Wycieczka Rowerowa Północna Suwalszczyzna 8 Dni

/Wycieczka Rowerowa Północna Suwalszczyzna 8 Dni
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wycieczka Rowerowa Północna Suwalszczyzna 8 Dni

2018-06-05T11:40:43+00:00
Kategoria: Turystyka aktywna
Kierunek wyjazdu: Polska
Transport: Autokar
Ilość dni: 8 DNI

Smolniki Wycieczka Rowerowa Północna Suwalszczyzna
Mało jest w Polsce miejsc tak niezwykłych a jednocześnie tak mało znanych, tak pięknych i tak niedocenianych. Północna Suwalszczyzna to kraina jak z baśni, urzekająca niezwykłą gamą polodowcowych form krajobrazu, w minimalnym stopniu przekształcona przez człowieka. To wyjątkowe miejsce gdzie rządzi natura a ludzie są jedynie rzadkimi gośćmi.
Północne krańce Puszczy Augustowskiej, gdzie dla wielu Suwalszczyzna się kończy, będą początkiem naszej wycieczki rowerowej . Pierwszym celem będzie Suwalski Park Krajobrazowy. Zobaczymy tu pofałdowaną krainę z zalesionymi wzgórzami, liczne jeziora o urozmaiconej linii brzegowej, fantastycznie ukształtowane wzgórza, głębokie wąwozy. Następnie udamy się na Północ, w najbardziej dzikie i odludne tereny, zdobędziemy Góry Sudawskie, z ich szczytów będziemy podziwiać okolicę. Dotrzemy do południowych krańców Puszczy Rominckiej, zwanej polską Tajgą, z uwagi na występujące tu liczne gatunki charakterystyczne dla dalekiej północy. W Stańczykach obejrzymy słynne wiadukty kolejowe przypominające włoskie akwedukty a następnie jadąc doliną Rospudy dojedziemy do Puszczy Augustowskiej a potem brzegiem jeziora Wigry do punktu startu.
Dystans na rowerach: ok. 300 km

1. DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki przejazd do Sary Folwark lub okolice  na zakwaterowanie  obiadokolacja – ognisko integracyjne nocleg.
2. DZIEŃ 
Stary Folwark – Smolniki 45 km, 210 hm
Śniadanie Wyruszamy na północ w kierunku Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Teren  pofalowany- lekka przygrywka do tego, co na nas czeka w następnych dniach. Od Jeleniewa trasa nieco bardziej wymagająca i coraz bardziej malownicza. Przed nami góra Zamkowa ze śladami jednego z najpotężniejszych grodzisk jaćwieskich, a następnie Góra Cisowa, zwana Suwalską Fudzijamą, z której roztacza się piękny widok na niemal cały Suwaski Park Krajobrazowy. Następnie kontynuujemy jazdę mijając niewielkie jeziorka zatopione wśród wzgórz. Kończymy etap w sercu Suwalskiego Parku – w Smolnikach, słynnych z pięknych krajobrazów wykorzystanych np. w filmie Pan Tadeusz. Tutaj zatrzymamy się na trzy dni w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym albo  na polu namiotowym  lub w Hotelu *** obiadokolacja nocleg.
3. DZIEŃ
Smolniki – Poszeszupie – Góry Sudawskie – Wiżajny – Smolniki  55 km, 250 hm
Śniadanie Czeka nas wycieczka  na polski biegun zimna, czyli rejony północnej Suwalszczyzny, niemal całkowicie bezludne i niedoceniane przez turystów, pomimo nieprzeciętnych walorów krajobrazowych. Tereny dzikie i tajemnicze, dość mocno pofałdowane, chwilami przypominające kotliny podgórskie. Nie bez powodu najbardziej na północ wysunięty obszar to Góry Sudawskie. Faktyczny biegun zimna – Wiżajny, osada pogranicza, ładnie położona na międzyjeziornym przesmyku. Ze Smolnik wyruszymy na północny –wschód,  pojedziemy wzdłuż granicy z Litwą i powoli będziemy zdobywać Góry Sudawskie. Następnie okrążymy jezioro Wiżajny. W drodze powrotnej miniemy najwyższe wzniesienie Suwalszczyzny Górę Rowelską wysokości 299 m obiadokolacja nocleg.
4. DZIEŃ
Wtorek Spływ kajakowy rzeką Szeszupą ok. 10 km – 4 godziny
Śniadanie Odpoczywamy od rowerów. Można spędzić ten dzień na plaży nad jeziorem Czarnym, poszukać grzybów w pobliskim lesie , poleniuchować na tarasie albo… przeżyć niezwykłą przygodę w kajaku na spływie  Szeszupą, zagubioną rzeką Jaćwingów. Rzeka o naturalnie zachowanym charakterze, rzadko odwiedzana przez turystów, przez co urzekająca pierwotnym pięknem. Po drodze kilka malowniczych jeziorek obiadokolacja nocleg.
5. DZIEŃ
Smolniki – Puszcza Romincka – Stańczyki – Bachanowo – Smolniki 45 km, 300 hm
Śniadanie Wyruszamy na zachód, mijając najgłębsze Polskie jezioro Hańcza i kierujemy się w stronę Puszczy Rominckiej, zwanej polską tajgą, bogatą w charakterystyczną dla Północy roślinność. Jadąc południowym skrajem Puszczy docieramy do słynnych wiaduktów kolejowych w Stańczykach a stamtąd – tym razem nad południowym brzegiem jeziora Hańcza – wracamy do Smolników, po drodze zahaczając o jedną z osobliwości Suwalszczyzny –Głazowisko Bachanowo obiadokolacja nocleg
6 .DZIEŃ 
Smolniki – Sucha Wieś 60 km, 200 hm
Śniadanie Powoli będziemy się żegnać z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym. Na koniec odwiedzimy cerkiew Staroobrzędowców  w Wodziłkach i udamy się w kierunku słynnej Doliny Rospudy, w ostatniej chwili uratowanej przed planami przecięcia jej obwodnicą Augustowa. Pomimo tego, że w ostatnich latach stało się o niej głośno nadal jest  tu kameralnie a kontakt z przyrodą dostarcza wielu wrażeń. Nasz szlak będzie prowadził wzdłuż rzeki i licznych rynnowych jezior, w których jeśli tylko pogoda pozwoli będziemy mogli zażyć kąpieli obiadokolacja nocleg.
7. DZIEŃ
Sucha Wieś – Stary Folwark 45 km, 120 hm
Śniadanie Kierujemy się w stronę Jeziora Wigry –  ono będzie dzisiaj główną atrakcją.  Trasa prowadzi wzdłuż południowego i wschodniego brzegu jeziora, obfituje w piękne widoki i miejsca kąpielowe.  Na zakończenie wyprawy zwiedzimy klasztor Kamedułów w Wigrach i skierujemy się do Starego Folwarku gdzie nasz krąg się zamknie obiadokolacja nocleg
8 DZIEŃ 
Śniadanie i wyjazd w stronę domu powrót do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA:
noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach , hotelach lub pole namiotowe
śniadania i obiadokolacje w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach , hotelach
opiekę  pilota przewodnika rowerowego
asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
przewóz bagaży na trasie oraz przyczepka do przewozu rowerów 
transport minibusem, busem lub autokarem
ubezpieczenie NNW i KL

DODATKOWO PŁATNE:
posiłku w trakcie dnia lub śniadania i obiadokolacje – pole namiotowe
biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji (wypożyczenie kajaka oraz przewóz – ok. 65 zł od osoby)
ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 250 zł/osoby
składka TFG – 10 zł za osobę
Smolniki Wycieczka Rowerowa Północna Suwalszczyzna

Campingi/namioty
2685
 
Pensjonaty/hotele
4250

 Koncepcja wycieczki  rowerowej zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą. Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp. Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Jaki rower i jak go przygotować?
Na wycieczkę można pojechać rowerem trekkingowym, crossowym, górskim. Ten wyjazd jest praktycznie dla każdego. Wyjazd ten nie jest bardzo wymagający, jednak jak na każdy rowerowy warto się przygotować kondycyjnie. Podczas pobytu spędzimy trzy dni na jeździe rowerem. W sumie pokonamy ok. 300 km, a suma przewyższeń wynosi mniej więcej 740 metrów. Jest jedna z łatwiejszych naszych propozycji spędzenia aktywnego weekendu.

