Wycieczka rowerowa po Krainie Kanału Elbląskiego 3 DNI

/Wycieczka rowerowa po Krainie Kanału Elbląskiego 3 DNI
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wycieczka rowerowa po Krainie Kanału Elbląskiego 3 DNI

2018-06-04T12:24:28+00:00

Kanał Elbląski Wycieczka rowerowa po Krainie Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski (zwane również Kanałem Ostródzko-Elbląskim) jest jednym z ciekawszych szlaków wodnych pod względem krajoznawczym i technicznym. Uznawany za zabytek sztuki hydrograficznej.Różnica poziomów pomiędzy początkowym a końcowym odcinkiem Kanału to niemal
100 km, dlatego też na odcinku Kanału Elbląskiego wybudowano szereg pochylni oraz śluz.
Kanał Elbląski jest zabytkiem na skalę światową. Został on wykopany w połowie XIX w. Do niewątpliwych atrakcji tego szlaku należy zaliczyć system pięciu pochylni umożliwiających przewiezienie statków i łodzi turystycznych lądem pomiędzy odcinkami kanału położonymi na różnych poziomach.
Różnica poziomów między pierwszą a ostatnią pochylnią wynosi 99 m. Szlak rozpoczyna się w rejonie Ostródy a kończy w Elblągu, jest malowniczy, bardzo łatwy do pokonania.

Ze względu na znikomy prąd wody można po nim płynąć w obie strony. Ma on około 75 km długości i na jego pokonanie należy przeznaczyć 4-5 dni.

Pochylnie:
Buczyniec
kąty
Oleśnica
Jelenie
Całuny Nowe

W górnej części pochylni statek, kajak lub inna jednostka pływająca wpływa między dwie metalowe bariery przymocowanych do specjalnej platformy poruszającej się po szynach, za pomocą mechanizmu napędzanego siłą spadku wody (dzięki różnicy poziomów).

Śluzy:
Miłomłyn
Zielona
Ostróda
Ruś Mała

Oprócz pochylni i śluz na Kanale Elbląskim stosowane są również jazy, kanały ulgowe i wrota bezpieczeństwa.

Kraina Kanału Elbląskiego to dość ciekawy kąsek szczególnie dla rowerzystów. Jest tu sporo bocznych dróg asfaltowych jak i gruntowych, którymi poruszanie się na dwóch kółkach, to czysta przyjemność. Wybierając się w te okolice warto skorzystać z gotowych szlaków , które wyznakowało aż 8 tras różnym stopniu trudności, jak i dystansie. Jedne krótsze nadające się dla początkowych cyklistów, drugie długodystansowe, których pokonanie wymaga albo lepszej kondycji, albo rozłożenia w czasie warto wybrać się na wycieczkę na kilka dni.
1. DZIEŃ
Trasa nr 1: Elbląg -Karnity
Dystans do przebycia trasą nr 1: 88 kilometrów.
Szczegółowy przebieg trasy:
Elbląg godz. 9:00 – Przezmark – Weklice – Marianka – Pasłęk godz. 11:00 – Kwitajny – Zielonka Pasłęcka – Małdyty godz. 13:00 – Zajezierze – Jarnołtowo – Zalewo godz. 14:30 – Rąbity – Śliwa – Boreczno – Duba – Mozgowo – Karnity.
Trasa nr 2: Susz-Karnity
Dystans do przebycia trasą nr 2: 53 kilometry.
Szczegółowy przebieg trasy:
Susz godz. 12:00 – Olbrachtówko – Olbrachtowo – Rudniki – Kamieniec – Dolina – Bądze – Witoszewo – Półwieś – Zalewo godz. 14:30 – Rąbity – Śliwa – Boreczno – Duba – Mozgowo – Karnity.

