Cena: 2.969 zł PLN Ilość dni: 8 DNI

Długość całkowita (około): 371 km

1.Dzień: Przyjazd, nocleg Drohiczyn
2.Dzień: Drohiczyn — Niemirów (około 46 km)
3.Dzień: Niemirów — Czeremcha (około 41 km)
4.Dzień: Czeremcha — Białowieża (około 48 km)
5.Dzień: Wizyta w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej (około 60 km)
6.Dzień: Białowieża — Narew (około 60 km)
7.Dzień: Narew — Dubicze Cerkiewne (około 40 km)
8.Dzień: Dubicze Cerkiewne — Drohiczyn (około 76 km)

Przebieg trasy
Wyprawa zaczyna się w Drohiczynie i biegnie wzdłuż biegu Bugu. Potem ścianą wschodnią, wzdłuż granicy z Białorusią na północ w stronę Puszczy Białowieskiej. Z Białowieży – jednodniowy wypad na stronę białoruską, do części Puszczy położonej za naszą wschodnią granicą. Po powrocie do Białowieży z Białorusi wzdłuż wschodniej granicy do zbiornika Siemianówka – położonego w północnej części Puszczy Białowieskiej. Kolejne dni – trasa przebiega przez urocze, malownicze prawosławne wsie w spokojnym, rolniczym krajobrazie. Potem, znowu w stronę Bugu i prawym brzegiem rzeki powrót do Drohiczyna.

Stopień trudności trasy:
Trasa w większości łatwa. Niekiedy w miejscowościach bruk na krótkich odcinkach. Po stronie białoruskiej warunki do jazdy rowerem bardzo dobre. Odcinki leśne drogami asfaltowymi lub szutrowymi, ale bez piasku. Części trasy przebiegające po drogach publicznych z niewielkim ruchem kołowym.

Poszczególne odcinki trasy:

Dzień 1: Przyjazd, nocleg Drohiczyn

2.Dzień
Drohiczyn – Niemirów
: trasa biegnie brzegiem rzeki Bug – z niesamowitymi, niezwykle malowniczymi widokami na dolinę rzeczną. Jest to tak zwany „Podlaski Przełom Bugu” – mezoregion fizycznogeograficzny, z krętą, momentami meandrującą rzeką tworzącą „wycinającą” w polodowcowych wysoczyznach głęboki na 20 – 30 metrów niezwykle malowniczy kanion.

Drohiczyn w XI wieku był jednym z najważniejszych grodów Podlasia; został w tym czasie założony przez ludność ruską. W 1254 roku Drohiczyn był miejscem koronacji jedynego w dziejach Rusi króla – Daniela Halickiego (Daniel I Romanowicz Halicki – król Rusi w latach 1253–1264). Drohiczyn obecnie jest może nieco sennym, ale pełnym historycznych, dobrze zachowanych pamiątek po dawnych czasach: Grodzisko na Górze Zamkowej (obecnie masyw Góry Zamkowej stanowi tylko małą część góry mieszczącej kiedyś zabudowania zamkowe. Na szczycie Góry Zamkowej znajduje się obelisk wzniesiony w 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości. Jedyną pozostałością po zamku jest nazwa ul. Zamkowej.), Katedra Trójcy Przenajświętszej z lat 1696 – 1709, Zespół Klasztorny Franciszkanów, klasztor Franciszkanów, Zespół Klasztorny Benedyktynek, Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku i wiele innych mniejszych obiektów o długiej historii.

3.Dzień
Niemirów – Czeremcha
: Po przekroczeniu Bugu trasa prowadzi drogami biegnącymi wzdłuż wschodniej granicy Polski i Białorusi na północ w stronę Puszczy Białowieskiej. Trasa biegnie przez małe, senne, w dużej części prawosławne wioseczki, z romantycznie skrytymi cerkiewkami, poprzez pola przecinane miedzami i zadrzewieniami i dolinki małych rzeczek, przecinających krajobraz.

Klukowicze. Po drodze w miejscowości Klukowicze znajdują się pozostałości grodziska z X wieku. W 1945 roku miejscowy rolnik w pobliżu Klukowicz znalazł skarb, który zawierał prawie 1000 srebrnych monet tzw. dirhemów, wybitych na terenie dzisiejszego Iraku między VIII a X wiekiem (obecnie część z tych monet znajduje się w muzeum w Łodzi).

