WYCIECZKA ROWEROWA PO DWÓCH STRONACH ZALEWU WIŚLANEGO PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA

/WYCIECZKA ROWEROWA PO DWÓCH STRONACH ZALEWU WIŚLANEGO PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

WYCIECZKA ROWEROWA PO DWÓCH STRONACH ZALEWU WIŚLANEGO PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA

2019-12-18T13:56:06+00:00
Kategoria: Turystyka aktywna
Kierunek wyjazdu: Polska
Transport: Autokar
Ilość dni: 2 DNI. Termin do uzgodnienia. Wyślij zapytanie: biuro@variustur.pl

Bardzo przyjemna trasa rowerowa na dwudniowy wyjazd poza miasto. Dwa malownicze parki krajobrazowe, chwila zadumy w byłym obozie koncentracyjnym i poznanie miejsca, w którym Ziemia przestała być centrum wszechświata może być ciekawym pomysłem na spędzenie dnia. Wyjazd jest łatwy, jedyna jego trudność to fakt podróżowania z sakwami, no i nieprzewidywalna pogoda oraz wiatr. Na tym wyjeździe praktycznie każdy jest w stanie sobie poradzić. Dystanse dzienne nie są straszne, a i przewyższenia są do zaakceptowania. Także jest wycieczka rowerowa z pięknym krajobrazem, na której każdy powinien sobie poradzić. Jest to bardzo dobry wstęp do tych trudniejszych wypraw. Jednak trzeba pamiętać, że nawet do łatwej wyprawy należy się przygotować kondycyjnie.

Mierzeja Wiślana – to piaszczysty wał na Pobrzeżu Gdańskim, ciągnący się od Gdańska w kierunku pn.-wsch. po Bałtyjsk (w Federacji Rosyjskiej). Długość jej wynosi około 60 km, szerokość 1-2 km. Oddziela Zalew Wiślany od otwartych wód Zatoki Gdańskiej, w zachodniej swej części przylega do delty Wisły. W 4 miejscach jest przerwana przez dawne ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej:
– Martwą Wisłę,
– Wisłę Śmiałą,
– Przekop Wisły
– oraz w Federacji Ros. – Cieśninę Pilawską (szer. 860 m).
Mierzeja Wiślana jest porośnięta lasem mieszanym i sosnowym.Znajdują się na niej 3 rezerwaty – ptaków – Ptasi Raj (nad Wisłą Śmiałą) i Kąty Rybackie (na północ od Sztutowa) oraz leśny – Buki Mierzei Wiślanej (na zachód od centrum Krynicy Morskiej).
Mierzeja jest opanowana przez wydmy białe i szare. Wspomniane wcześniej lasy sosnowe, zostały sztucznie nasadzone przez człowieka by zahamować wędrówkę wydm i zasypywanie rybackich wiosek. Od dawna próbowano zasiedlać ten wąski skrawek lądu.Od dawna znaczenie dla tego miejsca miał bursztyn, który był niezwykle cennym towarem. Początkowo przyjeżdżali po niego kupcy rzymscy a następnie także kupcy z Azji Mniejszej. Trakt wiodący ku bursztynowym połaciom znacznie wpłynął na kształtowanie się regionów osadniczych. Rozwój nastąpił w wiekach od X do XIII, kiedy to ziemie te weszły w skład Polski. Zamieszkiwane były przez słowiańskich Pomorzan, o czym świadczą chociażby polskie nazwy wiosek. Jeszcze w XIII w. istniał w pobliżu Krynicy Morskiej obronny gród jednego z książąt pomorskich. Zniszczony został dopiero przez Krzyżaków w 1264 roku. Ci z kolei zostali wyparci po wojnie trzynastoletniej. Wzrosła wtedy rola Gdańska, a i tereny pobliskie w tym mierzeja rozwijały się i bogaciły. Proces ten zatrzymały wojny szwedzkie i rozbiory Polski.Na mocy traktatu wersalskiego część mierzei przypadła Wolnemu Miastu Gdańsk a reszta Niemcom. Natomiast po II wojnieświatowej Stalin słynnym czerwonym ołówkiem ustalił granice naszego kraju. Po polskiej stronie znalazły się fragmenty mierzei i Zalewu Wiślanego.Przez taki podział akwen zalewu został odcięty od morza i zamarł ruch pasażerski, znaczenie utracił Elbląg.

Zalew wiślany – to zatoka Morza Bałtyckiego u wybrzeży Polski i obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, oddzielona Mierzeją Wiślaną od Zatoki Gdańskiej. Zalew połączony jest z otwartym morzem pogłębianą Cieśniną Pilawską, zwaną też Rynną Bałtyjską. Szeroka i głębsza pn.-wsch. część Zalewu Wiślanego, między cieśniną a ujściem Pregoły, jest zwana Zatoką Kaliningradzką. Długość 91 km, szerokość ok. 9 km, powierzchnia 838 km2, w tym w Polsce 328 km2, średnia głębokość 2,6 m, maksymalna – 5,1 m; temperatura wód od ok. 0°C w zimie do 20,5°C w lipcu – oto podstawowe cyferkowe dane. Brzegi zalewu są przeważnie niskie i piaszczyste. Zalew Wiślany jest akwenem słonawym, zasolenie średnie 3 – od 0,2‰ do 7‰, zależnie od odległości od Cieśniny Pilawskiej i napływu przez nią wody słonej w czasie sztormów.
Wszelkiego typu zjawiska lodowe uzależnione są od surowości zim, przeciętnie występują od połowy listopada do marca. Średnia grubość lodu waha się 30-40 cm.
Do Zalewu Wiślanego uchodzą ramiona Wisły, Nogat i Szkarpawa oraz rzeki: Pregoła, Świeża, Pasłęka, Elbląg i inne. Rozwinęło się rybołówstwo (m.in. połów węgorza) i żeglarstwo sportowe. Główne porty:
– Kaliningrad (u ujścia Pregoły),
– Bałtyjsk (nad Cieśn. Pilawską),
– Elbląg (nad rzeką Elbląg ok. 5 km od Zalewu),
– Tolkmicko,
– Frombork.
Morskie i oceaniczne statki handlowe oraz okręty wojenne wpływają do Kaliningradu – (od Cieśniny Pilawskiej do ujścia Pregoły biegnie pogłębiany tor wodny).

Do Najważniejszych miejscowości położonych na M. Wiślanej i w rejonie Zalewu Wiślanego należy zaliczyć :
– Krynica Morska,
– Jantar,
– Stegna,
– Sztutowo,
– Kąty Rybackie

Krynica Morska – do 1958 Łysica, miasteczko na Mierzei Wiślanej. Rozwój Krynicy Morskiej jako kurortu morskiego rozpoczął się dopiero w 1840 roku, kiedy to pięciu zamożnych kupców elbląskich utworzyło konsorcjum do spraw żeglugi po Zalewie Wiślanym, a szczególnie do regularnej obsługi linii Królewiec – Elbląg. Zakupili oni w Anglii dwa parowce o nazwie „Sokół” i „Jaskółka”. Rok później „Jaskółka” przywiozła do Łysicy pierwszych letników. Konsorcjum zachęcone powodzeniem wycieczek do Łysicy odkupiło od władz Gdańska pięć mórg gruntu, a w dwa lata później przystąpiono do budowy pierwszej willi na kształt greckiej świątyni. Wspomniane Towarzystwo cztery lata później dokupiło 218 mórg, głównie terenu leśnego, w wyniku czego nastąpiła dalsza rozbudowa kąpieliska. Zaczęły pojawiać się domy letniskowe i wille, a na plaży wybudowano kabiny dla kapiących się. Plażę i przybrzeżny pas wody przedzielono parkanem i surowo przestrzegano by mężczyźni przebywali po jednej, a damy po drugiej stronie szczelnej przegrody. W tym czasie w Łysicy wypoczywało już około 700 – 900 osób… Krynica Morska prawa miejskie posiada od 1991 roku, zamieszkiwana jest przez 1,2 tys. mieszkańców (1998). ma ona charakter wybitnie turystyczny i wypoczynkowo – uzdrowiskowy. Jej wizytówką są długie zagospodarowane plaże, liczne zalesione wydmy (Wielbłądzi Grzbiet, wys. 43 m), solanki (temp. 24,5°C) z dużą zawartością jodu. Od strony Zalewu Wiślanego, przy molo spacerowym znajduje się przystań pasażerska żeglugi przybrzeżnej, klub jachtowy. W sosnowym lesie ukryta stoi latarnia morska. Nieopodal miejscowości jest rezerwat leśny Buki Mierzei Wiślanej. Krynica Morska położona jest na wzniesieniu mierzei. Idąc od strony zalewu w kierunku plaży, należy najpierw wdrapać się pod spore wzniesienie, by potem zejśc w dół do plaży. Cała miejscowość jest obficie zalesiona, co nadaje jej niebywałego uroku. Zimą uśpiona szumem Bałtyku i lodami Zalewu wiślanego jest rajem dla poszukiwaczy niezapomnianych wrażeń i spragnionych spokoju. Latem zaś, ściąga tłumy turystów poszukujących letnich wrażeń, słońca i rozrywki.

