Ilość dni: 8 DNI

W poszukiwaniu egzotyki odbywamy nieraz dalekie podróże, przemierzamy tysiące kilometrów. Tymczasem wystarczy udać się na wschodnie rubieże Polski, aby w przygranicznych miejscowościach wśród malowniczych krajobrazów i wspaniałej przyrody odnaleźć to co fascynujące i nieznane.

Kresowa wielokulturowość, Litwini, prawosławni Białorusini, muzułmańscy Tatarzy i „tutejsi”, piękne kościoły, liczne drewniane cerkwie, stare synagogi, meczety, mizary i żydowskie kirkuty to wszystko tworzy klimat „Polski Egzotycznej” trasy biegnącej od Suwałk wzdłuż wschodniej granicy Polski nad Bug pod Mielnikiem.

Nieodłącznym elementem tego klimatu jest krajobraz i przyroda: cudowne krajobrazy Suwalszczyzny, dzikie tereny puszcz Augustowskiej i Białowieskiej, otwarte pejzaże Białostoczyzny, pełne ciszy doliny przygranicznych rzek. Pełne uroku są także malownicze, oddalone od centrów cywilizacyjnych przygraniczne wioski, w których czas jakby się zatrzymał, bo ludzie zachowali tam do dzisiaj dawne zwyczaje, tradycje i nieśpieszny styl życia, a także senne, przygraniczne miasteczka szczycące się szacownymi dziejami. I w żadnym już chyba innym rejonie kraju nie zetkniemy się z tak serdeczną gościnnością miejscowych ludzi, niezależnie od ich narodowości czy wyznania.

Zapraszamy do wyruszenia z nami w ten barwny i egzotyczny świat pogranicza liczącym 340 km przygranicznym, rowerowym szlakiem…

Gwarantujemy czyste powietrze, idylliczne krajobrazy, spokojne, nie odwiedzane przez turystów wioski i miasteczka i spotykaną na każdym kroku egzotyczną wielokulturowość. Tutaj czas płynie wolniej, a serdeczni i gościnni mieszkańcy tych terenów tworzą wspaniałą atmosferę trudnego do opisania klimatu tej trasy. Daj mu się porwać i wyrusz z nami na spotkanie z PRZYGÓD

1.DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki przejazd busem do Suwałk,  dojedziemy do naszego hotelu położonego w centrum wielokulturowych Sejn, przygranicznego, polsko-litewskiego miasteczka z najcenniejszymi na Suwalszczyźnie zabytkami, wśród których szczególną uwagę zwraca zespół klasztorny Dominikanów z piękną, górującą nad miasteczkiem bazyliką św. Jerzego z XVII wieku oraz tzw. Biała Synagoga. Wieczorem po pierwszej, wspólnej obiadokolacji na którą przygotowaliśmy tradycyjne dania kuchni litewskiej proponujemy spacer uliczkami tego wyjątkowo ładnego miasteczka połączonego ze zwiedzaniem jego najcenniejszych zabytków.Dla tych zaś, którzy nie mogą doczekać się już następnych dni „w drodze” proponujemy w ramach rozgrzewki przebyć 42 km trasę z Suwałk do Sejn na rowerach przez malownicze wioski Suwalszczyzny odwiedzając słynny klasztor Kamedułów nad Wigrami i biorąc w tym jednym z najpiękniejszych polskich jezior orzeźwiającą kąpiel!

2.DZIEŃ
Dzisiejszego dnia ruszamy na południe urokliwym, leśnym duktem biegnącym przez sam środek Puszczy Augustowskiej, jednego z największych i najciekawszych pod względem przyrodniczym obszarów leśnych w Polsce. Po drodze na południowy lunch zatrzymamy się w pięknej scenerii śródleśnego, przejrzystego Jeziora Brożanego położonego w samym sercu puszczańskich ostępów. Tereny przez które będziemy przejeżdżać w drugiej części dnia położone są w dorzeczu Niemna oddalonego od pobliskiej granicy z Białorusią o zaledwie kilkanaście kilometrów. Krajobraz tych stron jako żywo przywodzi na myśl opisy przyrody z powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej: szeroki horyzont, łagodnie sfalowany pejzaż, miedze przyozdobione barwnymi, polnymi kwiatami, tonące w zieleni starych lip wioski z wiekowymi, drewnianymi chałupami. Taki krajobraz będzie towarzyszył nam już do końca dnia, kiedy to dotrzemy na miejsce noclegu – do gospodarstwa „Na odludziu”, położonego  z dala od ludzkich siedlisk przy samej granicy z Białorusią. Wieczorem wśród niesamowitej ciszy i bliskości natury, która otacza to wyjątkowo „odludne” miejsce będziemy mogli zrelaksować się przy zimnym piwie lub lampce wina wsłuchując się w trzask palonego ogniska, przy którym zjemy na kolację coś bardzo specjalnego przygotowanego przez naszych gospodarzy!

