Kategoria: Turystyka aktywna
Kierunek wyjazdu: Grecja, Serbia, Słowacja, Węgry
Transport: Autokar
Ilość dni: 11 DNI

Zapraszamy na Półwysep Chalkidiki w północnej Grecji. Składa się on niejako z trzech części „palców” – Kasandry, Sithonii i Athos. Każdy z nich ma zupełnie odmienny charakter, stanowi jakby oddzielny świat. Malownicze położenie Półwyspu Chalcydyckiego jest w stanie urzec każdego przybysza dzięki swym górskim widokom, pięknym złocistym plażom otoczonym szmaragdowym morzem, soczystą zielenią winnic, gajów cytrusowych i zagajników drzew pistacjowych. Osób szukających dobrych smaków z pewnością przyciągnie ten region, słynący z małży podawanych w skorupkach. Niemalże w każdym mieście koneserzy kuchni greckiej zadowolą swoje podniebienia niebywałymi potrawami. Wakacje spędzone na Półwyspie Chalcydyckim na pewno zapadną w pamięci na długo, kojarząc się ze smakami fety oraz oliwek skąpanych w gorącym greckim Słońcu.

1.DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki Odjazd busem w godzinach popołudniowych. Nocny przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię.

2.DZIEŃ
Rankiem docieramy do Grecji. Na początek zwiedzimy wschodni „palec” półwyspu Chalcydyckiego Kassandrę. Po rozbiciu namiotów na pięknie położonym kempingu nad morzem udamy się na krótką do stolicy regionu. To piękne położone miasteczko w głębi półwyspu otoczone jest oliwnymi sadami i wiekowymi drzewami orzechowymi, które skosztować tu można w wielu kawiarniach jako deser z jogurtem i miodem. Pyszne! Samo miasteczko to plątanina wąskich uliczek i placyków na których z pewnością odpoczniemy po długiej podróży. Wieczorem natomiast impreza integracyjna na plaży.

3.DZIEŃ
Drugi dzień przeznaczymy na objazd południowego skrawka Kasandry. Ta część półwyspu zwana jest Miniaturowym Rajem. Co chwila natrafiamy na przepiękne zatoczki z plażami i wodnymi grotami zachęcającymi do kąpieli oraz malutkie porciki. Z trasy podziwiać można dwie zatoki, na zachodzie zatokę Themaic, na wschodzie zatokę Toroneos. Ukoronowaniem wycieczki będzie plażowanie na Złotej Plaży w miejscowości Agois Nikolaos bardzo popularnej wśród płetwonurków. Woda jest tu rzeczywiście niezwykle błękitna. Ale to nie koniec atrakcji po plażowaniu zapraszamy na wspólny „sympozjon” w piwnicach z leżakującymi winami z Macedonii a także z innych regionów Grecji, podczas którego zaznajomimy się z tematyka win oraz weźmiemy udział w degustacji wybranych gatunków tego trunku.

4.DZIEŃ
Opuszczamy Kasandrę by na jeden dzień spenetrować trasy w kontynentalnej części półwyspu Chalcydyckiego. Będzie to trochę bardziej męczące, gdyż teren tu jest bardziej górzysty, jednak można liczyć na wspaniałe widoki obejmujące półwyspy Kassandra, Sithonia i Athos. Brak tutaj rozwiniętego ruchu turystycznego, dzięki czemu można jeszcze zakosztować klimatu prawdziwie wiejskiej Grecji. Spokojne, senne miejscowości słynną z produkcji wspaniałego miodu. Warto przystanąć w jednej z wiejskich kawiarenek na typową grecką kawę, posiedzieć wspólnie ze starymi mieszkańcami i po prostu odpocząć od zgiełku turystycznych miejscowości. W rejonie tym warto też zwiedzić bardzo piękne klasztory, z najważniejszym klasztorem Vatopedi.

5- 7 DZIEŃ
Trzy kolejne dni to objazd środkowego palca Półwyspu czyli Sythonii.
Zróżnicowana linia brzegowa, surowy, górzysty krajobraz daje schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Malownicze zatoczki, porty rybackie, piaszczyste, czasami przechodzące w żwirowe lub kamieniste plaże oraz tradycyjne tawerny i bary czynią to miejsce idealnym na ciekawe i spokojne wakacje. Miejsce drzew oliwnych zajmują tutaj piękne lasy piniowe, dające orzeźwiający cień w upalne dni. To co też wyróżnia Sithonię to rozległe uprawy winorośli i oczywiście piwniczki z winem, które na pewno będziemy degustować.

8.DZIEŃ
Trzeci „palec” Chalkidiki to niezwykle tajemniczy półwysep Athos. Zamieszkują go mnisi, którzy utworzyli tu własną republikę. Wstęp do niej mają tylko mężczyźni i to tylko ci, ze specjalnymi przepustkami. My na rowerach dotrzemy do granicy republiki, którą oddziela od naszego świata wysoki mur patrolowany przez greckich żołnierzy. Jedna z atrakcji dzisiejszego dnia będzie wizyta w tradycyjnych warsztatach szkutniczych, gdzie do dziś wytwarza się na plażach drewniane łodzie służące rybakom i turystom. W nadbrzeżnych miejscowościach często też spotykać będziemy hodowle ostryg, warto ich skosztować w jednym z przydrożnych stoisk. Dziś będzie też już ostatnia okazja do kąpieli w niezwykle błękitnych wodach Morza Egejskiego.

9.DZIEŃ
Czas na powrót do kraju. Zanim jednak opuścimy przepiękną Grecję zwiedzimy jeszcze stolicę rejonu Macedonii – Saloniki. To miasto niezwykłej urody. Rozległe historyczne centrum częściowo otaczają stare mury obronne. Pamiątkami z dawnej świetności miasta za czasów Osmańskich są liczne tureckie łaźnie, meczety i bazary. Z czasów rzymskich zachował się Łuk Triumfalny oraz mauzoleum cesarza Galeriusza. Starówka to labirynt wąskich uliczek z cytadelą w jej najwyższym punkcie. Sporo czasu warto spędzić w dzielnicy targowej gdzie sprzedaje się przeróżne ryby, owoce morza, sery i inne produkty. Jest to tez świetne miejsce na zakup pamiątek: uozo, wino, sery, oliwki, ziołaser czy grecką kawę.

10- 11  DZIEŃ
Powrót do Polski i przyjazd busem na miejsce zbiórki.
Przewidziane dwie trasy, jedna bardzo łatwa wzdłuż wybrzeża drogami asfaltowymi, druga wymagająca prowadząca górami i drogami szutrowymi i terenowymi.

Świadczenia
– Noclegi na kempingach oraz w Hotelach śniadanie i obiadokolacje
– Przejazd busem wraz z przyczepką do rowerów
– Transport bagaży na trasie
– opieka pilota/ przewodnika
– Ubezpieczenie

Dodatkowo płatne
Bilety wstępu do miejsc zwiedzanych , namioty + karimaty

Wyślij ofertę do znajomych!