Kąty Rybackie – wieś na Mierzei Wiślanej, na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego. Zamieszkuje ją 720 mieszk. (1998). Od Zatoki Gdańskiej oddzielona jest 2-kilometrowym wałem zalesionych wydm. Znajduje się tu port rybacki oraz zakład szkutniczy. Jest też placówka Gdańskiego Urzędu Morskiego. Wieś ma charakter letniskowy. Na terenie Kątów jest znana już w całej Polsce ostoja kormoranów – miejsce uznane w 1957 roku, za rezerwat. Obszar chroniony ma 10,8 ha, porasta go starodrzew sosnowy w wieku 100-120 lat. Ptaki lokują na wierzchołkach drzew swoje gniazda, jest ich ponad 700 ( największa ostoja w Europie ). Kormorany żerują nad Zalewem, dorosły osobnik zjada pół kilo ryb dziennie. Białe odchody powodują obumieranie drzew, wskutek tego kolonia przenosi się coraz dalej, pozostawiając po sobie niesamowity krajobraz. Okolice wsi porośnięte są malowniczym, nadmorskim borem sosnowym, i lasem mieszanym.

Sztutowo – wieś na Żuławach Wiślanych, w pobliżu Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Zamieszkuje ją 1,8 tys. osób (1998). Sztutowo jest ośrodkiem wczasowym. W czasie II wojny światowej 1939-45 w pobliżu Sztutowa istniał hitlerowski obóz koncentracyjny Stutthof. Obecnie na terenie byłego obozu znajduje się Muzeum Stutthof i pomnik ku czci pomordowanych (1968, wg projektu W. Tołkina). Obóz ten składał się z ponad 60 podobozów. Do 1942 roku więziono w nim głównie Polaków – bojowników o polskość, a następnie także obywateli innych okupowanych krajów. Ogółem przeszło przez obóz około 110 tys. więźniów. Komendantami obozu byli : M. Pauly i P.W. Hoppe.
Stutthof służył przede wszystkim eksterminacji najbardziej świadomego i patriotycznie nastawionego społeczeństwa polskiego, głównie inteligencji z terenu Gdańska i Pomorza. Od 1942 r. napływały transporty Polaków, kierowane nie tylko przez jednostki policji z terenu Gdańska i okręgu Prusy Zachodnie, ale i z innych regionów kraju. W tym czasie Stutthof zaczął stawać się obozem międzynarodowym, ponieważ osadzano w nim coraz liczniejsze grupy więźniów innych narodowości. W czerwcu 1944 r. włączono go do realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” („Endloesung”). Stutthof był miejscem osadzenia 110 000 osób: mężczyzn, kobiet i dzieci, obywateli 25 krajów, 25 narodowości. Wśród nich byli m. in. Polacy, Żydzi, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Łotysze, Estończycy, Czesi, Słowacy, Finowie, Norwegowie, Francuzi, Duńczycy, Holendrzy, Belgowie, Niemcy, Austriacy, Anglicy, Hiszpanie, Włosi, Jugosłowianie, Węgrzy, Cyganie. Podczas uwięzienia oddziaływał na nich cały zespół czynników wyniszczających, takich jak niewolnicza praca, głód, fatalne warunki higieniczne, choroby, znęcanie się fizyczne i psychiczne. W wyniku eksterminacyjnych warunków bytu, jak również rozstrzeliwania, wieszania, mordowania w komorze gazowej za pomocą gazu cyklon B, uśmiercania dosercowymi zastrzykami z fenolu, bicia i katowania oraz podczas ewakuacji pieszej i morskiej męczeńską śmierć poniosło około 70 000 ludzi. Stutthof wyzwoliły 9 maja 1945 r. oddziały wojsk radzieckich 48. Armii III Frontu Białoruskiego.

Jantar – wieś na Mierzei Wiślanej, nad Zatoką Gdańską, na wschód od Przekopu Wisły. Zamieszkuje tam około 710 mieszkańców (1998). Miejscowość jest położona na prastarym bursztynowym szlaku od dawna słynęła z bogactwa bursztynu. Pierwsze wzmianki o Jantarze pochodzą z 1400 r. i znajdują się w księgach komturii malborskiej.
W sezonie letnim, Jantar jest obleganym kurortem do którego zjeżdżają się przybysze z całego kraju. Każdego lata, w sierpniu, w Jantarze odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Stegna – Liczy sobie 2,1 tys. mieszk. (1998). Stanowi znany ośrodek letniskowy nad Zatoką Gdańską. Pierwsza wzmianka historyczna o Stegnie związana pochodzi z roku 1432. Na terenach dziś należących do Stegny, sześć stuleci temu znajdowały się dwie wsie : Stegna – morska osada rybacka oraz Kobbelgrube (stadnina klaczy). Stegna (część Kobbelgrube) brała udział w tworzeniu się warunków zawarcia pokoju toruńskiego. W 1465 przebywała tu delegacja polska oraz krzyżacka omawiająca warunki pokoju. Sprawozdanie z rozmów zapisał słynny polski kronikarz Jan Długosz. Nie istnieje już drewniany kościół w Kobbelgrube, w którym modlił się nasz kronikarz. Na miejscu drewnianego stoi obecna świątynia. Najcenniejszym zabytkiem Stegny jest kosciół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół pochodzi w obecnej postaci z konca XVII w. (1682-1683). Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną – widnieje na niej data 1682.

Piaski – położone są na końcu polskiej części Mierzei Wiślanej, około 4 km od granicy z Rosją. Jej nazwa Nowa Karczma – Piaski pochodzi od istniejącej tu w średniowieczu karczmy, powstałej dzięki przywilejowi z 1429 r. nadanemu karczmarzowi Hannosowi przez komtura krzyżackiego Henryka Holta. Około 1600 r zbudowano tu pierwszy kościół. Do dzisiaj zachował się cmentarz mennonicki z XVIII wieku. Z biegiem czasu osada kilkakrotnie zmieniała swoje położenie. Przyczyną tego były wędrujące wydmy, zasypujące systematycznie zabudowania wsi. Ostatnia taka migracja miała miejsce w 1825 roku. Po zniszczeniach której spowodowała II Woja Światowa rozwój wsi nastąpił w 1964 kiedy doprowadzono do Piasków z Krynicy Morskiej drogę asfaltową. Głównym zajęciem ludności zamieszkującej Piaski jest rybołówstwo. Teren ten jest najbardziej dziewiczy na całej mierzei. Może dlatego w pobliżu Piasków swoją plażę mają naturyści. Nie ma tu dużych ośrodków wczasowych, panuje spokój i niczym niezakłócona cisza.

1. DZIEŃ
Zwiedzanie  Elbląga,następnie przejazd rowerami przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej do Kadyn,zwiedzanie, odpoczynek.
Wyjazd rowerami do  Fromborka, zwiedzanie miasta,obiad w porze kolacji,nocleg w Braniewie.
ATRAKCJE NA TRASIE WYCIECZKI:
Elbląg miasto w województwie Warmińsko – Mazurskim. Miasto liczy około 127 tysięcy mieszkańców i jest drugim największym miastem w województwie. Powierzchnia miasta to obszar wynoszący 80 km2. Elbląg to symbol dobrej marki, kojarzący się Polakom i mieszkańcom Europy z Kanałem Elbląskim – pochylnie, ze Starym Miastem, z turystyką, kulturą.  Historia miasta sięga od roku 1237 a od 1246 roku otrzymało prawa miejskie
Brama Targowa – to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Została zbudowana w XIV wieku jako element miejskiego systemu fortyfikacji. W lipcu 2006 roku, po modernizacji współfinansowanej przez Unię Europejską, została po raz pierwszy w latach powojennych udostępniona elblążanom i turystom. Brama ta jest dla elblążan szczególnym i ulubionym zabytkiem. Stała się symbolem obrony miasta przed najazdem krzyżaków. Z Bramą Targową wiąże się najbardziej znana legenda o bohaterskim Piekarczyku, któremu we wrześniu 2006 roku elblążanie postawili pomnik. Dziś elblążanie i odwiedzający miasto goście wierzą, że potarcie noska sympatycznego chłopca z brązu przyniesie szczęście.
Starówka Elbląska – z historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, z charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek; to jest miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. W wyniku działań wojennych II wojny światowej Stare Miasto, które urodą nie ustępowało Starówce Gdańskiej, zostało zniszczone w 65 procentach. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki. Kamieniczki, które powstają nawiązują do dawnego stylu. Teren Starego Miasta to eldorado dla badaczy przeszłości, największy poligon architektoniczny w Europie. Wydobyte przez archeologów przedmioty lub ich fragmenty trafiają do elbląskiego muzeum. Na Starym Mieście na turystów czekają liczne kawiarenki, puby i pizzerie.
Muzeum Elbląskie – mieści się w budynku dawnego Elbląskiego Gimnazjum. Na jego dziedzińcu znajduje się kolumna gotycka, jedyna pozostałość po zamku krzyżackim, zburzonym przez elblążan w 1454 roku. W muzeum można prześledzić dzieje Elbląga, obejrzeć liczne przedmioty związane z codziennym życiem byłych mieszkańców, a pochodzące z wykopalisk prowadzonych na Starówce oraz w miejscu legendarnej osady Truso, a także militaria, starodruki, meble i numizmaty.
Galeria El – Centrum sztuki współczesnej, mieszczące się w podominikańskim XIII-wiecznym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Zachowały się tutaj płyty nagrobne z epitafiami, które przypominają o zasługach dla miasta przedstawicieli z rodów szlacheckich i kupieckich, patrycjuszy miejskich, osób duchownych. Galeria EL znana jest z ciekawych inicjatyw. Rozsławiło ją pierwsze w świecie Biennale Form Przestrzennych w 1965 r. Długa lista twórców o światowej sławie dodatkowo stanowi o jej renomie.
Katedra św. Mikołaja w Elblągu – początki kościoła sięgają połowy XIII wieku. Stanął on w centralnym punkcie Starego Miasta, na przełomie wieków był wielokrotnie przebudowywany. Z chwilą utworzenia Diecezji Elbląskiej został katedrą. Do jej najcenniejszych zbiorów należą: gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 r. wykonana przez mistrza Bernhausera, drewniane figury apostołów, wielka gotycka rzeźba św. Mikołaja, ołtarz Trzech Króli.
Elbląg to miasto koncertów, festiwali muzycznych (Czy to jest kochanie, Elbląskie Noce Teatru i Poezji, koncerty Elbląskiej Orkiestry Kameralnej), turniejów tańca towarzyskiego (Baltic Cup, Mistrzostwa Polski Formacji Standardowych 1999 i 2009, Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych 1999 i 2010), wydarzeń sportowych oraz ze Święta Chleba organizowanego cyklicznie od 2006 roku przed Bramą Targową.
Okolice Elbląga to typowa mieszanka z jednej strony Wysoczyzna Elbląska, z drugiej Żuławy Wiślane, depresja – Raczki Elbląskie najniższy punkt Polski 1,8 m p.p.m. Z Elbląga w 45 minut dotrzesz na (Mierzeję Wiślaną – Bałtyk) a w godzinę do Trójmiasta.
Kanał Elbląski – pochylnie – Jedną z największych atrakcji turystycznych okolic Elbląga jest Kanał Elbląski (Der Oberländische Kanal – stara nazwa). Ten wspaniały zabytek – o walorach zarówno technicznych, jak również krajoznawczych – Kanał Elbląski
Z Elbląga przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej – wąwozy, jary, malownicze strumienie, jeziora i oczka wodne przez Suchacz aż do Kadyn – byłej rezydencji Wilhelma II (ostatni cesarz Niemiec). W tej pięknej miejscowości nad Zalewem Wiślanym znajdują się m.in. dawne obiekty majątku cesarskiego: pałac, zabudowania robotników majątku, dawna gorzelnia – obecnie piękna restauracja, tysiącletni „Dąb Bażyńskiego” wspaniały, ponad 1000 letni pomnik przyrody oraz nieczynna już Fabryka Ceramiki Artystycznej, tzw. Majoliki Kadyńskiej. Z Kadyn przejazd rowerami w stronę Tolkmicka, następnie przyjazd do Fromborka, zwiedzanie miasta Mikołaja Kopernika ze swym Wzgórzem Katedralnym. Do zwiedzania polecamy Katedrę z sarkofagiem Mikołaja Kopernika, Muzeum Mikołaja Kopernika, Wieżę Radziejowskiego z punktem widokowym i wahadłem Faucoulta. We Fromborku jest także warty obejrzenia dawny Szpital i Kościół Świętego Ducha, z Muzeum Medycyny. Wewnątrz Szpitala Św. Ducha odkryte niedawno freski przedstawiające Sąd Ostateczny. W 2002 r. poświęcono we Fromborku Pomnik Ofiar Ucieczki przez Zalew Wiślany w styczniu – lutym 1945 r. Przejedziemy dalej do Braniewa. Nieopodal Hotelu znajduje się mnóstwo fascynujących zabytków, takich jak bazylika św. Katarzyny, Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, neogotycki dworzec kolejowy, hospicjum dla konwertytów, wieża bramna – pozostałość po dużym kompleksie zamkowym, najmniejsze zoo. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg.
2. DZIEŃ
Śniadanie. Następnie udamy się w rejs statkiem wycieczkowym przez Zalew Wiślany do Krynicy Morskiej udamy się na plaże. Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana – czas wolny można wykorzystać np. leniuchując na plaży. Później przejedziemy do Rezerwatu Kormoranów w Kątach Rybackich dalej pojedziemy na rowerach do Muzeum Stutthof – powstało na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Przejazd rowerem do Elbląga. Zakończenie wycieczki w godzinach popołudniowych.
ŚWIADCZENIA:
transport komfortowym busem wraz z przyczepką rowerową,
nocleg w Braniewie w Hotelu *** Spa pokoje 2 osobowe z łazienkami i TV,
wyżywienie wg programu,
rejs statkiem wycieczkowym przez Zalew Wiślany wraz z rowerami,
bilet wstępu do Muzeum Stutthof oraz wynajęcie przewodnika,
opieka przewodnika rowerowego,
ubezpieczenie NNW.
DODATKOWO PŁATNE:
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, rejs statkiem wycieczkowym przez Zalew Wiślany wraz z rowerami
bilet wstępu do Muzeum Stutthof oraz wynajęcie przewodnika
, dopłata do napojów do obiadokolacji, dopłata do pokoju jednoosobowego 300 zł