4.Dzień
Czeremcha – Białowieża
: trasa biegnie przez położone na granicy miejscowości a potem przez Puszczę Białowieską. Trasa leśna, biegnąca przez najbardziej pierwotny las w Europie. Białowieża: jedyna w swoim rodzaju wieś w Polsce, z Urzędem Pocztowym, siedzibą dyrekcji Parku Narodowego, Instytutami badawczymi PAN, Muzeum Przyrodniczym. W Białowieży, oprócz obiektów nowoczesnych znajdują się zabytki z dawniejszych czasów — Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z unikalnym, porcelanowym ikonostasem, Kościół z 1927 roku, pozostałość zabudowań po Pałacu Carskim (obecnie — Ośrodek Edukacji Ekologicznej). A największą atrakcją Białowieży — jest Puszcza Białowieska — z całym swoim bogactwem i różnorodnością flory i fauny.

5.Dzień
Białoruska część Puszczy Białowieskiej
: Jest to wycieczka za granicę UE, przez pieszo rowerowe przejście graniczne w Grudkach koło Białowieży. Niezbędne jest posiadanie ze sobą ważnego paszportu oraz specjalnej przepustki (szczegóły tutaj). Trasa wycieczka po białoruskiej części Puszczy Białowieskiej ustalana jest na miejscu z grupą. Wachlarz możliwości aranżacji programu jest dość duży, i zależy w dużej mierze od potrzeb i zapatrywań uczestników; można nastawić się na większą ilość pedałowania, po „dzikszej”, północnej części Puszczy a do Kamieniuk dojechać na koniec lub też skoncentrować się na Kamieniukach – a tam skorzystać z różnorodnych ofert przygotowanych dla turystów (zwiedzanie Muzeum Przyrody, woliery pokazowej puszczańskich zwierząt, wykąpać się na krytym basenie, zrobić zakupy i tak dalej). Można po drodze z lub do Kamieniuk zajechać do siedziby Dziadka Mroza, wziąć udział w programie artystycznym lub ograniczyć tylko do obejrzenia całości z zewnątrz. Można odwiedzić Muzeum Narodowego Bytu i skorzystać z przygotowanych atrakcji – lub pominąć ten punkt.

6.Dzień
Białowieża – Narew
: Z Białowieży trasa przez Puszczę w stronę zbiornika Siemianówka. Trasa wiedzie przez północną część Puszczy w stronę Narewki a kończy się nad Zbiornikiem Siemianówka. Narew: wieś, a dawne miasto królewskie założone w 1514 roku. We wsi znajduje się XIX wieczna cerkiew, kościół z 1775 roku; zachował się urbanistyczny układ przestrzenny z XVI wieku.

Siemianówka: największy, sztuczny zbiornik wodny na Podlasiu; jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski . Zbudowany w latach 1977—1990. Miał spełniać rolę zapasu wody dla Białegostoku. Obecnie to miejsce wypoczynku Podlasian i występowania wielu gatunków ptaków, które korzystają z możliwości żerowania i lęgów na Zbiorniku i w jego okolicach.

7.Dzień
Narew – Dubicze Cerkiewne
: Odcinek biegnący przez podlaskie wsie, miejscowości, przez spokojny, rolniczy krajobraz. Malownicze widoki, mili ludzie. Dubicze Cerkiewne to wieś, założona około 1532 roku. Według legendy od powstania wsi istniała tu tez cerkiew (stąd drugi człon nazwy). „Dubicze” to nazwa powstała od nazwy dębu ( dub – po białorusku to dąb), a całą wieś założyli przybyli na to miejsce z Litwy członkowie plemienia Krywiczów.

8.Dzień
Dubicze Cerkiewne – Drohiczyn
: Ostatni dzień wyprawy, biegnący na południe, z powrotem w stronę Bugu. Po drodze wizyta na Świętej Górze Prawosławia – Grabarce. Trasa kończy się w Drohiczynie. Powrót do miejsca zbiórki.

Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Góra zasłynęła w 1710 r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększana dotrwała do 1990 r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998 r.W 1947 r. na Świętej Górze powstał prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Od 2000 r na Świętej Górze znajduje się Iwierska Ikona Matki Bożej napisana na Świętej Górze Atos, podarowana na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa. Najbardziej liczne pielgrzymki przybywają na Świętą Górę na święto Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia), ale wierni, pielgrzymi i turyści docierają tu przez cały rok.