3.DZIEŃ
Po śniadaniu ruszamy dalej drogą na południe przy granicy z Białorusią. W tym dniu wjedziemy już na Białostoczyznę i będziemy mieli okazję przejeżdżać przez charakterystyczne dla tego regionu polsko-białoruskie wioski, gdzie miejscowi mówią oryginalną, spotykaną jedynie na tych terenach gwarą białoruską oraz przez dawne niegdyś ważne miasteczka Nowy Dwór i Sidrę, teraz małe osady zapomniane przez czas i historię. W Sidrze zrobimy sobie dłuższą przerwę na lunch i zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Trójcy z XVIII wieku oraz typowej dla Białostoczyzny drewnianej zabudowy tej liczącej teraz niespełna 8OO mieszkańców osady. Zanocujemy w Hotelu Kalinowski w Sokółce, posiadającym własne SPA, w którym po kolacji będziemy mogli zrelaksować się przed kolejnymi dniami podróży rowerowej przez Polskę Egzotyczną

4.DZIEŃ
Czwarty dzień wyprawy będzie krótki i łatwy, abyśmy mogli poczuć w pełni niepowtarzalny klimat polskiego Orientu. W tym dniu wjedziemy bowiem do serca Białostoczyzny i na tereny, które niegdyś zamieszkiwali Polscy Tatarzy, którzy osiedlili się na Podlasiu w XVII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Za zaległy żołd w walce z Turkami król Jan nadał Tatarom na własność wioski przez które tego dnia będziemy przejeżdżać. Najpierw zawitamy do Bohonik, gdzie do dziś żyje kilka rodzin tatarskich i gdzie znajduje się jeden z dwóch czynnych meczetów w Polsce. Za Bohonikami prawdziwy wschód – maleńka wioska Palestyna, z której ruszymy do Krynek, jednego z najpiękniejszych kresowo-wielokulturowych miasteczek na całej przygranicznej trasie Polski Egzotycznej. W Krynkach zawsze panuje ten specyficzny, trudny do opisania nostalgiczny „kresowy” nastrój, któremu ciężko się oprzeć! Z Krynek dojedziemy do kolejnej tatarskiej wioski – Kruszynian, kolebki kultury tatarskiej i islamu w Polsce z drewnianym meczetem z XVIII wieku. W Kruszynianach zanocujemy w wyjątkowym miejscu – tatarskim zajeździe „Na końcu świata”, gdzie czekać będą na nas na obiad wykwintne potrawy kuchni tatarskiej: zawijańce tatarskie, pieremiacze, czebureki i baranina w kapuście!

5.DZIEŃ
Ruszamy na stepy nad Świsłoczą! W tym dniu nasze oczy uraduje otwarty krajobraz z łagodnie sfalowanymi pagórkami i łąkami ciągnącymi się ku granicznej rzece. Trasa tego dnia biegnie wzdłuż szerokiej doliny Świsłoczy, przez długie wioski tonące w zieleni starych drzew, które zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Większość domów w Chomontowcach, Świsłoczanach, Mostowlanach, Dublanach i Kondratkach przez które będziemy przejeżdżać to stare, drewniane chałupy ulubione przez bociany, często z pięknymi zdobieniami. To kolejne miejsca na naszej trasie w których „zatrzymał się czas”, bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia. Lunch zjemy w Jałówce i wyruszymy na południe, aby przeprawić się pięciokilometrową groblą przez sam środek rozległego Jeziora Siemianowskiego nad którym zanocujemy. Po obiedzie będziemy mogli skorzystać z sauny, odpocząć nad piaszczystą plażą nad jeziorem lub powędkować w tym idealnym do tego miejscu!

