Podróż kulinarna przez Polskę

/Podróż kulinarna przez Polskę
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Podróż kulinarna przez Polskę

2023-02-03T11:16:37+00:00
Ilość dni: 8 DNI. Termin do uzgodnienia. Wyślij zapytanie: biuro@variustur.pl

Kuchnia polska ulegała wpływom z najróżniejszych krajów, co jest naturalnym zjawiskiem nieodłącznym dla krajów o tak burzliwej historii. Jednak czy były to elementy rosyjskie, litewskie, tatarsko-tureckie, niemieckie, francuskie, włoskie, żydowskie czy też orientalne, pozwoliły one naszą rodzimą sztukę kulinarną wzbogacić i ugruntować. Cechą charakterystyczną są jej regionalne odmiany. Oprócz uwarunkowań geograficznych w kuchniach poszczególnych regionów odzwierciedla się również kultura szlachecka i chłopska. Typowe przyprawy, takie jak: koper, majeranek, korzeń pietruszki, kolendra, chrzan, musztarda, czosnek, jałowiec, liść laurowy czy kminek, nadają polskim potrawom specyficzną nutę smakową.

Niewątpliwie należy spróbować bigosu, narodowej potrawy z kilkusetletnią tradycją. Jest to potrawa jednogarnkowa z kapusty kiszonej i świeżej, z różnymi rodzajami mięsa (wołowina, wieprzowina, dziczyzna) i kiełbasy oraz grzybami leśnymi. To wszystko przyprawione jest pieprzem, zielem angielskim, liśćmi laurowymi i przecierem pomidorowym. Inną potrawą są pierogi, które w Polsce mają półokrągły kształt i najróżniejsze nadzienie. Powszechny jest też barszcz. Czysta zupa o ciemnoczerwonym kolorze przygotowana z zakwaszonych buraków. Poza tymi specjałami na odwiedzających Polskę czekają potrawy z mięsa, ryb, warzyw oraz grzybów, których należy koniecznie spróbować.

Nasz kraj słynie również z wytwarzania wódek. Pierwsza pisemna wzmianka o tym trunku pochodzi z 1405 roku i jest to dokument z Sandomierza na południu Polski. Można z niego wywnioskować, że Polska właśnie jest ojczyzną tego alkoholu. W prawie każdym większym mieście lub jego okolicach znajduje się browar. W ostatnich latach powstało wiele małych browarów specjalizujących się w oryginalnych markach. Tak więc paleta piw jest w Polsce bardzo szeroka. W wersji dla kobiet pije się je z dodatkiem soków owocowych czy korzennych.

