Wycieczka rowerowa Smaki Alzacji 10 DNI

/Wycieczka rowerowa Smaki Alzacji 10 DNI
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wycieczka rowerowa Smaki Alzacji 10 DNI

2018-06-12T15:20:15+00:00
Kategoria: Turystyka aktywna, Wycieczki dla seniorów
Kierunek wyjazdu: Francja
Transport: Autokar
Ilość dni: 10 DNI

Zapraszamy w miejsce gdzie życie smakuje wyjątkowo! Składa się na nie:

Smak kuchni, która została doceniona w samej Francji. Znajduje się tu największa liczba restauracji szczycących się posiadaniem gwiazdki Michelina. Najbardziej znana potrawa to Choucroute ( czyt. szukrut), która przypomina trochę nasz bigos. Rewelacyjna jest tarta flambee, podobna do pizzy. Ciasto jest cieniutkie, zapiekane z kwaśną śmietaną, kawałkami boczku i krążkami cebuli;Smak białego wina zaliczanego do jednych z najlepszych na świecie. Uprawia się tu sześć odmian białych winorośli z dominującym rieslingiem, gewurztraminerem i sylwanerem.Smak pysznego piwa produkowanego nie tylko w potężnym browarze Kronenbourg ale i w wyjątkowych, lokalnych, małych brasseries.Smak radości z jazdy po bezkresnych i bezpiecznych ścieżkach rowerowych. Są tu ich setki kilometrów. Poprowadzone przez niezliczone winnice i przez urocze, pełne kwiatów miasteczka u podnóża zielonych, łagodnych i tajemniczych gór z potężnymi zamkami na szczytach.

Alzacja to najmniejsza kraina Francji leżąca tuż za granicą z Niemcami. Położona pomiędzy pasmem Wogezów z jednej strony a rzeką Ren z drugiej urzeka swoim pięknem. Jest miejscem gdzie mieszają się wpływy dwóch niezwykle bogatych kultur i tradycji: germańskiej i romańskiej.

Zapraszamy na wyjazd z naszym biurem w miejsce jak z sennego rowerowego marzenia, na trasę specjalnie przygotowaną dla was!

Rowerowo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Początkujący rowerzyści oraz Ci, którzy chcą się wyłącznie skupić na atrakcjach i smakach regionu wybiorą przygotowaną dla nich łatwą trasę u stóp Wogezów. Tym, którzy będą chcieli więcej wyzwań rowerowych zaproponujemy trochę trudniejsze dodatkowe trasy oraz wymagające podjazdy do największych atrakcji regionu położonych na wzgórzach.

Charakter trasy
Trasa łatwa, z kilkoma trudniejszymi odcinkami z podjazdami, z asekuracją busa. Poprowadzona w 100 % po asfaltach, w tym, w 90 % po ścieżkach i drogach rowerowych.

Niektóre odcinki z powodu dużej ilości atrakcji i pojedynczych podjazdów są stosunkowo krótkie, dlatego też przygotowaliśmy na każdy dzień dodatkowe trasy dla osób chcących przejechać więcej kilometrów. Pokonując podstawową trasę przejedziemy co najmniej 260 km. Osoby pokonujące dodatkowe odcinki mogą przejechać ok. 450 km

1. DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki busem z przyczepką wraz z rowerami pakujemy bagaże i wyjeżdżamy|
2. DZIEŃ
Przyjazd do Strasburga. Zakwaterowanie. Rowerowa przejażdżka. Strasburg jest miastem przyjaznym rowerzystom. Rower jest tu królem! Miasto posiada największą we Francji sieć ścieżek rowerowych liczącą prawie 500 km. Pozwolą one nam w przyjemny i bezpieczny sposób zapoznać się z atrakcjami miasta. Strasburg to nie tylko stolica Alzacji i rowerów ale to również jedna ze stolic Unii Europejskiej. To tu będziemy mieli możliwość zobaczyć budynki Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy Parlamentu Europejskiego. Na naszej trasie znajdzie się również starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położona na wyspie na rzece Ill ze swoim największym skarbem – perłą gotyku – wspaniałą katedrą Notre Dame. Warto jest wejść tam chociaż na chwilę i poczuć niesamowity nastrój jej wnętrza. W katedrze, w 1725 roku miał miejsce ślub córki polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego – Marii z Ludwikiem XV , królem Francji. Odwiedził ją również Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Francji w 1988 roku. Zobaczymy również cudownie kolorową dzielnicę „Petite France” wraz z tamą Vaubana oraz średniowieczne Ponts Couverts. Przejedziemy przez piękny park Oranżeria.Ponieważ Strasburg słynie także z produkcji piwa, na zakończenie dnia zarekomendujemy Wam uroczą brasserie z doskonałym, produkowanym na miejscu piwem podawanym wraz z lokalnym przysmakiem – tartą flambee.
3. DZIEŃ
Dzisiejszy odcinek poprowadzi nas ścieżką rowerową wzdłuż kanału Marna – Ren. Kanał został oddany do użytku w 1853 roku w celu transportu wodnego najróżniejszych towarów. Obecnie nad jego brzegami dominuje turystyka. Widoczni są zwłaszcza rowerzyści oraz turystyczne barki i jachty motorowe przemieszczające się po kanale.Przejedziemy obok miasteczka Brumath – starożytnego Brocomagus, które było stolicą Alzacji w czasach panowania Imperium Rzymskiego. Cały dzień spędzimy pedałując wzdłuż wody w towarzystwie delikatnej, ożywczej bryzy. Naszym celem będzie miasteczko Saverne leżące u podnóża Wogezów. Na starówce zwrócimy uwagę na wspaniały, potężny pałac Rohan z XVIII wieku. Miasto Saverne powstało w miejscu dogodnego przejścia przez góry Wogezy a zapoczątkowały je istniejące tu już w czasach rzymskich trzy cesarskie tawerny – tres tabernae – stąd wykrztałciła się nazwa Saverne. Dodatkowo dla chętnych: 4 kilometrowy podjazd na zamek Haut-Barr zbudowany na skale nad równiną alzacką nazywany „Okiem Alzacji” z wspaniałymi widokami.
4. DZIEŃ
Największe atrakcje dzisiejszego dnia to jedne z najcenniejszych alzackich romańskich kościołów w Marmoutier i Rosheim oraz urocza starówka miasta Molsheim znanego z tego, że jest siedzibą firmy Bugatti (marki ekskluzywnych sportowych i wyścigowych samochodów) . W miejscowości Marlenheim wjedziemy na Szlak Win Alzackich, będziemy tu mieli pierwszą możliwość degustacji i zakupu win w lokalnej winiarni. Rowerową wędrówkę zakończymy na starówce w Obernai, miasta będącego miejscem urodzenia w ok. 660 roku świętej patronki Alzacji – św. Otylii.Dodatkowo dla chętnych: 12 kilometrowy rowerowy podjazd na Mont Sainte Odile – górę z klasztorem założonym przez św. Otylię. Pielgrzymkowe, święte miejsce Alzacji. Wspaniały punkt widokowy. Dla pozostałych osób możliwość wjazdu busem.
5. DZIEŃ
