Wycieczka rowerowa Laponia – Nordkapp 16 DNI

/Wycieczka rowerowa Laponia – Nordkapp 16 DNI
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wycieczka rowerowa Laponia – Nordkapp 16 DNI

2018-05-11T14:05:14+00:00
Kategoria: Turystyka aktywna
Kierunek wyjazdu: Finlandia, Norwegia, Szwecja
Transport: Autokar, Samolot, Prom
Cena: 3690 zł Ilość dni: 16DNI

Laponia – zupełnie pozbawiona dużych miast, to obszar najbardziej ze wszystkich kuszący. Jej surowe krajobrazy pozostają na długo w pamięci. Wielkie zainteresowanie przybyszów budzą zamieszkujący te tereny Saamowie, na wpół wędrowni pasterze reniferów, których sposób życia nie poddaje się wpływom współczesnej cywilizacji.Z daleka postrzegamy Laponie jako krainę Świętego Mikołaja, romantycznie kojarzymy ja z kołem podbiegunowym, białymi nocami i reniferami. Jaka jest naprawdę przekonamy się właśnie na tej wycieczce. Wycieczkę rozpoczynamy na kole podbiegunowym, by zakończyć w najdalej na północ wysuniętym skrawku naszego kontynentu. Laponia wycieczka rowerowa

1.DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki przejazd busem do Gdańska, rejs promem do Sztokholmu.

2.DZIEŃ
Przypłynięcie do Sztokholmu, zwiedzanie miasta z przewodnikiem transport busem , rejs nocny do Helsinek.

3.DZIEŃ
Przejazd busem z Helsinek do Kuusamo.
Po tak długiej podróży idealną regeneracją będzie wieczór spędzony w tradycyjnej fińskiej saunie.

4.DZIEŃ
Na początek krótka rowerowa wycieczka po okolicy. Będzie to możliwość odwiedzenia skoczni narciarskich oraz okazja na pierwsze spotkanie z dzikimi reniferami. Dziś wyruszamy też na pieszo na „Niedźwiedzi Szlak”. Jest to jeden z najstarszych i najsłynniejszych szlaków w Finlandii. Przechodzi on przez odludne tereny częściowo wchodzące w obręb Parku Narodowego Oulanka. Po drodze mija się piękne jeziora, wąwozy i wodospady. Na koniec jeszcze 20 kilometrowy pagórkowaty odcinek rowerowy i w końcu wieczorem docenimy uroki tradycyjnej fińskiej sauny.

5.DZIEŃ
Dzisiaj czeka nas bardzo atrakcyjny spływ kajakowy jedną z najpiękniejszych rzek Finlandii – Oulanką. Rzeka wije się przez niedostępną puszczę w kierunku granicy rosyjskiej. Po drodze napotkamy z pewnością wiele reniferów.

6.DZIEŃ
Przekraczamy koło podbiegunowe!!! Teraz już tylko na północ w kierunku Nordkapu!!!
Dziś odwiedzimy m.in. farmę reniferów, a wieczór znów spędzimy w saunie.

7.DZIEŃ
Przez coraz bardziej odludne tereny docieramy do miejscowości Savukoski położonej na skraju puszczy Saariselka. To tutaj znajduje się warsztat żony św. Mikołaja. Pani Mikołajowa oprócz przygotowywania zabawek prowadzi również obok swego domu kemping, na którym się zatrzymamy.

8.DZIEŃ
Dwa dni zajmie nam przejazd przez puszczę Saariselka. Obszar przyciąga turystów ze względu na piękno krajobrazu łagodnych wzgórz, śródleśne jeziora, wąwozy, i polany zamieszkałe przez rdzennych Lapończyków. Odwiedzimy centrum przyrodnicze tego regionu z ciekawą wystawą oraz pokazem slajdów. O północy wybierzemy się na jedno z najwyższych wzgórz Laponii, z którego w blasku słońca (o tej porze roku słońce w ogóle nie zachodzi) roztacza się wspaniały widok na całą okolicę

9.DZIEŃ
Docieramy nad największe jezioro północnej Finlandii – jez. Inari. W tej okolicy odwiedzimy m.in. jedna z licznych farm specjalizujących się w hodowli psów Husky używanych do ciągnięcia sań po mroźnych bezdrożach. Zwiedzimy też skansen Saamów, muzeum arktyczne oraz kościół na pustkowiu. Tym razem o blasku słońca o północy wyruszymy na rejs łudką po przepięknym jeziorze Inari.

10.DZIEŃ
Przez tundrowe bezdroża, podziwiając niesamowite północne krajobrazy docieramy do granicy Norwegii. Ostatni nasz kemping w Finlandii położony jest nad piękną graniczną rzeką Tana. Wieczorna kąpiel w niej po gorącej saunie będzie prawdziwą przyjemnością.

11.DZIEŃ
Dziś odwiedzimy stolicę norweskich Lapończyków Karasjok, gdzie oprócz skansenu, zobaczyć można wspaniały gmach ich parlamentu. Po południu dotrzemy nad brzeg fiordu atlantyckiego. Wieczorem podczas odpływu będzie okazja do poszukiwań owoców morza które wspaniale urozmaicą nam wycieczkową dietę.

12.DZIEŃ
Wzdłuż brzegów fiordu podążymy dalej na północ. Na dłużej zatrzymamy się w Zatoce Troli. Ten piękny zakątek z wapiennymi skałami wynurzającymi się wprost z błękitnego oceanu sprawi ze przez chwilę poczujemy się jak na Chorwacji. Na trasie miniemy też kilka rybackich portów, w krajobrazie których dominują suszarnie dorszów.

