Ilość dni: 7 DNI

Podlasie jest magiczne, urzeka i zniewala. Tylko w tej części Polski zobaczymy tak dziewiczą przyrodę i tak otwartych, gościnnych i uśmiechniętych mieszkańców. Tylko tutaj patrząc po horyzont nie widać żadnej cywilizacji, a drewniane domki i wioski w przedziwny sposób wtapiają się w tą cudowną krainę.

Trasa, którą będziemy podążać jest niezwykła bowiem prowadzi przez najpiękniejsze przyrodniczo zakątki Polski i aż trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański oraz Biebrzański. Jednym słowem The best of Podlasie, czyli zaczniemy od królewskiej Puszczy Białowieskiej, zawitamy do Krainy Otwartych Okiennic z podlaską tradycyjną, drewnianą zabudową, będziemy jechać doliną Narwi rzeki-labiryntu do magicznego miasteczka Tykocin, które oczaruje każdego, a wyprawę zakończymy w zagrodzie Kuwasy położonej w samym sercu biebrzańskich bagien…

Po drodze czeka na nas to wszystko co Podlasie ma najpiękniejszego do zaoferowania, czyli niezwykła przyroda, przestrzeń i cisza, w której będzie można odpocząć od codziennej pracy i obowiązków. A na dodatek swojskie przysmaki podlaskiej kuchni i niezwykłej urody miejsca z dala od utartych szlaków, w których zanocujemy.

Trasa wyprawy Bocianim szlakiem po Podlasiu jest płaska, bez samochodowego ruchu i całkowicie bezpieczna dla rowerzystów.

Zapraszamy wszystkich, którzy są spragnieni piękna krajobrazów, przestrzeni, ciszy, kontaktu z gościnnymi, otwartymi ludźmi i pragną aktywnie odpocząć z dala od zgiełku wielkich miast i hucznych zabytków na wyruszenie razem z nami trasą tej wyjątkowej pod względem przyrodniczym i nie tylko rowerowej podróży!

Zobaczysz to wszystko co Podlasie ma najpiękniejszego i będą to wakacje rowerowe, których nigdy nie zapomnisz!

1.DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki i przyjazd busem  do  Hajnówki dla chętnych 17 km trasą rowerową przez Puszczę Białowieską do przysiółka Sioło Budy – najpiękniejszego pensjonatu w Puszczy. Sioło Budy to wielka polana z niezwykłej urody tradycyjnymi drewnianymi domkami ze skrzypiącą podłogą, trzask palonego ogniska, żywa pamięć o tradycji i swojskie wyroby na talerzu, czyli wszystko dla tych, którzy cenią sobie piękno i tradycję. Sioło Budy to także Karczma Osocznika, w której przy swojskich wyrobach kulinarnych możemy posiedzieć do późnych godzin wieczornych. Zaś dla spragnionych rowerownia po zakwaterowaniu w Sioło Budach i odpoczynku po podróży proponujemy krótką, fakultatywną wycieczkę do Rezerwatu Żubrów i Białowieży, historycznej osady z wieloma zabytkami leżącej w samym sercu prastarej Puszczy.

2.DZIEŃ
I dzień wyprawy prowadzić nas będzie przez Puszczę Białowieską i dolinę Narwi do Krainy Otwartych Okiennic, podlaskich wiosek, które śmiało możemy nazwać żywymi skansenami. Nazwa tej wyjątkowej krainy nawiązuje do wyglądu tutejszych drewnianych domków z niezwykle bogato zdobionymi szczytami, narożnikami, okiennicami i innymi dekoracyjnymi detalami. W Trześciańce i Puchłach oprócz pięknie zachowanych domów mieszkalnych zobaczymy także pyszniące się snycerskimi zdobieniami kolorowe cerkwie. Domy te i cerkwie w przedziwny sposób wkomponowują się w otoczenie narwiańskich łąk i lasów zadziwiając swoją urodą każdego przybysza. Sama nazwa Krainy Otwartych Okiennic określa nie tylko architektoniczne detale drewnianych domków, ale przede wszystkim charakter ich mieszkańców – otwartych, gościnnych i uśmiechniętych, ludzi „o czystych duszach i jasnych, błyszczących oczach”. Nocujemy w samym sercu tej przedziwnej krainy, a dojedzimy do niej wymarzonymi na rower spokojnymi i cichymi drogami.