1. DZIEŃ
Wyjazd z dowolnego miasta w Polsce – do uzgodnienia. Przejazd do Strzekęcina. Zakwaterowanie w Bursztynowym Pałacu. Drink powitalny i kolacja rycerska w pomieszczeniach pałacowych z towarzyszeniem muzyki dworskiej. Nocleg.
2. DZIEŃ
Śniadanie. Następnie dalsza podróż przez Kaszuby w kierunku Gdańska. Kraina Kaszub zwana jest też Szwajcarią Kaszubską z powodu pagórkowego krajobrazu i mnogości jezior polodowcowych. Mieszkańcy Kaszub pielęgnują swój język, kulturę, a także kuchnię. W Ostrzycach będzie okazja do skosztowania typowych dań regionalnych podczas kolacji. Po posiłku przejazd na nocleg do Pałacu w Leźnie położonym na obrzeżach Gdańska. Budynek pałacowy pochodzi z XVIII w. i jest otoczony pięknym założeniem parkowym.
3. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Gdańska. Przejazd na Plac Solidarności, gdzie zobaczymy Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 w postaci trzech krzyży z kotwicami, upamiętniający ofiary wydarzeń Grudnia 1970. Spacer, podczas którego zobaczymy m.in.: rzekę Motławę i najcenniejsze statki turystyczne, żurawia – zabytkowego dźwigu portowego, dalej przejście ulicą w stronę kościoła Mariackiego, obok mieści się kolejne znane miejsce – Dwór Artusa, to miejsce gdzie niegdyś spotykali się kupcy, politycy i inni zamożni mieszkańcy miasta dyskutując o bieżących wydarzeniach. Całe Główne Miasto otoczone jest licznymi basztami i bramami, które dawniej służyły celom obronnym. Większość baszt została prawie całkowicie zniszczona podczas wojny, obecnie część z nich odrestaurowano i służą różnym celom społecznym. Podejdziemy pod fontannę Neptuna, który jest symbolem miasta. Kolacja w stylu Gdańskim w jednej z restauracji na Starym mieście uświetniona kieliszkiem słynnego gdańskiego likieru Goldwasser. Powrót do miejsca zakwaterowania.
4. DZIEŃ
Śniadanie.
Przejazd do Malborka, który zyskał sławę w szerokim świecie głównie dzięki potężnej twierdzy krzyżackiej, nie mającej w Polsce równej sobie, która jest malowniczo ulokowane nad rzeką Nogat. Malbork – stanowi on jeden z największych zachowanych gotyckich zabytków w Europie. Początki jego budowy sięgają 1278 roku, w latach 1309-1457 stanowił siedzibę Wielkich Mistrzów Krzyżackich, a po sprzedaży, od 1457 rezydencję królów polskich, w 1772 roku Zamek przejęli Prusacy przebudowując go na koszary. Składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego. Od 1961 w zamku zostało utworzone muzeum zamkowe, które zwiedzimy. W grudniu 1997 roku zespół zamkowy wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przejazd do Elbląga. Rejs po Kanale Elbląskim na trasie: Elbląg – Buczyniec. Statek pokonuje różnicę wysokości ponad 100 m przy pomocy 5 pochylni oraz specjalnego wózka, którym jest transportowany. Jedyny czynny taki obiekt hydrotechniczny w skali światowej. Przepłynięcie przez rzekę Elbląg, jezioro Drużno, rezerwat fauny i flory, gdzie swoje lęgowiska ma ok. 200 gatunków ptaków, dalej poprzez 5 pochylni do Buczyńca. Następnie przejazd na nocleg do hotelu Pałac Pacółtowo. Kolacja ze specjałami mazurskimi w niezapomnianych stylowych pomieszczeniach pałacowych.
5. DZIEŃ
Śniadanie. Relaks w hotelu lub zwiedzanie Skansenu Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Następnie Olsztyn. Zwiedzanie stolicy Warmii z przewodnikiem, a następnie przejazd do restauracji Marengo pod miastem i wieczór folklorystyczny. Przywitanie gości domową nalewką, przejażdżka bryczkami. Biesiada ze specjałami warmińsko-mazurskimi i występ zespołu folklorystycznego. Powrót na nocleg.
6. DZIEŃ
Śniadanie. Całodzienny objazd Mazur. W programie zwiedzanie barokowego kościoła i prezentacja słynnych organów w sanktuarium w Św. Lipce oraz rejs statkiem po jednym z mazurskich jezior (w Giżycku lub Mikołajkach). Kolacja rybna w jednej z restauracji w Mikołajkach. Powrót na nocleg.
7. DZIEŃ
Śniadanie. Rejs pychówkami po Krutyni. Powrót do Pałacu Pacółtowo. Ostatnia kolacja upłynie przy kieliszku wina i staropolskich potrawach. Nocleg.
8. DZIEŃ
Śniadanie. Powrót do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA:
– 7 x nocleg w hotelu pałacowym (Strzekęcino, Leźno, Pacółtowo),
– 7 x śniadanie bufetowe w hotelu,
– 1 x kolacja z muzyką dworską w Strzekęcinie,
– 1 x kolacja z tradycyjnymi daniami w Ostrzycach,
– 1 x kolacja w stylu gdańskim w restauracji w Gdańsku,
– 1 x kolacja folklorystyczna z kieliszkiem nalewki w restauracji pod Olsztynem,
– 1 x kolacja rybna w jednej z restauracji w Mikołajkach,
– 2 x kolacja w Pałacu Pacółtowo w tym 1 pożegnalna z lampką wina,
– opieka pilota oraz przewodnicy lokalni,
– bilety wstępu,
– transport autokarem,
– ubezpieczenie NNW.

Znajdź nas na Facebooku!

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

realizacji usług turystycznych

  • rozpatrywanie wniosków.

Komu możemy przekazać dane?

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.