bardzo przyjemnym odcinkiem dojeżdżamy do Caldas de Reis, gdzie udajemy się na spoczynek i nocleg w pięknym miejscu.
9. DZIEŃ
Caldas de Reis – Santiago de Compostela 46 km/540 m

To nasz przedostatni dzień rowerowej wyprawy do Santiago. Przed nami ostatnie 46 km. Szlak prowadzi niesamowicie malowniczymi zakątkami Galicji. Tego dnia zatrzymamy się na chwilę w Padron, do któego to miejsca wg legendy dopłynęli uczniowie św. Jakuba z jego szczątkami. Trasa biegnie pagórkami, pomiędzy kamiennymi domami i spichlerzami, w których gromadzą kukurydzę. W godzinach popołudniowych docieramy pod katedrę. Po wspólnych fotografiach, udajemy się do albergue do Migela, naszego znajomego. Jest to niesamowite schronisko nieopodal stacji kolejowej. Wieczorem wspólna kolacja i świętowanie przejechania szlaku.
10. DZIEŃ
Santiago – Finisterra / 88 km / 1560 m
W tym roku po raz pierwszy proponujemy Wam pokonanie odcinka na koniec świata, bo to właśnie oznacza Finisterra. W średniowieczu uważano że świat kończy się właśnie w tym miejscu. Trasa na przylądek jest poprowadzona bardzo malowniczymi rejonami i jest świetnym zakończeniem naszego wspólnego wyjazdu. W Finisterze zatrzymamy się na nocleg, aby wieczorem spędzić jeszcze wspólnie spędzić czas przy kolacji kończącej nasz wyjazd.
11. DZIEŃ
powrót do Santiago
To ostatni dzień w Santiago. Około godziny 11:00 wyjedziemy minibusem z Finisterry do Santiago. Podróż trwa blisko 3 godziny. Rowery pojadą samochodem i będą już przygotowane do podróży do Polski. Ten dzień będzie można poświęcić na zakupy, pamiątki i spacer po Santiago.
12. DZIEŃ
wylot do Polski
Zaplanowaliśmy loty z Santiago do Gdańska , Warszawy

Jeśli chodzi o lot do Warszawy to trzeba wylecieć dzień wcześniej i spędzić noc w Barcelonie. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Jaki rower i jak go przygotować?
Trasę wycieczki do Santiago polecamy przejechać rowerem górskim z amortyzatorem. Byli tacy, co pokonali trasę na rowerach trekkingowym czy przełajowym, jednak trzeba mieć świadomość, że będzie trudniej. Trasa poprowadzona jest drogami nieutwardzonymi, publicznymi, kocimi łbami. Na takim dystansie jest praktycznie wszystko. Szerokość opon zalecana przez nas to 2.0 cala.

Serwis wskazany. Przed każdą wyprawą, na którą się wybierasz, zalecamy zrobić przegląd roweru. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu. Do roweru zamocuj bagażnik, żebyś mógł założyć sakwy lub zaopatrz się w mały plecak, żeby spakować rzeczy na dzień podróży.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, zapasową dętkę odpowiednią do Twojego roweru, zapięcie do roweru. KASK JEST OBOWIĄZKOWY. Oświetlenie roweru, rękawiczki, okularki, dowód osobisty lub paszport, coś cieplejszego na wypadek nagłego ochłodzenia. Dodatkowo śpiwór, karimatę, kubek, talerzyk, sztućce, jaśka.