3.DZIEŃ
Po śniadaniu ruszymy w dół Narwi odkrywać kolejne wioski-skanseny w Krainie Otwartych Okiennic: Ciełuszki, Kaniuki, Wojszki i Kożany. Na całej trasie dzisiejszego dnia towarzyszyć nam będzie Narew, bowiem aż do Suraża, gdzie zakończymy ten najkrótszy kilometrażowo dzień wyprawy będziemy jechać wzdłuż rzeki. Narew to ewenement w skali światowej – zmieniające się nieustannie koryta i cieki łączą się ze sobą w istny labirynt. Nie bez powodu nazywana jest Polską Amazonką! Zanocujemy w Bajdarce, ośrodku położonym malowniczo nad samym brzegiem Narwi. Po zakwaterowaniu i obiedzie dla chętnych przygotowaliśmy niespodziankę i odpoczynek od roweru – wyjątkową podróż po Narwi wynajętą pychówką, tradycyjną drewnianą łodzią rzeczną wraz z doświadczonym przewodnikiem, który ciekawie gwarząc po drodze pokaże nam najpiękniejsze zakątki dzikiej rzeki w okolicach Suraża. Podróż pychówką zawsze dostarcza niesamowitych wrażeń i pozwala z bliska zobaczyć dolinę Narwi z tętniącym ptasim gwarem i ściszonymi, pełnymi zachwytu westchnieniami tłumu ornitologów z całej Europy!

4.DZIEŃ
Trasa IV dnia wyprawy prowadzić nas będzie znowu dziewiczą, nieskażoną niczym przyrodą doliny Narwi do Tykocina, najpiękniejszego miasteczka wschodniej Polski. Będąc raz w Tykocinie już go nigdy nie zapomnisz! To małe miasteczko, gdzie mieszka niespełna 2000 osób, ale tylko tutaj jak nigdzie więcej poczujesz ten specyficzny, senny kresowy nastrój, który podbije serce każdego! W Tykocinie, który ze względu na urodę, klimat i piękne zabytki nazywany jest podlaskim Kazimierzem poczujesz się tak jakbyś przeniósł się w czasie, bowiem Tykocin jest jakby z dawnych czasów i rzucony gdzieś przypadkowo, z dala od głównych dróg i utartych szlaków na sam skraj podlaskiej krainy. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej! Tam zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, , zespół kościelny Świętej Trójcy z XVIII wieku, domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu, a także Dom Talmudyczny, w którego budynku działa obecnie restauracja „Tejsza”, do której koniecznie musimy wstąpić na cymes, słodką, tłustą potrawę kuchni żydowskiej. Ten dzień zakończymy w dworze Kiermusy, kwintesencji staropolskiej, szlacheckiej tradycji. Tutaj nawet podawaną gorzałkę pędzi się wyłącznie na potrzeby klientów i nigdzie więcej nie będziemy mieli także okazji spróbować tutejszej kiermusianki albo poczuć smaku chrzanówki żurawinowej!