Dzisiaj pierwszy postój wypadnie nam na cudownie ukwieconym ryneczku miasta Barr. Przejedziemy przez wioskę Mittelbergheim – uważaną za jedną z najpiękniejszych we Francji, która zaprasza na „tour du village” znakowaną trasę po swoich najciekawszych miejscach.
Zauroczy nas miasteczko Andlau pięknie położone w otoczeniu malowniczych gór. Jedną z atrakcji dnia będą odwiedziny znajdującej się tu winnicy „Kasztanowa Posiadłość” prowadzonej wraz z mężem przez Polkę, Panią Martę Wach. Będziemy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o miejscowych winach, zdegustować je i dokonać zakupów. Po drodze na naszej trasie natkniemy się jeszcze na otoczone murami średniowieczne miasteczko Dambach –la–Ville. Wiedzeni ciekawością przejedziemy przez bramę miejską sprawdzić czy czasami na starym rynku nie dzieje się coś ciekawego.Zakwaterujemy się w miejscowości Scherviller – jak większość miejscowości po drodze szczycącej się swoimi tradycjami winiarskimi. Jesteśmy wszak na szlaku winnym! W Alzacji, królestwie białych win uprawia się sześć odmian tych winogron. Scherviller szczyci się i uważa za królestwo Rieslinga, w Mittelbergheim z kolei twierdzą, że robią najlepszego Sylvanera, my zaś będziemy mieli możliwość zdegustować w Andlau, Gewurztraminera – uznawanego za króla alzackich win. Dzisiejszy odcinek jest krótszy ponieważ nie należał do najłatwiejszych i wymagał pokonania kilku wzniesień. Nie oznacza to jednak końca atrakcji. Osobom, które chcą już dzisiaj odpocząć od roweru zaproponujemy pieszą wędrówkę do średniowiecznych zamków Ortenbourg i Ramstein. Trudy wspinaczki wynagrodzi Wam piękny widok na równinę alzacką. Przy słonecznej pogodzie widoczna będzie wieża kadedry strasburskiej a nawet góry niemieckiego Szwarzwaldu. Druga propozycja to wycieczka naszym busem do pobliskiego zamku Haut-Koenigsbourg, potężnej twierdzy z XII w. odbudowanej na początku XX wieku przez cesarza Wilhelma II.Dodatkowo dla chętnych: trudny 14-kilometrowy podjazd na górę z wyżej wspomnianym zamkiem. Jeśli ktoś wolałby coś spokojniejszego to polecimy 6-cio kilometrową rowerową wycieczkę do bardzo ładnego, pobliskiego miasta Selestat. Słynie ono z ciekawej, dużej starówki, niezliczonych zabytków, z muzeum alzackiego chleba z funkcjonującą obok nowoczesną piekarnią. Miasto szczyci się posiadaniem „Bibliotheque Humaniste” – biblioteki posiadającej kolekcję najstarszych manuskryptów i ksiąg w Europie.
6. DZIEŃ
Jeden z najładniejszych widokowo odcinków. Przerwa na kawę wypadnie nam w mieście będącym w średniowieczu siedzibą panów de Ribeaupierre stąd nazwa miasta – Ribeauville. Zbudowali oni tutaj aż trzy zamki, których ruiny widoczne są do dzisiaj na wzgórzach nad miejscowością.
Tutaj też będziemy musieli zdecydować się na wybór wariantu trasy. Podstawowy jest zaplanowany płaską ścieżką rowerową u podnóża gór prosto do Kaysersbergu. Jeśli jednak będziecie czuli się na siłach możemy spróbowacać pojechać ścieżką położoną wyżej z kilkoma podjazdami po drodze, ale i z większymy atrakcjami. Przede wszystkim czekają tam na nas piękne widoki i miejscowość Riquewihr uważana za najładniejszą w Alzacji. Jeśli zdecydujemy się na trudniejszy wariant to pierwszy podjazd napotkamy już zaraz za Ribeauville. Pięknie położona droga wśród winnic zaprowadzi nas najpierw do uroczego Hunawihr. Wieś została założona w VII wieku a jej nazwa pochodzi od imienia żony zołożyciela: Hune będącej patronką praczek. Wioska słynie przede wszystkim z unikalnego, obronnego kościoła otoczonego murami.Następne na trasie Riquewihr to jedno z najpopularniejszych miejsc w Alzacji. Miejscowość zachowała w całości nienaruszony wygląd od czasów