ŚWIADCZENIA:

 • siedem noclegów w pokojach dwuosobowych w pensjonatach/hotelach ze śniadaniami i obiadokolacjami
 • możliwość odświeżenia się przed podróżą powrotną,
 • przejazd busem 9 os. lub 19 osobowym oraz transport rowerów i przewóz bagażu pomiędzy hotelami oraz transport z powrotem
 • opieka lokalnego przewodnika rowerowego  na miejscu.
 • ubezpieczenie NNW i KL

 Dodatkowo płatne :

 • „lunch pakiety” – kanapki i napoje na drogę.
 • Na życzenie  wynajęcie sakwy/sakw na czas wycieczki dla każdego z uczestników – dla wygodnego przewożenia drobiazgów osobistych oraz rowerów
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 650 zł
 • koszt przepustki  do  to 100 zł
 Uwagi:
 • Minimalna wielkość grupy to 7 osób
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby – prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji  im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.
 • Wymagany paszport!

WAŻNE:
Każda z osób ubiegająca się o otrzymanie przepustki zobowiązana jest do wypełnienia Formularza. Proszę podawać dane zgodne z danymi w paszporcie – błędy, wpisanie informacji w innym brzmieniu niż w paszporcie uniemożliwi przekroczenie granicy.

Maksymalny czas pobytu na obszarze ruchu bezwizowego w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej wynosi 3 dni.

O możliwość uzyskania przepustki na pobyt w strefie ruchu bezwizowego na terenie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej mogą ubiegać się wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Decyzje o przyznaniu lub nie Przepustki podejmują suwerenne władze Białorusi. W przypadku odmowy przez władze Białorusi wystawienia dla danej osoby przepustki – pieniądze za pośrednictwo zostaną zwrócone.

Dane osobowe podane w Formularzu zostaną wykorzystane do uzyskania przepustki na przekroczenie granicy z Białorusią w ramach ruchu bezwizowego. Nie będą wykorzystywane w żadnym innym celu.

Każda osoba wyjeżdżająca do Białorusi powinna wykupić ubezpieczenie – koszt to ok. 10zł. Ubezpieczenie można kupić w Biurze Podroży Variustur

Proponujemy możliwość zwiedzenia kawałka Białorusi – Puszczy Białowieskiej po stronie białoruskiej. Od 2015 roku obowiązuje umowa o możliwości przekroczenia i zwiedzania wyodrębnionego fragmentu białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Umowa dotyczy wszystkich obywateli Unii Europejskiej, a do przekroczenia granicy i pobytu na obszarze Białorusi (w Puszczy) nie jest potrzebna wiza a tylko specjalna przepustka.

Propozycja przeznaczona jest dla tych wszystkich osób, które chcą odwiedzić i zobaczyć Puszczę po drugiej strony granicy.

Niezbędne warunki uczestnictwa:
 • Posiadanie przy sobie paszportu dowolnego kraju UE, ważnego przynajmniej przez 3 miesiące od planowanej daty przekroczenia granicy.
 • Zgłoszenie chęci wyjazdu na minimalnie 14 dni robocze przed planowanym terminem i dokładne, bez błędów wypełnienie formularza
Uwaga

Bardzo ważną rzeczą, ma którą szczególnie uczulamy jest prawidłowe, zgodne z wszystkimi danymi w paszporcie wypełnienie formularza. Jeżeli w paszporcie dana osoba ma dwa imiona – tak należy je wpisać we wniosku o przepustkę! Jeżeli ktoś np. używa imienia ‚Kuba” ale w paszporcie jest podane imię „Jakub” – to należy wpisać we wniosku tak jak to wygląda w paszporcie – a nie „Kuba”. Różnice, nawet jednej litery pomiędzy danymi we wniosku a danymi zawartymi w paszporcie mogą spowodować (a w rzeczywistości – na pewno spowodują) – ogromne trudności z przepuszczeniem przez granicę – a w praktyce – cofnięcie takiej osoby do Polski. Za błędy w wypełnianiu formularza i co za tym idzie – niemożność przekroczenia granicy z powodu błędnego wypełnienia wniosku nie ponosimy odpowiedzialności i nie zwracamy wpłaconych pieniędzy za wycieczkę.

Wyślij ofertę do znajomych!