Wycieczka rowerowa w Karkonosze 6 DNI

/Wycieczka rowerowa w Karkonosze 6 DNI
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wycieczka rowerowa w Karkonosze 6 DNI

2018-05-29T13:11:24+00:00
Kategoria: Turystyka aktywna, Wycieczki dla seniorów
Kierunek wyjazdu: Polska
Transport: Autokar
Ilość dni: 6 DNI

1. DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki o godz..Podstawienie busa z przyczepką przystosowaną do przewozu rowerów i bagażów. Przejazd w Karkonosze. Zakwaterowanie w hotelu.Odpoczynek i aklimatyzacja.
2. DZIEŃ Harrachov
Pierwszego dnia po śniadaniu ruszamy w kierunku Harrachova – miasta położonego w północnej części Czech w pobliżu czesko-polskiego przejścia granicznego. Harrachov to malownicza miejscowość w czeskich Karkonoszach, atrakcyjna o każdej porze roku z racji swego położenia i wielu możliwości uprawiania turystyki.Miasteczko słynie przede wszystkim ze swych skoczni narciarskich. Pierwsza skocznia narciarska w Harrachovie została zbudowana w 1920 roku. Obecnie w mieście jest dostępnych osiem skoczni. Na zboczu Čertovej hory (Czarcia Góra) znajduje się słynny kompleks skoczni Čertak wraz z największymi punktami konstrukcyjnymi K-120 i K-90 oraz majestatyczną skocznią mamucią K-185. Zimą dostępny jest tu również kompleks wyciągów narciarskich i tras zjazdowych. W cieplejszych miesiącach miasto jest doskonałą bazą wypadową dla turystów pieszych i rowerowych, którzy jako cel wycieczek obierają sobie obszar Karkonoszy i Gór Izerskich.Harrachov znany jest również z Fabryki Szkła położonej w części miasta zwanej Nowy Świat (Nový Svět), a także Muzeum Szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy, w której można obejrzeć m.in. słynny ołtarz zbudowany z luster i kryształowy dzwon. Jest to druga najstarsza huta szkła w Czechach.Podczas pobytu w tym miejscu można przyjrzeć się, jak wygląda tradycyjny sposób produkcji szkła, zwiedzając m.in.: ekspozycję wyrobów, halę hutniczą z piecami, szlifiernię, zaplecze szlifierni, turbinę z transmisjami, minibrowar i muzeum. Huta specjalizuje się w produkcji szkła użytkowego, luksusowego szkła do napoi oraz kryształowych żyrandoli.Kolejnym punktem w planie dzisiejszego dnia rowerowych zmagań jest kopalnia odkrywkowa „Stanisław” położona na północno-wschodnim zboczu Izerskich Garbów na wysokości 1088 m n.p.m. – najwyżej spośród wszystkich europejskich kopalni. Kamieniołom słynie z pięknych okazów kryształów kwarcu. Tutejsze złoża kwarcu eksploatowane są od wieków. Tradycje wydobycia kwarcu sięgają XIII wieku. Wydobywany tutaj wyjątkowej czystości kwarc dostarcza surowca dla strategicznych działów gospodarki – przemysłu hutniczego szklarskiego czy ceramicznego.
3. DZIEŃ Karpacz. Przesieka. Ruiny zamku Chojnik
Dzisiejszego dnia zabierzemy Państwa na wycieczkę w kierunku Karpacza leżącego na wysokości od 480 do 885 m n.p.m. w dolinie Łomnicy u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy, tj. Śnieżki (1 602 m n.p.m.). Po dotarciu do Karpacza kierujemy się w stronę następnego punktu dzisiejszego rowerowego programu – Świątyni Wang. Znajduje się ona w Karpaczu Górnym na wysokości 885 m n.p.m.. Na uwagę zasługuje dostępny z tego miejsca wspaniały widok na panoramę Karkonoszy.