Serwis wskazany. Przed każdą wycieczka, na którą się wybierasz, zalecamy zrobić przegląd roweru. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu. Do roweru zamocuj bagażnik, żebyś mógł założyć sakwy.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, zapasową dętkę odpowiednią do Twojego roweru, zapięcie do roweru. KASK JEST OBOWIĄZKOWY (jeśli jeździsz bez kasku, napiszesz oświadczenie). Oświetlenie roweru, rękawiczki, okularki, dowód osobisty, coś cieplejszego na wypadek nagłego ochłodzenia.

Jak się spakować?
Na ten wyjazd można się spakować w cokolwiek. Warto mieć ze sobą małą sakwę lub plecaczek, aby schować najbardziej potrzebne rzeczy na dzień jazdy, czyli napoje, batoniki, coś cieplejszego, przeciwdeszczowego, dętkę.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Jeśli się wahasz, bo boisz się, że nie dasz sobie rady, to wiedz, że sobie poradzisz. Boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Mamy do pokonania w sumie tylko 740 m przewyższeń i pokonamy w sumie 300 km. Dzienne dystanse wyniosą niespełna 70 km. W mojej opinii każdy, kto systematycznie jeździ na rowerze powinien sobie poradzić podczas tego wyjazdu. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd podobne dystanse jak podczas wyjazdu.

Jak dojeżdżamy na miejsce?
Na wycieczkę do Polski jedziemy busami 9 osobowymi lub jednym większym. Zabieramy uczestników z Elbląga zabranie z innych miejsc jest do dogrania w przypadku większej liczby osób za dodatkową opłatą Na miejscu bus wozi nasze bagaże.

Jaką jedziemy nawierzchnią?
W głównej mierze będziemy korzystać z lokalnych dróg o znikomym natężeniu ruchu jak i z typowych ścieżek i szlaków rowerowych.

Gdzie śpimy?
Noclegi zaplanowane są w pokojach 2- i 3- osobowych ze śniadaniem  w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach , hotelach lub pole namiotowe bez śniadania oraz obiadokolacji.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?
Śniadania mamy w cenie pobytu. Dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Będziemy się zatrzymywać w pobliskich restauracjach, aby zasmakować lokalnej żywności. Płacimy w euro.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Polska jest w UE. Warto mieć ze sobą kartę EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A. W przypadku wyjazdów zagranicznych obejmuje ono KL 15.000 Euro, NNW 3.000 Euro, KR 5.000 Euro, BP 300 Euro w przypadku wyjazdów po Polsce i krajach ościennych obejmuje NNW i NWS (5.000 PLN / 60%)

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa średnio liczy ok. 7 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 5.

Co muszę ze sobą zabrać, ile pieniędzy na kieszonkowe?
Koniecznie musisz ze sobą mieć: dowód osobisty lub paszport, rower, kaskoświetlenie, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na ten wyjazd powinno wystarczyć 150 – 200 euro kieszonkowego.

Jakie panują zasady podczas wycieczki?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona . Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wycieczki przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

UWAGA!
Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.
– W przypadku noclegów na campingach  bardzo proszę o zabranie   namiotów , karimaty oraz  śpiwory trzeba zabrać swoje.
– Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
– Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
– Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
– Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Elbląga  Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie
– cena może ulec zmianie ze względu na ruchomość cen biletów lotniczych.WAŻNE – bilety lotnicze kupowane są przez organizatora po potwierdzeniu odbycia się wycieczki.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych  każdy organizator w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez B.P. VARIUSTUR doliczana będzie , składka którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.
TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.
Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:

  1. 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
  2. 13 PLN/os – za imprezy nieczarterowe realizowane poza Europę
  3. 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską

Znowelizowane fragmenty Ustawy o usługach turystycznych są widoczne w Dzienniku Ustaw pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1334/1

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Biuro Podróży Variustur  koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wycieczki ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wycieczki. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Smolniki Wycieczka Rowerowa Północna Suwalszczyzna

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

  • realizacjiusług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.