Jak się spakować?
Na ten wyjazd pakujemy się do plecaka. Może być konieczność przejścia do schroniska, jest łatwiej niż z torbą. Pakujemy się do minimum. Podczas wyprawy grupie towarzyszy samochód zabezpieczający, który przewozi większe bagaże. Na dzień jazdy na rowerze należy mieć mały plecaczek, do którego będzie można schować najbardziej potrzebne rzeczy.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Jeśli chodzi o ten wyjazd, to przygotowanie kondycyjne jest tutaj bardzo wskazane. Przed wyprawą należy dużo jeździć na rowerze, zwłaszcza po terenie górzystym. Suma przewyższeń podczas wyjazdu to 7580 metrów a dystans pokonany w ciągu 9 dni wynosi 730 km. Do takiego długiego i intensywnego wysiłku trzeba się przygotować. Jeśli się zdecydujesz na wyjazd bez przygotowania kondycyjnego, niestety możesz go w większości spędzić w busie. Dla wielu osób pokonanie szlaku św. Jakuba jest ogromnym marzeniem. Jednak pamiętaj, że jest to jedna z trudniejszych, turystycznych wypraw, wśród naszych wypraw, jednak jedna z najbardziej niesamowitych i warto się na nią wybrać. Bus będący na trasie, daje tę możliwość, że jeśli będziesz mieć słabszy dzień możesz do niego wsiąść. Przed tym wyjazdem zachęcamy do wzięcia udziału w wyprawie Dookoła Tatr, która jest idealnym przygotowaniem do trasy przez Portugalię i Hiszpanię.

Jak dostaniemy się do Lizbony?
Uczestnicy wycieczki / pielgrzymki rowerowej  do Lizbony jadą busem, osoby chętne mogą lecieć samolotem Zaplanowany wylot jest z Warszawy. Rowery i bagaże przewożone są samochodem zabezpieczającym do Lizbony.  Jest również opcja lotu również do Warszawy lub innych lotnisk w Polsce Jednak w tej sprawie prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Trasa wyprawy?
Grupa spotyka się w Lizbonie. Stamtąd udajemy się w kierunku Santarem, Golegi, Alvaiazere, Tomar, Coimbry. Dalej to już Oliveira de Azemeis, Porto, Padron, Santiago, Finisterra

Jaką jedziemy nawierzchnią?
Podczas wycieczki przejeżdżamy przez Portugalię i Hiszpanie. Pokonujemy ponad 730 km w 9 dni jazdy. Nawierzchnia jest bardzo różna. Idea jest taka, aby przejechać całą trasę podążając za żółtymi strzałkami, czy muszelkami, bo szlak jest poprowadzony maksymalnie bocznymi drogami, lasami, małymi miasteczkami. To właśnie dlatego wyjazd ten ma taki niesamowity urok.

Gdzie śpimy?
Nocujemy w bardzo różnych miejscach. W miastach typu Lizbona, Coimbra, Caldas de Reis czy Santiago śpimy w hostelach, w pokojach kilkuosobowych. W pozostałych przypadkach nocujemy u strażaków, w albergue etc… Warunki pielgrzymkowe. Jakie panują zasady w schroniskach. Pierwszeństwo mają pielgrzymi piesi. Cisza nocna od godz. 22:00 – 06:00 rano. Każdy po sobie sprząta. Zostawiamy porządek, taki jak zastaliśmy. Zachowujemy się cicho, zwłaszcza jeśli inni pielgrzymi już śpią. W schronisku, każdy podbija swój credencial – tylko z nim możemy nocować w schroniskach. My przygotowujemy taki credencial każdemu uczestnikowi.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?
Wyżywienie jest we własnym zakresie. W niektórych hostelach śniadania są w cenie, jednak nie we wszystkich. Proponujemy, aby przygotowywać posiłki wspólnie w miejscach noclegowych, zwłaszcza tam, gdzie jest taka możliwość. W innych przypadkach stołujemy się w restauracjach. Sklepy mijane po drodze są otwarte i można w nich robić zakupy. Na trasie mijamy również bary i restauracje, z których usług korzystamy, ponieważ kuchnia portugalska i hiszpańska warta jest spróbowania. Solidny zestaw obiadowy to koszt rzędu 7-9 euro – tym można sobie pojeść praktycznie na cały dzień. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą. Waluta to euro.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Portugalia i Hiszpania jest w UE. Warto mieć ze sobą kartę EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A. W przypadku wyjazdów zagranicznych obejmuje ono KL 15.000 Euro, NNW 3.000 Euro, KR 5.000 Euro, BP 300 Euro.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa średnio liczy ok. 7 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Co muszę ze sobą zabrać, ile pieniędzy na kieszonkowe?
Koniecznie musisz ze sobą mieć: dowód osobisty lub paszport, rower, kask (BEZ KASKU I OŚWIETLENIA NIE ZABIERAMY), śpiwór, namiot, oświetlenie, zapasowe dętki, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na ten wyjazd swobodnie powinno wystarczyć 200 euro kieszonkowego.