13.DZIEŃ
Nareszcie docieramy na Nordkapp!!! Najdalej na północ wysunięty punkt Europy. To chyba najtrudniejszy etap wycieczki, gdyż trzeba wspiąć się na wysoki na 300 metrów klif, no ale wrażenia po dotarciu na miejsce będą niezapomniane. Wieczorem wsiadamy do busa i ruszamy na południe.

14 – 16 DZIEŃ
W drodze powrotnej zajrzymy do wioski św. Mikołaja w Rovaniemi, gdzie złożymy zamówienia na gwiazdkowe prezenty, oraz pozdrowimy Mikołaja i jego renifery.Przejazd do Gdańska, rejs promem z Sztokholmu. do Gdańska i przyjazd do miejsca zbiórki.

UWAGA Trasa bez większych podjazdów, jednak kilka bardzo długich etapów (ok. 100 km) może przysporzyć kłopotów mniej doświadczonym rowerzystom. Głównie jeździmy drogami asfaltowymi.

ŚWIADCZENIA:
Noclegi na kempingach (w przypadku złej pogody możliwe noclegi w domkach kempingowych, dopłata ok. 10 euro/os/noc)
transport busem wraz z przyczepką
Korzystanie z sauny na kempingach na terenie Finlandii
Transport bagaży na trasie
opieka pilota / przewodnika rowerowego
Ubezpieczenie

Dodatkowo płatne
Bilet wstępu na Nordkapp – ok 100 zł Spływ kajakowy – ok 80 zł

Bilety wstępu do miejsc zwiedzanych wyżywienie, opłata klimatyczna , Opłaty promowe,  bilety promowe , składka na TFG

Wycieczka rowerowa Laponia

 Laponia Wycieczka rowerowa

 Laponia Wycieczka rowerowa

Campingi/namioty
3690
Pensjonaty/hotele
5890

Jak dostanę się do Bergen i jak wrócę z Trondheim, czy na trasie jedzie bus?

Głowna opcja wyjazdu zawiera w sobie transport busem z Polski do Bergen. Droga ta trwa ok. 30 h. Powrót z Trondheim trwa ok. 38 h. Również podczas samej wyprawy jedzie bus, który przewozi nam rzeczy i uczestnicy jeżdżą na pusto z małą sakwą na podstawowe rzeczy i coś przeciwdeszczowego. Jest również opcja dla osób zainteresowanych lotem za dodatkową opłatą  Wylot jest liniami WizzAir z takich miast: Katowice, Warszawa, Gdańsk. Do nas wcześniej trzeba tylko dostarczyć bagaże lub zabierzemy je na trasie busa: Elbląg – Trójmiasto- Koszalin – Szczecin – Olsztyn  – Warszawa – Łódź -Poznań – Rostock. Odbiór bagaży jest na tej samej trasie.

Trasa wycieczki:

Bergen – Nautesund – Lavik – Forde – Olden – Eisdal – Afarnes – Gjemnes – Vinjeora – Trondheim

Czy dasz sobie radę? Jaki musisz mieć rower?

Na wyprawę można pojechać dowolnym rowerem. Zalecamy zabranie roweru szosowego, ponieważ będziemy przemieszczać się po drogach asfaltowych. Najważniejsze, aby był sprawny technicznie. Ten wyjazd jest wymagający ze względu na ukształtowanie terenu, solidne podjazdy, jednak dystanse nie będą bardzo długie.  Jest to dobra propozycja dla osób z kondycją fizyczną, lubiących jeździć po asfalcie, w terenie górzystym. Widoki będą rekompensować trudy drogi. Zalecamy opony o szerokości do 1.9 cala.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa ta jest poprowadzona asfaltem.

Gdzie śpimy?

Podczas tego wyjazdu będziemy spać na kampingach. W Bergen przewidujemy nocleg w hostelu.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać posiłki wspólnie w miejscach noclegowych. Akurat w tym przypadku zrobimy solidne zakupy jeszcze w Polsce, aby zejść z kosztów wyżywienia, ponieważ jak wiemy Norwegia nie jest za tania. Wozimy ze sobą kuchenkę gazową z naczyniami, na których możemy sobie gotować.  Ceny są wysokie. Walutą jest Korona Norweska.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Każdy uczestnik wyjazdu jest ubezpieczony od NNW i KL poszerzonych o uprawianie sportów.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), czy jeżdżą dziewczyny jak z wiekiem?

Grupa średnio liczy ok. 7 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+

Co muszę ze sobą zabrać, ile pieniędzy na kieszonkowe?

Koniecznie musisz ze sobą mieć: paszport, wizę, namiot, karimatę, śpiwór – koniecznie ciepły (komfort +5 st), miseczkę, sztućce, kubek, talerzyk, rower, kask (BEZ KASKU I OŚWIETLENIA NIE ZABIERAMY), oświetlenie, zapasowe dętki, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na wyjazd swobodnie powinno wystarczyć ok. 300 euro kieszonkowego

Jakie panują zasady podczas wycieczki?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona . Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie i PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest on długi i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Wspólnie grupą ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Wycieczka rowerowa Laponia

Norwegii Wycieczka rowerowa

Bergen Wycieczka rowerowa

UWAGA

Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.
– W przypadku noclegów na campingach  bardzo proszę o zabranie   namiotów , karimaty oraz  śpiwory trzeba zabrać swoje.
– Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
– Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
– Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
– Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Elbląga  Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych  każdy organizator w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez B.P. VARIUSTUR doliczana będzie składka, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.

Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:

  1. 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
  2. 13 PLN/os – za imprezy nieczarterowe realizowane poza Europę
  3. 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską

Znowelizowane fragmenty Ustawy o usługach turystycznych są widoczne w Dzienniku Ustaw pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1334/1

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Biuro Podróży VARIUSTUR koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wycieczki. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

 

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

  • realizacjiusług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.