Świątynia Wang to obecnie ewangelicki kościół parafialny. Kościółek, uważany za najstarszą drewnianą budowlę sakralną w Polsce, w rzeczywistości został zbudowany ok. XII wieku w norweskiej miejscowości Vang. Jako jeden z blisko tysiąca norweskich kościołów słupowych, znalazł się w Polsce za sprawą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, która poleciła przewiezienie budowli na Śląsk. Świątynia wykonana jest z nasyconej żywicą sosny norweskiej. Architektura kościółka to najlepszy przykład skandynawskiego budownictwa sakralnego, co czyni ten zabytek jedną z największych atrakcji tego regionu.Opuszczając Karpacz i Świątynię Wang, kierujemy się ku miejscowości Przesieka, a dalej w stronę Szklarskiej Poręby. Po drodze zatrzymujemy się w niewielkim Sobieszowie, gdzie czekają na nas ruiny zamku Chojnik. Położony na wzgórzu zamek majestatycznie góruje nad okolicą. Historia tego miejsca sięga drugiej połowy XIII w. – mieścił się tu wówczas dwór myśliwski o cechach obronnych. Około 1355 roku książe Bolko II wzniósł zamek w celu umocnienia fortyfikacji granic księstwa świdnicko-jaworskiego. Wchodząc na dziedziniec placu zamkowego warto zwrócić uwagę na oryginalny pręgierz z XVI w. Na odwiedzających czeka w tym miejscu wiele atrakcji; można tu m.in.: postrzelać z kuszy, posłuchać legend o pięknej Kunegundzie z bogatego rycerskiego rodu czy wejść na wieżę, z której roztacza się imponujący widok. Ciekawostką dotyczącą tej budowli jest to, że zamek Chojnik nigdy nie został zdobyty.Po zwiedzeniu ruin i zamkowych zakątków kierujemy się w stronę słynnego punktu widokowego zwanego groźnie Zakrętem Śmierci. Ten dość niebezpieczny i ostry zakręt powstał w latach 1935-1937, a swą nazwę zawdzięcza wielu wypadkom samochodowym, które miały tu miejsce. Jest to jednocześnie znakomite miejsce, z którego widać doskonale Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską.Ostatnim punktem w planie dzisiejszego dnia jest Wodospad Szklarki. Usytuowany na wysokości 520 m n.p.m. w malowniczej scenerii Karkonoskiego Parku Narodowego, w centralnej części Wąwozu Szklarki, jest to drugi co do wielkości wodospad w Karkonoszach. Ma 13,3 m wysokości – niemal drugie tyle liczy sobie Wodospad Kamieńczyka – karkonoski nr 1 wśród górskich wodospadów. Jego wody spadają szeroką kaskadą, zwężając się ku dołu i tworząc na dnie kolisty kocioł eworsyjny. Do wodospadu prowadzi ścieżka, której zwieńczeniem jest platforma z widokiem na karkonoską scenerię.
4. DZIEŃ  Świeradów Zdrój
Rano opuszczamy hotel i udajemy się w kierunku północno-zachodnim do Świeradowa Zdroju. Miasto jest położone na wysokości 450-710 m n.p.m. w Górach Izerskich. Świeradów Zdrój w przeciwieństwie do szeregu innych uzdrowisk i miejsc wczasowych Dolnego Śląska nie leży w pobliżu żadnego większego miasta.Dogodne położenie uzdrowiska – spokojna kotlina z dala od miejskiego gwaru – pozwala na wspaniały wypoczynek w ciszy górskiego lasu. Świeradów to doskonały punkt wypadowy na Stóg Izerski, który jest drugim co do wielkości szczytem w północno-zachodniej partii Wysokiego Grzbietu a zarazem jednym z najwyższych szczytów Gór Izerskich.Stóg Izerski ma postać charakterystycznej kopy i jest położony na wysokości 1105 m n.p.m. Górę porastają ciemne smrekowe lasy. Dla osób preferujących rowerową jazdę górskim szlakiem proponujemy w dniu dzisiejszym zdobycie tego wzniesienia. Poniżej szczytu znajduje się drewniane schronisko – obecnie PTTK – wzniesione w 1924 roku. To doskonale zachowany przykład architektury śląsko-łużyckiej.Zarówno ze szczytu, jak i sprzed schroniska roztacza się niezwykła panorama Świeradowa oraz okolicznych gór i wyżyn malowniczego Pogórza Izerskiego. Trudy jazdy rowerem z pewnością wynagrodzą Państwu piękne krajobrazy i bliski kontakt z naturą.
5. DZIEŃ  Jezioro Pilchowickie