Wycieczka rowerowa Elbląg

Campingi/namioty
 
Pensjonaty/hotele
  

Elbląg Wycieczka rowerowa


UWAGA ! Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.
– W przypadku noclegów na campingach  bardzo proszę o zabranie   namiotów , karimaty oraz  śpiwory trzeba zabrać swoje.
– Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
– Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
– Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
– Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Elbląga  Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

Wycieczka rowerowa  Elblag

Wycieczka rowerowa Elbląg

Elbląg Wycieczka rowerowa

Elbląg

WYCIECZKA ROWEROWA PO DWÓCH STRONACH ZALEWU WISLANEGO PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA 2 DNI

Wycieczka Rowerowa  Białystok, Wycieczka Rowerowa  Bydgoszcz, Wycieczka Rowerowa  Elbląg , Wycieczka Rowerowa Gdańsk, Wycieczka Rowerowa  Katowice,  Wycieczka Rowerowa  Kielce, Wycieczka Rowerowa  Kraków, Wycieczka Rowerowa  Lublin, Wycieczka Rowerowa  Łódź, Wycieczka Rowerowa  Olsztyn,  Wycieczka Rowerowa  Poznań, Wycieczka Rowerowa  Rzeszów, Wycieczka Rowerowa  Szczecin, Wycieczka Rowerowa  Elbląg Warszawa, Wycieczka Rowerowa  Wrocław

Turystyka aktywna Białystok, Bydgoszcz, Turystyka aktywna Elbląg, Turystyka aktywna Gdańsk, Turystyka aktywna Katowice, Turystyka aktywna Kielce, Turystyka aktywna Kraków, Turystyka aktywna Lublin, Turystyka aktywna Łódź, Turystyka aktywna Olsztyn, Turystyka aktywna Poznań, Turystyka aktywna Rzeszów, Turystyka aktywna Szczecin, Turystyka aktywna Warszawa,Turystyka aktywna Wrocław

Znajdź nas na Facebooku!

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

  • realizacjiusług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.