Jakie panują zasady podczas wycieczkę?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym . Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy

ŚWIADCZENIA:
noclegi, opiekę przewodnika rowerowego, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami, opieka księdza , ubezpieczenie, transport rowerów z przyczepką  ,transport minibusem

DODATKOWO PŁATNE
WAŻNE – bilety lotnicze kupowane są przez organizatora po potwierdzeniu odbycia się wycieczki – pielgrzymki
bilet lotniczy, bagaż podręczny , wyżywienia, dojazdu z i na lotniska, dodatkowego transportu na miejscu (ok. 20-30 euro)  obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).

 Wycieczka – Pielgrzymka rowerowa Lizbona – Santiago – Finisterra
 
WAŻNE!
Nadawanie bagaży. Bagaże razem z rowerem należy nam dostarczyć do Elbląga najpóźniej 5 dni przed wylotem we wskazane mailem miejsce. Odbiór również w Elblągu 4 dni po wylądowaniu w Polsce.
 
 
Regulamin
 
Ogólne zasady
 1. Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze dziękczynno – pokutnym.
 2. To „Rekolekcje w Drodze” oparte na: codziennej Mszy Św., Różańcu, Aniele Pańskim, Apelu Jasnogórskim, konferencjach, śpiewie; które odbędą się bez względu na pogodę. Sercem i centrum każdego dnia jest wspólna Eucharystia.
 3. Pielgrzymkę tworzy wspólnota chrześcijańska w drodze, którą łączy wspólna droga, trud i modlitwa oraz sympatia do „dwóch kółek”. Zawiązuje się ona od chwili zgłoszenia się jej pierwszego uczestnika i trwa tak długo jak długo czujemy się z nią związani.
 4. W tym duchu jesteśmy braćmi, stąd zwracamy się do siebie „Bracie”, „Siostro” lub po imieniu. Dzielimy się uśmiechem, dobrym słowem, radą, pomocną dłonią z innymi pielgrzymami oraz napotkanymi ludźmi. To pielgrzymi swoją postawą tworzą klimat tej wspólnoty.
 5. Celem Wspólnoty jest zbliżenie ludzi przez Maryję do Boga przez wspólnotowe podążanie pielgrzymim szlakiem, a także: ożywienie wiary, ubogacenie ducha poprzez praktykę modlitwy, wyjednanie łask poprzez modlitwę i trud pielgrzymi, tworzenie wspólnoty między ludźmi, poznanie ciekawych i pięknych zakątków Polski.
 6. Towarzyszy nam duch umartwienia i pokuty. Przez to obowiązuje zakaz palenia papierosów, spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych, używania mp3, itp. Bądźmy wolni od spraw i przywiązań codzienności, przez wyciszenie i refleksję dajmy sobie ten Czas.

Czego wymagamy od Was?

