Cena: 2.969 zł PLN Ilość dni: 7 DNI

Dzień 1: Przyjazd, nocleg Wizna
Dzień 2:
Wizna — Woźnawieś (około 83 km)
Dzień 3: Woźnawieś — Goniądz (około 55 km)
Dzień 4: Goniądz — Supraśl (około 71 km)
Dzień 5: Supraśl — Kruszyniany (około 53 km)
Dzień 6: Kruszyniany — Supraśl (około 43 km)
Dzień 7: Supraśl — Tykocin (około 57 km)
Dzień 8: Tykocin — Wizna (około 45 km)

Przebieg trasy
Trasa wyprawy przebiega przez dwa, unikalne miejsca na Podlasiu – przez dolinę Biebrzy – jedynej praktycznie w skali całej Europy rzeki, która zachowała tak dużo ze swojego naturalnego charakteru i Puszczy Knyszyńskiej – większego niż Puszcza Białowieska (obszar na terenie Polski) kompleksu leśnego w naszym kraju. To także wyprawa po różnorodności kulturowej i religijnej Podlasia – od bardzo katolickich miejscowości nad Biebrzą, przez prawosławne wsie i miasteczka na wysoczyźnie sokólskiej aż po tatarską mniejszość zamieszkującą wschodnią część Puszczy Knyszyńskiej.

Stopień trudności trasy:
Trasa średnia. Niewielkie przewyższenia. Niekiedy w miejscowościach bruk na krótkich odcinkach. W Puszczy możliwe drogi leśne, szutrowe. Odcinki przebiegające pod drogach publicznych z niewielkim ruchem kołowym.

Dzień 1
Wizna – Woźnawieś
: trasa rozpoczyna się w Wiźnie i przebiega zachodnim, wysokim brzegiem rzeki Biebrzy. Z kilku punktów można podziwiać panoramę doliny rzeki, rozległe, ciągnące się przez kilka kilometrów bagna z ich najbardziej zauważalnym bogactwem – tysiącami ptaków, dla których dolina Biebrzy stanowi jeden z ważniejszych miejsc lęgowych w Europie. Częstokroć można też zauważyć pasące się łosie. Trasa dalej, po przekroczeniu granic basenu dolnego – prowadzi przez mineralne wzniesienia, które naniosła rzeka przez tysiące lat. Koniec trasy w okolicach Woźnejwsi nad rzeką Jegrznią – jednym z dopływów Biebrzy.

Dzień 2
Woźnawieś – Goniądz
: Wycieczka środkowym basenem rzeki. Basen środkowy, położony między Sztabinem a twierdzą w Osowcu, to rozległy, bagnisty i płaski obszar pokryty grubą warstwą torfu. Rzeka płynie bliżej południowej, wyraźnej krawędzi basenu, tworzonej przez wysoczyznę na której rozłożyły się nieliczne nadrzeczne miejscowości – największa z nich to Goniądz – miejscowość w której kończy się ten etap.

Dzień 3
Goniądz – Supraśl
: trasa przebiega przez różnorodny, rolniczy krajobraz wysoczyzny sokólskiej, z grubsza wzdłuż biegu rzeki Nereśl. Wiele urokliwych miejsc, pól poprzecinanych miedzami, zadrzewieniami, urokliwie położonych małych miejscowości i wsi. Trasa bardzo urozmaicona.

Dzień 4
Supraśl – Kruszyniany
: trasa przebiega przez środkową część Puszczy Knyszyńskiej. Trasa wiedzie główną drogą lokalną nr 676 – Supraśl – Krynki – jest to malownicza, przecinająca Puszczę droga o stosunkowo niewielkim ruchu kołowym i doskonałej jakości nawierzchni asfaltowej, która prowadzi do Kruszynian – stolicy polskich Tatarów. Po drodze można zwiedzić arboretum w Kopnej Górze. Przy wyborze trasy podstawowej można także zwiedzić woliery ze zwierzętami w Poczopku.

Dzień 5
Kruszyniany – Supraśl
: trasa przecinająca południową część Puszczy Knyszyńskiej. Trasa prowadzi przez malownicze leśne drogi, wsie i małe osady leśne. Istnieje możliwość – przy pewnym szczęściu – spotkania zwierząt zamieszkujących Puszczę – może nawet rysia albo wilka. Nawierzchnia asfaltowa, ale momentami szutrowa na leśnych ścieżkach. W miejscowościach można się natknąć na bruk. Trasa kończy się w Supraślu.

Dzień 6
Supraśl – Tykocin
: Trasa biegnie wpierw przez Puszczę a potem drogami bocznymi, wzdłuż biegu rzeki Supraśl a potem Narew do Tykocina. Trasa przebiega przez malowniczo położone miejscowości nad Supraślą, a potem rozległą doliną Narwi. Zakończenie trasy w Tykocinie.

Dzień 7
Tykocin – Wizna
: Ostatni dzień jazdy – trasa biegnie doliną Narwi przez dawne gospodarstwo łąkarskie „Grądy Woniecko”. Dolina rzeki, niegdyś przekształcona, obecnie powracająca ponownie we władanie natury. Oryginalna, płaska, z licznymi występującymi tam ptakami trasa, kończy się w Wiźnie powrót do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA:

  • 7 noclegów w pokojach dwuosobowych w pensjonatach/hotelach ze śniadaniami i obiadokolacjami,
  • dodatkowa obiadokolacja ostatniego dnia, możliwość odświeżenia się przed podróżą powrotną,
  • przejazd busem 9 os. lub 19 osobowym oraz transport rowerów i przewóz bagażu pomiędzy hotelami.
  • opieka lokalnego przewodnika rowerowego  na miejscu.
  • ubezpieczenie NNW i KL

Dodatkowo płatne:

  • napojów do obiadokolacji.
  • dopłaty do pokoju 1 os. (ok. 540 zł/os.)
  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i do Parku Narodowego.

Uwagi:

  • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby – prosimy o kontakt.
Wyślij ofertę do znajomych!