Przygotowana na dzisiejszy dzień trasa sprzyja relaksowi. Odcinki do przejechania – krótsze niż zwykle – przeplatają się z rozmaitymi formami aktywnego wypoczynku nad wodą, a szlaki prowadzą głównie po płaskim terenie.W pierwszym etapie dzisiejszej rowerowej wyprawy wyruszamy w kierunku północnym za cel obierając Jezioro Pilchowickie. Jako zbiornik zaporowy o długości 7 km, powierzchni 240 ha oraz pojemności 50 mln m3 jezioro powstało na skutek przegrodzenia rzeki Bóbr zaporą. Jej budowa – 62 m wysokości oraz 290 m długości w koronie – zajęła blisko 8 lat (1904-1912).Oprócz przeciwdziałania zagrożeniom powodziowym Jezioro Pilchowickie służy też do innego celu – hydroelektrownia poniżej zapory produkuje energię elektryczną. Innym celem jest oczywiście promocja turystyki regionu – jezioro jest jednym z ulubionych miejsc na turystycznych szlakach Karkonoszy. Można tu, w bliskim otoczeniu natury, z dala od miejskiego zgiełku i hałasu odetchnąć świeżym powietrzem, podziwiając piękno tutejszego krajobrazu znad tafli jeziora. Zalew Pilchowicki to bez wątpienia doskonałe miejsce do kąpieli.Drugi etap dzisiejszego dnia rowerowej eskapady to propozycja dla spragnionych mocnych wrażeń. Rzeki biorące swój początek w wysokich partiach gór, m.in. rzeka Bóbr, są doskonałym szlakiem wycieczek kajakowych zarówno dla wytrawnych górskich kajakarzy, jak i dla nowicjuszy. Z roku na rok przybywa entuzjastów tego rodzaju wodnej rekreacji. Nic dziwnego – wiosną i latem, gdy w lustrze wody odbija się kolorowo kwitnąca nadrzeczna flora, pejzaże oglądane z perspektywy kajaku są naprawdę urzekające.Po aktywnym wypoczynku nadszedł czas na relaks nad wodą. Będzie można ochłonąć po pełnej emocji przygodzie z kajakami, a także zregenerować siły przed kolejnym dniem rowerowej jazdy.
6. DZIEŃ  Szklarska Poręba – Huta szkła
Trasa rowerowa wyznaczona na dzisiejszy dzień to trasa o charakterze turystyczno-rekreacyjnym posiadająca niewielkie przewyższenie. Nosi nazwę Drogi pod Reglami i łączy z sobą dwie sąsiednie miejscowości: Szklarską Porębę i Przesiekę. Jadąc główną drogą, możemy od czasu do czasu podziwiać między drzewami powoli przesuwające się krajobrazy górskich masywów tej części Karkonoszy. Trasa wiedzie jednak w większości pośród terenów zalesionych. Jest to więc kolejna okazja na spędzenie czasu w bliskości z naturą.Szklarska Poręba, dzięki dużej obfitości źródlanej wody, drewna i kwarcu, to tereny wybitnie sprzyjające rozwojowi hutnictwa, w szczególności produkcji szkła. Początkowo, już w początkach XIV wieku, istniały tu tzw. wędrujące huty szkła. Ich nazwa wywodzi się stąd, że w miarę spalania lokalnych zasobów drewna te pierwotne wytwórnie szkła przenosiły się w górę Szklarskiego Potoku. Tego dnia będzie okazja przyjrzeć się produkcji szkła w lokalnej hucie

ŚWIADCZENIA:
-przejazd komfortowym busem
– asystę busa z podstawowym zestawem narzędzi rowerowych
– Przewóz bagażu i rowerów w przystosowanej przyczepie rowerowej
– 5 noclegi w hotelach ***, pokoje 2 – osobowe z łazienkami
– 5  śniadania, 5 obiadokolacje
– opiekę pilota rowerowego
–  ubezpieczenie KL 10. 000 euro i NNW 10.000 zł
– ubezpieczenie rowerów do 500 euro

DODATKOWO PŁATNE:
– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów 75 zł  ,  opłata za przewodnika, itp.: napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.

UWAGA !

 Możliwość wypożyczenia roweru trekkingowego – koszt 250 zł. Kaski ochronne nie są obowiązkowe, ale zalecamy ich stosowanie, gdyż używanie kasków zapobiega urazom głowy przy upadku lub uderzeniu. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

  • realizacjiusług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.