6.DZIEŃ
Dziś wjedziemy do Puszczy Białowieskiej zwanej Krainą Żubra i puszczańskim lasem przez urokliwe leśne dukty przejedziemy tego dnia prawie 50 km! Mieszanina drzew o niespotykanych rozmiarach, posępność i dzikość wszechobecnej natury nadają tej puszczy niepowtarzalne piękno oraz specyficzny nastrój. Puszcza Białowieska jest kwintesencją polskich puszcz i jedną z najwspanialszych w Europie. Już w 1977 r. została wpisana na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO, a dwa lata później zaliczono ją jako jedyny przyrodniczy obiekt z Polski do obiektów Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Niezwykle ciekawą ma także historię. Nic dziwnego, bo takie przyrodnicze bogactwo przyciągało do siebie na przestrzeni wieków licznych królów i zmieniające się władze od króla Władysława Jagiełły po Zygmunta Augusta, carów rosyjskich i współczesnych dygnitarzy partyjnych. Pierwsza część trasy przez puszczański las zaprowadzi nas do Białowieży, miejscowości o wielokulturowej historii, z licznymi pamiątkami dawnych czasów i pięknym parkiem. Po obiedzie ruszymy do „Miejsca Mocy”, gdzie niegdyś w cieniu okazałych dębów składano ofiary i ucztowano na chwałę bóstw i Drogą Olemburską dotrzemy do otoczonej przez śródleśne stawy wsi Topiło i wsi Wiluki gdzie zakończymy dzisiejszą podróż przez Puszczę.

7.DZIEŃ
Nasz ostatni dzień jazdy poprowadzi nas tuż przy samej granicy z Białorusią (przez kilka kilometrów nawet przy samym pasie drogi granicznej) do Doliny Bugu, która ma niewiele równych sobie pod względem malowniczości w tej części Polski. Trasa tego dnia prowadzić nas będzie przez spokojny, sielankowy miejscami krajobraz „cichej ziemi”, która łączy Puszczę Białowieską z dawną Puszczę Mielnicką przez wioski zamieszkane przez Podlaszuków, prawosławną ludność ruską, w których doświadczymy swoistego „cofnięcia się w czasie”. Na trasie zobaczymy piękne, drewniane cerkwie prawosławne w Zubaczach i wyjątkowej urody „jak z bajki”, zagubioną gdzieś w lesie przy samej granicy z Białorusią błękitną cerkiew p.w. Matki Boskiej „Wszystkich Strapionych Radość” na uroczysku Koterka, a także wiele ładnych, drewnianych chałup o pięknie zdobionych szczytach, których najwięcej zachowało się we wsi Klukowicze. W Mielniku kończymy 340 km trasę Polski Egzotycznej i tam czeka na nas prawdziwa niespodzianka bowiem z rowerów przesiadamy się do parostatku Galeon, który zabierze nas na uroczystą obiadokolację i ostatnią noc tej wyprawy. Piękny, dziewiczy krajobraz rzeki Bug oraz szanty rozbrzmiewające na pokładzie na zawsze pozostaną w Waszej pamięci!

8.DZIEŃ
Po śniadaniu kolejna szansa na spacer nad malowniczy Bug i podróżą powrotną do domu. Przejazd busem do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA:                                                                                                                                                                                                              
– 7 noclegów w hotelach, zajazdach i gospodarstwach agroturystycznych o dobrym standardzie w pokojach 2-osobowych, w większości z łazienkami (prysznic/WC) w pokojach
– Wyżywienie w postaci 7 śniadań rano (przed wyruszeniem na trasę) oraz 7 obiadokolacji (po dotarciu na miejsce noclegu)
– Transport uczestników I dnia wyprawy z Suwałk na nocleg, transport uczestników ostatniego dnia wyprawy do Siemiatycz
– Transport rowerów ,bagaży i osób
– Stałą asekurację auta zabezpieczającego przejazd uczestników wyprawy
– Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą / przewodnika
– Serwis techniczny
– Apteczkę
– Ubezpieczenie KL i NW
– Uroczystą kolację przy ognisku II dnia wyprawy
– Rejs parostatkiem po Bugu VII dnia wyprawy

Dodatkowo płatne
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Wyślij ofertę do znajomych!