 1. Udział w pielgrzymce może wziąć każdy, bez względu na wiek, kto zaakceptuje jej religijny charakter i regulamin.
 2. Posiada kask i rower, dostarczy pisemną zgodę lekarza, dokona zgłoszenia, zapłaci opłatę pielgrzymkową oraz podporządkuje się poleceniom organizatora.
 3. Fizycznie jest przygotowany pokonać dziennie na rowerze ok. 90 km.
 4. Osoby w wieku poniżej 18 lat powinny posiadać kartę rowerową.
 5. Do pielgrzymowania potrzebny jest rower, który umożliwi jazdę w tempie ok. 20 km/h, najlepiej o kołach od 26 cali wzwyż, technicznie sprawny, z przerzutkami, obowiązkowo wyposażony w hamulce, światła odblaskowe (białe z przodu, czerwone z tyłu) oraz działający sygnał dźwiękowy.
 6. Kask powinien być dobrze dopasowany do głowy (przy poruszaniu głową nie powinien się na niej przemieszczać) oraz dobrze ochraniać czoło i potylicę.
 7. Każdy z pielgrzymów powinien mieć także śpiwór i karimatę, kubek, łyżkę, nóż, widelec, dwie konserwy (mięsną i rybna).
 8. Młodzież do lat 16 bierze udział pod opieką rodziców lub opiekunów, a osoby od lat 16 do 18 za ich pisemną zgodą (należy dostarczyć przed wyjazdem).
 9. Nie przestrzeganie regulaminu, poleceń organizatora, postawy niezgodnej z celami i duchem pielgrzymki może spowodować wykluczenie z Pielgrzymki.

Reguły jazdy

 1. W czasie jazdy każdy z uczestników ma obowiązek mieć założoną kamizelkę odblaskową a na głowie kask!!!! oraz dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
 2. Każdy z uczestników ma obowiązek noszenia identyfikatora na sobie, w widocznym miejscu, gdyż ułatwia to utrzymanie porządku pielgrzymki.
 3. Uczestnicy będą się poruszać w grupach 15 – osobowych, w jednorzędowej kolumnie (tzn. gęsiego) pod kierownictwem przewodników-liderów oraz (prowadzącego, zamykającego), których wyznacza organizator.
 4. Dla sprawnego przejazdu obowiązuje zbiorowa dyscyplina i bezwzględne posłuszeństwo przewodnikowi grupy, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo powierzonych mu osób (szczególnie niepełnoletnich).
 5. O miejscu i czasie trwania odpoczynku decyduje przewodnik grupy.
 6. Niedopuszczalne jest samowolne opuszczanie grupy, bez powiadomienia o tym jej przewodnika.
 7. Na zmianę grupy należy uzyskać zgodę przewodników grup (zmienianej i tej, do której następuje zamiana).
 8. Przejazd odbywać się będzie po drogach publicznych i w ruchu otwartym, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego i wskazań służby porządkowej.
 9. Jazda odbywa się w ustalonym przed wyruszeniem na trasę tempie i porządku. W czasie jazdy odstęp pomiędzy rowerami w grupie powinien być większy niż 1 m. Odległość pomiędzy grupami powinna być większa niż 100 m.Podczas jazdy grupa nie wyprzedza innej znajdującej się w ruchu. Całość zamyka samochód jadący z napisem KONIEC PIELGRZYMKI.
 10. W razie awarii roweru należy powiadomić kogoś z grupy lub zamykającego o zaistniałej sytuacji, zjechać na pobocze drogi, usunąć awarię i dołączyć do najbliższej grupy jadąc z nią do postoju i tam dopiero dołączyć do swojej grupy powiadamiając o swoim powrocie przewodnika.
 11. Jeżeli nie potrafi się usunąć awarii doraźnymi środkami to należy zaczekać na zamykający całość samochód który zabierze uszkodzony sprzęt.
 12. W przypadku nagłego zatrzymania z powodu wypadku, (karambolu), itp. cała grupa natychmiast opuszcza jezdnię, schodząc na pobocze, skraj drogi lub przyległy wolny teren tak aby nie tamować ruchu i by inne grupy mogły bezpiecznie przejechać. Udziela pomocy poszkodowanym z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Inne grupy jadą dalej realizując plan dnia.
 13. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych na trasie należy o nich bezzwłocznie powiadomić przewodnika grupy.
 14. Zabrania się jazdy „bez trzymanki” tj. bez obu rąk na kierownicy. Zabrania się w czasie jazdy używania telefonów komórkowych. Jedynie w uzasadnionych przypadkach użycie ich w czasie jazdy jest dozwolone za zgodą przewodnika grupy, po zatrzymaniu się na poboczu drogi.
 15. Na trasę każdy uczestnik zabiera obowiązkowo: 2 zapasowe dętki, 6 szprych tego samego typu co posiadane w rowerze (uwaga tylne koło może posiadać dwie różne długości szprych), bidon, pelerynę przeciwdeszczową, niezbędne dokumenty (dowód osobisty, legitymację szkolną, legitymację ubezpieczeniową, prawo jazdy, kartę rowerową), różaniec oraz tzw „wilgotne chusteczki” (pozwalają umyć dłonie w przypadku braku wody na postoju).