5.DZIEŃ
Już po starcie za Kiermusami czeka nas kolejne wyjątkowe miejsce. To Pentowo, Europejska Stolica Bociana Białego, bowiem tylko w jednym z gospodarstw, historycznym dworze rodziny Toczydłowskich znajduje się prawie 20 bocianich gniazd! W Pentowie z wysokiej, 12 metrowej wieży wybudowanej na dworskim dziedzińcu będziemy mieli niepowtarzalną okazję podejrzeć życie rodzinne bocianów i ruszymy dalej wzdłuż Narwi do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Droga do Krainy Żywej Rzeki – Biebrzy wjedzie słynną Carską Drogą, inaczej zwaną Aleją Łosi, drogą usypaną niegdyś wśród bagien na rozkaz carski mającą wtedy wielkie znaczenie strategiczne jako trasa do twierdzy w Osowcu, dzisiaj to idealna na rower, wyjątkowo nie uczęszczana asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami, czasami wyglądająca jak tunel, pełna ciszy i spokoju, na której często szczególnie po zmroku wylegują się…łosie! Przy Carskiej Drodze znajduje się miejsce, w którym zatrzymamy się na dłużej. To mała, kilkudomowa wieś Budy, gdzie poznamy jej jedynego mieszkańca pana Krzysztofa Kawenczyńskiego, miłośnika biebrzańskich bagien zwanego przez wszystkich „Królem Biebrzy”. Na początku lat 90 pan Krzysztof sprzedał swój bardzo dobrze prosperujący antykwariat w Warszawie, kupił zagrodę w wyludnionej wsi Budy (wtedy nie było tam nawet prądu!) i przeprowadził się nad Biebrzę żegnając się raz na zawsze z cywilizacją. Mieszka tu sam do dzisiaj w otoczeniu zwierząt, lasów i bagien. Zagroda i dom Króla Biebrzy to mini-skansen i miejsce, które oczaruje każdego! Po wizycie u Króla wstąpimy jeszcze na podlaski obiad do Karczmy Dobarz, położonej w samym sercu biebrzańskiej krainy w pięknym, drewnianym dworze i dalej przez Osowiec ze słynną twierdzą i czterema fortami, będącymi częścią carskich fortyfikacji na zachodnich granicach imperium dojedziemy na miejsce noclegu.

6.DZIEŃ
Trasa ostatniego dnia wyprawy prowadzić nas będzie malowniczą drogą przy samej Biebrzy ze świetnymi punktami widokowymi na rzekę i urokliwymi, nadbiebrzańskimi wioskami na drewniany, kabłąkowy most „do nikąd” w Starym Dolistowie, którym przekroczymy Biebrzę i wjedziemy w samo serce Biebrzańskiego Parku Narodowego. Droga przez park to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska i starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i…wszechobecna, majestatyczna cisza. Po drodze na miejsce noclegu wstąpimy jeszcze do Jagłowa, niezwykłej urody nadbiebrzańskiej wioski do której jeszcze 50 lat temu można było tylko dopłynąć! Do dzisiaj stoją tutaj stare, drewniane chaty, których szczyty sięgają niemal samej rzeki, dawniej pełniącej rolę wiejskiej ulicy. Trasa ostatniego dnia wyprawy zaprowadzi nas w miejsce szczególne pod względem przyrodniczym oraz krajobrazowym – na sam skraj rozległego Czerwonego Bagna, najstarszego rezerwatu przyrody w Polsce. My zatrzymamy się kilkaset metrów przed Czerwonym Bagnem w dużej, luksusowej zagrodzie „Kuwasy”. Największe zalety tego miejsca to cisza, spokój i dziewicza okolica, gdzie króluje tylko natura. W zagrodzie „Kuwasy” na pewno staniemy się wielbicielami regionalnej kuchni. Posiłki przyrządzane są tam ze zdrowych, naturalnych produktów i są nie tylko pyszne, ale też po staropolsku bardzo obfite!

7.DZIEŃ
Po śniadaniu Ci, którzy nie zrobili tego wczoraj będą mogli wybrać się jeszcze na krótką przejażdżkę rowerową nad Czerwone Bagno. Nazwa brzmi groźnie, ale naprawdę nie ma się czego obawiać. Droga jest idealna na rower, a do punktów widokowych na bagienne rozległości prowadzą drewniane, bezpieczne, zrobione dla turystów kładki gdzie zakończymy wyprawę rowerową Bocianim szlakiem po Podlasiu. Wyjazd do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA:
6 noclegów w zajazdach i pensjonatach o wysokim standardzie w pokojach 2-osobowych z łazienkami (prysznic/WC)
– Wyżywienie w postaci 6 śniadań rano (przed wyruszeniem na trasę) oraz 6 obiadokolacji (po dotarciu na miejsce noclegu)
– Transport rowerów ,bagaży i uczestników
– Stałą asekurację auta zabezpieczającego przejazd uczestników wyprawy
– Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą/ przewodnik
– Serwis techniczny
– Apteczkę
– Ubezpieczenie KL i NW
– Wieczorną przejażdżkę pychówką po Narwi III dnia wyprawy

Dodatkowo płatne
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów