Kategoria: Wycieczki krajowe, Wycieczki, Turystyka przyjazdowa/ incoming Kierunek wyjazdu: Polska Transport: Autokar |
Drukuj ofertę |
Kuchnia polska ulegała wpływom z najróżniejszych krajów, co jest naturalnym zjawiskiem nieodłącznym dla krajów o tak burzliwej historii. Jednak czy były to elementy rosyjskie, litewskie, tatarsko-tureckie, niemieckie, francuskie, włoskie, żydowskie czy też orientalne, pozwoliły one naszą rodzimą sztukę kulinarną wzbogacić i ugruntować. Cechą charakterystyczną są jej regionalne odmiany. Oprócz uwarunkowań geograficznych w kuchniach poszczególnych regionów odzwierciedla się również kultura szlachecka i chłopska. Typowe przyprawy, takie jak: koper, majeranek, korzeń pietruszki, kolendra, chrzan, musztarda, czosnek, jałowiec, liść laurowy czy kminek, nadają polskim potrawom specyficzną nutę smakową.
Niewątpliwie należy spróbować bigosu, narodowej potrawy z kilkusetletnią tradycją. Jest to potrawa jednogarnkowa z kapusty kiszonej i świeżej, z różnymi rodzajami mięsa (wołowina, wieprzowina, dziczyzna) i kiełbasy oraz grzybami leśnymi. To wszystko przyprawione jest pieprzem, zielem angielskim, liśćmi laurowymi i przecierem pomidorowym. Inną potrawą są pierogi, które w Polsce mają półokrągły kształt i najróżniejsze nadzienie. Powszechny jest też barszcz. Czysta zupa o ciemnoczerwonym kolorze przygotowana z zakwaszonych buraków. Poza tymi specjałami na odwiedzających Polskę czekają potrawy z mięsa, ryb, warzyw oraz grzybów, których należy koniecznie spróbować.
Nasz kraj słynie również z wytwarzania wódek. Pierwsza pisemna wzmianka o tym trunku pochodzi z 1405 roku i jest to dokument z Sandomierza na południu Polski. Można z niego wywnioskować, że Polska właśnie jest ojczyzną tego alkoholu. W prawie każdym większym mieście lub jego okolicach znajduje się browar. W ostatnich latach powstało wiele małych browarów specjalizujących się w oryginalnych markach. Tak więc paleta piw jest w Polsce bardzo szeroka. W wersji dla kobiet pije się je z dodatkiem soków owocowych czy korzennych.
1. DZIEŃ
Wyjazd z dowolnego miasta w Polsce – do uzgodnienia. Przejazd do Strzekęcina. Zakwaterowanie w Bursztynowym Pałacu. Drink powitalny i kolacja rycerska w pomieszczeniach pałacowych z towarzyszeniem muzyki dworskiej. Nocleg.
2. DZIEŃ
Śniadanie. Następnie dalsza podróż przez Kaszuby w kierunku Gdańska. Kraina Kaszub zwana jest też Szwajcarią Kaszubską z powodu pagórkowego krajobrazu i mnogości jezior polodowcowych. Mieszkańcy Kaszub pielęgnują swój język, kulturę, a także kuchnię. W Ostrzycach będzie okazja do skosztowania typowych dań regionalnych podczas kolacji. Po posiłku przejazd na nocleg do Pałacu w Leźnie położonym na obrzeżach Gdańska. Budynek pałacowy pochodzi z XVIII w. i jest otoczony pięknym założeniem parkowym.
3. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Gdańska. Przejazd na Plac Solidarności, gdzie zobaczymy Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 w postaci trzech krzyży z kotwicami, upamiętniający ofiary wydarzeń Grudnia 1970. Spacer, podczas którego zobaczymy m.in.: rzekę Motławę i najcenniejsze statki turystyczne, żurawia – zabytkowego dźwigu portowego, dalej przejście ulicą w stronę kościoła Mariackiego, obok mieści się kolejne znane miejsce – Dwór Artusa, to miejsce gdzie niegdyś spotykali się kupcy, politycy i inni zamożni mieszkańcy miasta dyskutując o bieżących wydarzeniach. Całe Główne Miasto otoczone jest licznymi basztami i bramami, które dawniej służyły celom obronnym. Większość baszt została prawie całkowicie zniszczona podczas wojny, obecnie część z nich odrestaurowano i służą różnym celom społecznym. Podejdziemy pod fontannę Neptuna, który jest symbolem miasta. Kolacja w stylu Gdańskim w jednej z restauracji na Starym mieście uświetniona kieliszkiem słynnego gdańskiego likieru Goldwasser. Powrót do miejsca zakwaterowania.
4. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Malborka, który zyskał sławę w szerokim świecie głównie dzięki potężnej twierdzy krzyżackiej, nie mającej w Polsce równej sobie, która jest malowniczo ulokowane nad rzeką Nogat. Malbork – stanowi on jeden z największych zachowanych gotyckich zabytków w Europie. Początki jego budowy sięgają 1278 roku, w latach 1309-1457 stanowił siedzibę Wielkich Mistrzów Krzyżackich, a po sprzedaży, od 1457 rezydencję królów polskich, w 1772 roku Zamek przejęli Prusacy przebudowując go na koszary. Składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego. Od 1961 w zamku zostało utworzone muzeum zamkowe, które zwiedzimy. W grudniu 1997 roku zespół zamkowy wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przejazd do Elbląga. Rejs po Kanale Elbląskim na trasie: Elbląg – Buczyniec. Statek pokonuje różnicę wysokości ponad 100 m przy pomocy 5 pochylni oraz specjalnego wózka, którym jest transportowany. Jedyny czynny taki obiekt hydrotechniczny w skali światowej. Przepłynięcie przez rzekę Elbląg, jezioro Drużno, rezerwat fauny i flory, gdzie swoje lęgowiska ma ok. 200 gatunków ptaków, dalej poprzez 5 pochylni do Buczyńca. Następnie przejazd na nocleg do hotelu Pałac Pacółtowo. Kolacja ze specjałami mazurskimi w niezapomnianych stylowych pomieszczeniach pałacowych.
5. DZIEŃ
Śniadanie. Relaks w hotelu lub zwiedzanie Skansenu Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Następnie Olsztyn. Zwiedzanie stolicy Warmii z przewodnikiem, a następnie przejazd do restauracji Marengo pod miastem i wieczór folklorystyczny. Przywitanie gości domową nalewką, przejażdżka bryczkami. Biesiada ze specjałami warmińsko-mazurskimi i występ zespołu folklorystycznego. Powrót na nocleg.
6. DZIEŃ
Śniadanie. Całodzienny objazd Mazur. W programie zwiedzanie barokowego kościoła i prezentacja słynnych organów w sanktuarium w Św. Lipce oraz rejs statkiem po jednym z mazurskich jezior (w Giżycku lub Mikołajkach). Kolacja rybna w jednej z restauracji w Mikołajkach. Powrót na nocleg.
7. DZIEŃ
Śniadanie. Rejs pychówkami po Krutyni. Powrót do Pałacu Pacółtowo. Ostatnia kolacja upłynie przy kieliszku wina i staropolskich potrawach. Nocleg.
8. DZIEŃ
Śniadanie. Powrót do miejsca zbiórki.
ŚWIADCZENIA:
– 7 x nocleg w hotelu pałacowym (Strzekęcino, Leźno, Pacółtowo),
– 7 x śniadanie bufetowe w hotelu,
– 1 x kolacja z muzyką dworską w Strzekęcinie,
– 1 x kolacja z tradycyjnymi daniami w Ostrzycach,
– 1 x kolacja w stylu gdańskim w restauracji w Gdańsku,
– 1 x kolacja folklorystyczna z kieliszkiem nalewki w restauracji pod Olsztynem,
– 1 x kolacja rybna w jednej z restauracji w Mikołajkach,
– 2 x kolacja w Pałacu Pacółtowo w tym 1 pożegnalna z lampką wina,
– opieka pilota oraz przewodnicy lokalni,
– bilety wstępu,
– transport autokarem,
– ubezpieczenie NNW.