Zalecenia… czytaj… Ważne!

 1. Uczestnicy mają obowiązek posiadać dopasowany kask i sprawny rower. Trasa liczy około 500 km, dlatego bezwzględnie należy dobrze przygotować siebie i rower do takiej dalekiej drogi. Jeżeli ktoś nie jest wstanie samodzielnie przygotować roweru powinien to zrobić w specjalistycznym punkcie serwisowym. ( Początkującym w rowerowych wyprawach zalecamy również zapoznanie się z odrobiną teorii techniki jazdy na rowerze http://stawecki.cc/8-bledow-jakie-popelniaja-rowerzysci/.
 2. Bagaż uczestnika powinien zawierać: śpiwór, karimatę, dres do spania, przybory toaletowe, ręcznik, ciepłą odzież, odzież na zmianę, skarpety oraz potrzebne rzeczy według własnego uznania. Powinien być jak najmniejszy. Oddawany jest on do transportującego go samochodu. Dostęp do bagażu jest możliwy tylko na postojach noclegowych.
 3. KAŻDY ODDZIELNY BAGAŻ POWINIEN BYĆ OPISANY STĄD NALEŻY DO NIEGO PRZYMOCOWAĆ NIEBIESKĄ WSTĄŻKĘ NA KTÓREJ DŁUGOPISEM PISMEM DRUKOWANYM NALEŻY WYPISAĆ SWOJE IMIĘ I NAZWISKO!!!!
 4. W czasie drogi nosimy stroje odpowiednie do stanu i charakteru pielgrzymki (nie nosimy szortów, koszulek odkrywających ramiona, nie zdejmujemy koszul!). Strój uczestnika powinien zapewniać swobodę ruchu i wygodną jazdę, a także być dostosowanym do warunków atmosferycznych (np. okrycie przeciwdeszczowe, ciepła odzież, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem MIN. UV 10).
 5. Zalecane są: bawełniane koszulki zakrywające ramiona, spodenki, najlepiej do kolan, dres, obuwie sportowe o grubej podeszwie i rękawiczki na dłonie.
 6. W czasie przygotowań do pielgrzymki dobrze jest odbyć kilka przejażdżek (min 1 godzina ciągłej jazdy) w tym co najmniej jedną ponad 60km. W trakcie nich sprawdzać stan techniczny roweru: działanie hamulców (czy skutecznie blokują koło), przerzutek (czy pracują płynnie), czy nie pojawiają się luzy na łożyskach (kół, osi korb pedałów, kierownicy).

To co macie w pakiecie

 1. Uczestnicy otrzymują regulamin pielgrzymki, śpiewnik, identyfikator i pamiątkową koszulkę.
 2. Pielgrzymi są ubezpieczeni od wypadku.
 3. Organizator zapewnia transport bagażu w ramach opłaty pielgrzymkowej.
 4. W większości wyżywienie i noclegi otrzymujemy w darze serca od poszczególnych parafii. Jeżeli będzie tego wymagała sytuacja będą zakupione posiłki.

Niezbędnik pielgrzyma

Jednak by sprawiało to przyjemność musi być on sprawny. I to jest pierwsza niezbędna rzecz – przegląd roweru. Rower prosto z piwnicy nie spełnia pokładanych w nim zadań w jakichkolwiek okolicznościach.