Trasa pierwszego etapu prowadzi dwoma szlakami rowerowymi na trzech odcinkach:
– żółtym szlakiem rowerowym z Elbląga do Zalewa – 71 km,
– żółtym szlakiem rowerowym z Susza do Zalewa – 36 km,
– niebieskim szlakiem rowerowym z Zalewa do Karnit – 17 km.
 Nawierzchnią dominująca na tym odcinku szlaku jest asfalt. Jest też kilkanaście kilometrów dróg szutrowych. W kilku miejscach pojawiają się też płyty ,,jumby’’. W związku z tym zalecane rowery to MTB oraz trekingowe. Odradzamy rowery szosowe.
2. DZIEŃ
Śniadanie wyjazd rowerami wraz z busem Szczegółowy przebieg trasy:
Karnity godz. 9:00 – Miłomłyn godz. 9:30 – Glimy – Lubień – Liwa – Zalewo – Gil Wielki – Frednowy – Jezierzyce – Jażdżówki godz. 12:00.
Dystans 42 kilometrów przebiega niebieskim szlakiem rowerowym.
Szczegółowy przebieg trasy:
Kisielice godz. 8:00 – Trupel – Gulb – Skarszewo – Wonna – Karaś – Radomek – Wikielec – Iława godz. 10:00 – Dziany – Ławice – Gromoty – Dąbrowa – Mątyki – Rudzienice – Tynwałd – Jezierzyce – Jażdżówki.
Dystans 60 kilometrów przebiega czerwonym szlakiem rowerowym.
Dominuje na nich nawierzchnia asfaltowa różnej jakości oraz występują odcinki terenowe. W związku z tym ponownie zalecane rowery to MTB oraz trekingowe. Odradzamy rowery szosowe.
3. DZIEŃ
Szczegółowy przebieg trasy:
Jażdżówki  Jezierzyce – Tynwałd – Rudzienice – Mątyki – Dąbrowa – Gromoty – ławice – Dziarny – Iława – Wikielec – Radomek – Karaś – Wonna – Skarszewo – Gulb – Trupel – Kisielice. Dystans 24 km czerwonym szlakiem rowerowym do Iławy i 36 km czerwonym szlakiem rowerowym z Iławy do Kisielic.
Szczegółowy przebieg trasy:
Jażdżówki  – Szałkowo – Iława  – Wikielec – Radomek – Karaś – Wonna – Skarszewo – Gulb – Trupel – Kisielice. Dystans 10 km niebieskim szlakiem rowerowym do Iławy i 36 km czerwonym szlakiem z Iławy do Kisielic.
Trasy trzeciego dnia rajdu prowadzą niebieskim i czerwonym szlakiem rowerowym. Dominuje na nich nawierzchnia asfaltowa różnej jakości oraz występują odcinki terenowe. W związku z tym zalecane rowery to MTB oraz trekingowe. .
16:00 – 18:00 Powrót rowerami z Kisielic do Iławy.
Kisielice – Łęgowo – Stary Folwark – Gałdowo – Ząbrowo – Iława  Jedziemy bocznymi drogami lokalnymi omijając DK 16, a w Ząbrowie wjeżdżamy na rowerowy szlak zielony, którym dojeżdżamy do Iławy. Dystans 24 km.
16:00 – 18.00 Powrót rowerami z Kisielic do Susza.
Kisielice – Łęgowo -Bałoszyce – Susz  Dystans 15 km żółtym szlakiem rowerowym po asfalcie.
ŚWIADCZENIA :
dwa noclegi z wyżywieniem (śniadanie i obiadokolacja) na trasie rajdu w Karnitach i Jażdżówkach
ubezpieczenie NNW
przewodnika na trasie rowerowego / pilota wycieczki
transport busem rowerów z przyczepką oraz osób
DODATKOWO PŁATNE 
:
wypożyczenie roweru
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
dopłata do pokoju jednoosobowego  300 zł

Kanał Elbląski Wycieczka rowerowa po Krainie Kanału Elbląskiego

Jaki rower i jak go przygotować?
Na wyprawę można pojechać rowerem trekkingowym, crossowym, jednak w naszej opinii najbardziej komfortowy byłby rower górski. Trudnością jest to, że wszystko wozimy ze sobą, ale to tylko 3 dni i rzeczy można ograniczyć do minimum. Zalecamy opony min. 2.0 cala. Nie musi to być rower górski, ale trekkingowy z szerszymi oponami i bieżnikiem.