średniowiecza. Jeśli autokar z Japończykami, Amerykanami lub z turystami innej nacji będzie miał do wyboru na trasie w Alzacji tylko jedno miasteczko, to przystanek z pewnością wypadnie tutaj. Tłok na parkingu autobusowym nie przeszkodzi nam i naszym rowerom w przekroczeniu murów miasta. Zauroczeni, ale i lekko oszołomieni tłumem turystów udamy się w dalsze spokojniejsze odkrywanie uroków alzackiej prowincji. Ostatecznie na nocleg wylądujemy w miejscowości Kaysersberg – „Cesarska Góra” , nad którą faktycznie góruje potężny średniowieczny zamek.Dodatkowo dla chętnych: 10 km w jedną stronę z podjazdami, do miejscowości Turckheim.
7. DZIEŃ
Dwie największe atrakcje dzisiejszej rowerowej wędrówki to miasta Colmar i Eguisheim. Pierwsze jest uważane za stolicę alzackich win i szczyci się piękną, romantyczną, wartą odkrycia dzielnicą „Petit Venice”. Drugie natomiast zostało wybrane ulubioną miejscowością Francuzów w 2013 roku w telewizyjnym plebiscycie i naprawdę warte jest zobaczenia.Dodatkowo dla chętnych: trasa z atrakcją wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO – miasto-twierdza Neuf-Brisach zbudowana od podstaw w kształcie gwiazdy na przełomie XVII i XVIII wieku przez sławnego francuskiego architekta militarnego Vaubana. Rozjazd w Colmarze, 20 km w jedną stronę.
8. DZIEŃ
Dzisiejsza trasa rowerowa poprowadzona u stóp Wogezów zaprowadzi nas na nocleg do miasteczka Cernay. Po drodze jak co dzień cieszyć nasze oczy będą zielone winnice i urocze, zadbane wioski i miasteczka pełne zachowanych, materialnych śladów bogatej przeszłości. Przejedziemy między innymi przez Rouffach, które już w V wieku było rezydencją królów z dynastii Merowingów. Chętni będą mogli wstąpić do znajdującego się po drodze „Ecomusee d'Alsace”, skansenu założonego na 110 hektarach, gdzie przeniesiono 70 autentycznych domostw.
Po zakwaterowaniu w Cernay pojedziemy 7 kilometrów wygodną ścieżką rowerową do ostatniego miasta na szlaku winnym – Thann. W ten sposób będziemy mieli przejechany cały alzacki szlak winny. Thann chlubi się wspaniałym gotyckim kościołem oraz średniowieczną starówką z wieżą służącą w przeszłości za więzienie czarownic.
9.DZIEŃ
Wyjazd do kraju mamy zaplanowany na godziny popołudniowe. Wolny czas możemy spędzić według własnego upodobania. Spacerując po mieście lub robiąc krótką rowerową przejażdżkę po okolicy.Dodatkowo dla chętnych: prawdziwym rowerowym twardzielom możemy zaproponować szaleńczy wjazd (25 km w jedną stronę) na najwyższy szczyt Wogezów – Grand Ballon (1424 m npm)
10.DZIEŃ
Powrót do Polski.
ŚWIADCZENIA:

 • 7 noclegów w hotelach lub w namiotach na campingach
 • śniadania i obiadokolacje w hotelach i na campingach (w tej opcji – przygotowywane samodzielnie z produktów dostarczonych przez organizatora)
 • transport busem
 • transport rowerów
 • transport bagaży w czasie przejazdu rowerami
 • opieka pilota/ przewodnika
 • mapki i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy
 • ubezpieczenie KL i NNW

DODATKOWO PŁATNE:
– wynajmu roweru (możliwe wynajęcie roweru trekkingowego za dodatkową opłatą 250 zł/tydzień)
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
– namioty i karimaty

ZALECANE WYPOSAŻENIE:
 – rower trekingowy, ewentualnie inny dostosowany do dłuższych przejazdów
– linka zabezpieczająca do roweru
– zapasowa dętka lub łatki
– podstawowe narzędzia rowerowe

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

 • realizacjiusług turystycznych
 • prowadzenia działań marketingowych
 • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.