Rower pokochałem za to, że jego konstrukcja nie zmieniła się praktycznie od czasów jego powstania. Jest uroczo prosty i niewymagający nadzwyczajnych inwestycji. Po prostu wsiadasz i jedziesz. Jest niesamowicie bezpiecznym środkiem komunikacji. Jeśli o to bezpieczeństwo zadbamy. Zatem czymś ważnym jest kask chroniący głowę, do którego kupna zachęcam. Jest to dobra ochrona głowy przed niechcianymi urazami i słońcem.

Ciuchy na rower są dobre jakiekolwiek luźne i przewiewne. Choć nie bez powodu wymyślono specjale ubrania na rower. Janerka śpiewał kiedyś \”ubrać się w obcisłe, bo to warto mieć styl\”. Dają one większy komfort. Jazda w spodenkach kolarskich z pampersem to naprawdę wygoda niesamowita. Jednak to nie one jeżdżą, a ty pełen dobrych chęci.

Niezbędnym jest jednak pelerynka przeciwdeszczowa albo lekka kurtka. Coś w tym roku trudno przewidzieć pogodę. Buty? Mogą być buty kryte albo sandały. Byle nie lakierki i szpilki.

Szczęśliwie bagaże będą jechały specjalnym samochodem. Jednak te najważniejsze chcemy mieć przy sobie. I dobrze. Można je przewozić w plecaku. Zdaje to egzamin. Są jednak i tego mankamenty. Spocone plecy. Bawełniana mokra koszulka działa jak kompres, a kiedy wiatr zawieje.. Uff. Dlatego jeśli możemy zainwestować trochę pieniędzy warto kupić torbę mocowaną na kierownicy albo jakąś małą sakwę na bagażnik.

W nich z powodzeniem można trzymać dokumenty, potrzebne lekarstwa, aparat fotograficzny, krem chroniący przed oparzeniami słonecznymi, batonik lub czekoladę będące smacznym paliwem dla naszego organizmu. Spokojnie dziewczyny te kalorie spokojnie spalą się w czasie jazdy.

Co wydaje się jeszcze potrzebnym? Rękawiczki rowerowe. Takie bez palców. Chronią przed odciskami i schodzeniem skóry. Człowiek nie wielbłąd jak mawiają klasycy. Zatem przyda się pojemnik na wodę przez specjalistów nazywany bidonem. Choć i tu życie uczy, że z powodzeniem sprawdzi się plastikowa butelka z tzw smokiem.

Historią z lubością wspominaną przez miłośników turystyki rowerowej jest chwila złapania kapcia i brak przy sobie zdrowej dętki. I człapanie z chorym rowerem kilka kilometrów do domu. Zatem warto mieć zapasową dętkę i zestaw łatek i pompkę podręczną i odrobinę cierpliwości. Przypomniało mi się teraz jak w Grecji pięć rowerów z naszej ekipy jadącej do Izraela złapało flaka. Wtedy przydał się przede wszystkim święty spokój. I to chyba tyle. Z tych niezbędnych. Przy samotnych wyjazdach wspomnieć trzebaby o telefonie w razie czego. Podstawowym zestawie kluczy. Są takie fajne zestawy rowerowe. O szprychach gdyby koło chciało romansować z polskimi dziurami albo krawężnikami i jeszcze nie wiem o czym. Może jeszcze w praniu wyjdzie.

Do przeczytania i do zobaczenia na ścieżkach pielgrzymich rowerowych.

UWAGA

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych  każdy organizator w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez B.P. VARIUSTUR doliczana będzie składka, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.

Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:

 1. 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
 2. 13 PLN/os – za imprezy nieczarterowe realizowane poza Europę
 3. 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską

Znowelizowane fragmenty Ustawy o usługach turystycznych są widoczne w Dzienniku Ustaw pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1334/1

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Biuro Podróży VARIUSTUR koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wycieczki. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Wycieczka – Pielgrzymka rowerowa Lizbona – Santiago – Finisterra

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

 • realizacjiusług turystycznych
 • prowadzenia działań marketingowych
 • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.