Serwis wskazany. Przed każdą wyprawą, na którą się wybierasz, zalecamy zrobić przegląd roweru. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu. Do roweru zamocuj bagażnik, żebyś mógł założyć sakwy.
Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, zapasową dętkę odpowiednią do Twojego roweru, zapięcie do roweru. KASK JEST OBOWIĄZKOWY (jeśli jeździsz bez kasku, napiszesz oświadczenie). Oświetlenie roweru, rękawiczki, okularki, dowód osobisty lub paszport, coś cieplejszego na wypadek nagłego ochłodzenia.
Jak się spakować?
Na tego rodzaju wycieczki najlepiej zabrać sakwy. Nie polecam zabierać na wyjazd plecaka. Szkoda pleców. Jeśli nie masz sakw to spakuj minimalną liczbę rzeczy do małego plecaka. Na tym wyjeździe o zabieracie śpiworów, karimat , namioty itd. Więc do zabrania są tylko ubrania plus osprzęt i aparat.Podczas wycieczki towarzyszy Wam samochód zabezpieczający. Jeździmy na „pusto”, jedyne co trzeba zabrać to mały plecak lub małe sakwy na podstawowe rzeczy, które mogą być potrzebne podczas jednego dnia jazdy rowerem. W związku z ograniczoną pojemnością busa, Twój bagaż nie może przekroczyć 15 kg plus rower.
Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Jeśli się wahasz, bo boisz się, że nie dasz sobie rady, to wiedz, że sobie poradzisz. Boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi.  Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 70-100 km dziennie.
Jak dojechać do Elbląga, czy jedzie z nami bus, co z bagażami?
Dotarcie na miejsce startu (Elbląga ) oraz powrót jest we własnym zakresie. Na trasie  jedzie z nami samochód nie wozimy ze sobą wszystkiego.
Jak dojeżdżamy na miejsce?
Na wycieczkę jedziemy busem 9 osobowym ( 7 osób +  przewodnik rowerowy + kierowca = 9 osób ) z przyczepką do przewozu rowerów.
Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa jest urozmaicona pod względem nawierzchni. Jest asfalt, piasek, żwir, teren.
Gdzie śpimy?
Nocujemy na kwaterach prywatnych z dostępem do łazienki, kuchni i lodówki w pokojach kilku osobowych, pensjonat, Hotel lub camping pole namiotowe.
Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać je wspólnie w miejscach noclegowych. Na trasie mijamy również bary i restauracje, z których usług korzystamy. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą.
Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
W przypadku wyjazdów po Polsce i krajach ościennych obejmuje NNW i NWS (5.000 PLN / 60%)
Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa średnio liczy ok. 7 – 14 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.
Co muszę ze sobą zabrać, ile pieniędzy na kieszonkowe?
Koniecznie musisz ze sobą mieć: dowód osobisty lub paszport, rower, kask, oświetlenie, zapasowe dętki, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na te trzy dni swobodnie powinna wystarczyć równowartość 200 zł plus awaryjne środki na karcie.
Jakie panują zasady podczas wycieczki?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona . Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wycieczki przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

UWAGA ! Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.
– W przypadku noclegów na campingach  bardzo proszę o zabranie   namiotów , karimaty oraz  śpiwory trzeba zabrać swoje.
– Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
– Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
– Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
– Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Elbląga  Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych  każdy organizator w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez B.P. VARIUSTUR doliczana będzie składka, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.
TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.
Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:

  1. 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
  2. 13 PLN/os – za imprezy nieczarterowe realizowane poza Europę
  3. 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską

Znowelizowane fragmenty Ustawy o usługach turystycznych są widoczne w Dzienniku Ustaw pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1334/1

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Biuro Podróży Variustur  koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wycieczki ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.
Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wycieczki. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Kanał Elbląski Wycieczka rowerowa po Krainie Kanału Elbląskiego

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

  • realizacjiusług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.