Kategoria: Wycieczki zagraniczne, Wycieczki, Pielgrzymki Kierunek wyjazdu: Armenia, Gruzja Transport: Samolot |
Drukuj ofertę |
1. DZIEŃ
Spotkanie na lotnisku Warszawa Okęcie o godzinie 20:30, hala odlotów stanowisko PLL LOT.
Warszawa, wylot o godz. 22:50. Możliwość zorganizowania dojazdu autokarem na i z lotniska.
Cena uzależniona od ilości osób.
2. DZIEŃ
Przylot do Erewania o godzinie 4:25 (+) 1h lokalnego czasu. Zakwaterowanie w hotelu, czas na regenerację po locie. Późniejsze śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Wizyta na Kaskadach – ogromnych schodach na stoku wzgórza w centrum miasta, będących jednocześnie parkiem i galerią sztuki pod gołym niebem. Spacer przez centrum Erewania. Zwiedzanie Muzeum Narodowego – zapoznanie się burzliwą historią Armenii. Wyjazd do antycznej świątyni Garni i wykutego w skałach klasztoru Geghard. Powrót do Erewania na obiad w porze kolacji. Nocleg.
3. DZIEŃ
Śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Wyjazd z Erewania. Wizyta w klasztorze Chor Wirap – miejsca leżącego u podnóża legendarnej góry Ararat. Jest to też miejsce związane z chrztem Armenii w IV wieku przez św. Grzegorza Oświeciciela. Stało się to 301 roku, a Armenia pierwszym państwem na świecie oficjalnie wyznającym chrześcijaństwo. Wyjazd do doliny Areni najsłynniejszego regionu winiarskiego Armenii. Degustacja win u miejscowych gospodarzy. Zwiedzanie monastyru Norawank i prehistorycznej jaskini sprzed ponad 6000 lat. Wieczorem przyjazd do miejscowości Jeghegnadzor w środkowej Armenii. Obiad w porze kolacji u lokalnego producenta wina połączony z degustacją. Przejazd do miejscowości Goris na południu Armenii. Nocleg.
4. DZIEŃ
Śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Wizyta w monastyrze Tatew, w średniowieczu jednym z największych ognisk życia intelektualnego i religijnego w Armenii. „Lot” jedną z najdłuższych na świecie kolejek linowych – ponad 5 km na jednej linie. Zwiedzanie kamiennego kręgu Karahundż (inaczej Zorac Karer) – „ormiańskiego Stonehenge”, który był najprawdopodobniej prehistorycznym obserwatorium astronomicznym. Powrót do Erewania. Czas na zakupy na targu żywności – szuce.Obiad w porze kolacji w restauracji z muzyką na żywo w Erewaniu. Dla chętnych późnym wieczorem możliwość podziwiania pokazu tańczących fontann w centrum Erewania. Nocleg
5. DZIEŃ
Śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Degustacja koniaku w jednej ze słynnych miejscowych wytwórni połączona ze zwiedzaniem zakładu produkcyjnego. Zwiedzanie katedry w Eczmiadzinie – siedzibie głowy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego oraz ruin katedry Zwartnoc, kiedyś jednej z największych budowli świata. Przejazd do miejscowości Gyumri. Obiad w porze kolacji. Nocleg.
6. DZIEŃ
Śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Przekroczenie granicy ormiańsko-gruzińskiej. Zwiedzanie skalnego miasta Wardzia związanego z wielką królową i świętą lokalnego kościoła – Tamar, najwybitniejszym władcą Gruzji. Przejazd do prehistorycznej twierdzy Saro sprzed ponad 3000 lat położonej na szczycie skalistego kanionu rzeki Mtkwari. Przejazd do miejscowości Achalcyche, zwiedzanie turecko-gruzińskiego zamku Rabat. Obiad w porze kolacji. Nocleg.
7. DZIEŃ
Śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Przejazd do słynnego uzdrowiska Borżomi. Krótki spacer po parku zdrojowym, degustacja leczniczej wody. Możliwość zakupu oryginalnych leczniczych przetworów z szyszek, słodyczy, etc. Wyjazd w kierunku gór Kaukazu Wielkiego trasą,którą Rosjanie w XIX wieku nazwali „gruzińską drogą wojenną”. Prowadzi wśród monumentalnych krajobrazów aż przez sam grzbiet Kaukazu, przez przełęcz Dżwari (2395m). Na trasie przejazdu zwiedzanie XVII-wiecznego zamku Ananuri nad turkusowym Zalewem Żinwali. Postój na platformie widokowej w okolicach przełęczy Dżwari i przy źródłach naturalnych wód mineralnych„gruzińskie Pamukkale”. Przyjazd do osady Stepancminda leżącej u podnóża śnieżnej góry Kazbek (5047m). Obiad w porze kolacji i nocleg w lokalnym pensjonacie.
8. DZIEŃ
Rano przed śniadaniem przy dobrej widoczności krótka wyprawa autami terenowymi do klasztoru Cminda Sameba położonego na wysokości 2200 metrów u stóp Kazbeku. Powrót do pensjonatu na śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Powrót przez Kaukaz Wielki do centralnej części Gruzji. Zwiedzanie Mcchety i okolic – starożytnej stolicy i miejsca chrztu Gruzji w IV wieku z rąk św. Nino. Zobaczymy tu m. in. klasztor Samtawro gdzie leży pochowana para królewska – Mirian i Nana z IV wieku oraz szczątki współcześnie żyjącego mistyka, św. Gabriela. Pojedziemy też do monastyru Szio Mgvime, związanego z działalnością tzw. Ojców Syryjskich, którzy w VI wieku rozwijali w Gruzji ruch monastyczny i umacniali chrześcijaństwo we wschodniej części kraju. Na koniec w Mcchecie zwiedzimy ogromną katedrę Sweticchoweli, duchowe serce kraju, gdzie znajdują się m.in. relikwie św. Andrzeja Apostoła i sarkofag z szatą Chrystusa, groby królów Gruzji, , etc. Czas wolny na bazarze na starym mieście w Mcchecie. Pod wieczór przejazd na wzgórze im. św. Krzyża, górujące nad Mcchetą. Znajduje się tu monastyr z VI wieku, można też podziwiać widok na starą stolicę, leżącą w widłach dwóch rzek. Przejazd do Tbilisi. Obiad w porze kolacji z muzyką i pokazem tańców regionalnych w lokalnej restauracji. Nocleg
9. DZIEŃ
Śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Przejazd reprezentacyjną aleją Rustawelego pełną monumentalnych budynków z XIX wieku. Wizyta Muzeum Narodowym z bogatą kolekcją starożytnych skarbów ze złota. Spacer na tzw. Suchy Most, największym pchlim targu w Tbilisi, obok którego znajduje się deptak z urokliwymi knajpkami. Msza Święta w kościele katolickim prowadzonym przez polskich księży. Tzw. „polski kościół” pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła to centrum życia katolickiego i polonijnego już od XIX wieku. Obiadokolacja w pobliskiej restauracji. Popołudniem zwiedzanie centrum starego miasta, m. in. Świątyni Anczischati, tj. najstarszej budowli w mieście pochodzącej z VI wieku, zaułku z artystyczną krzywą wieżą. Przejazd kolejką linową na wzgórze zamkowe Narikala. Spacer po sercu starego miasta – dzielnicy łaźni siarkowych i wąwozie z wodospadem otoczonym pięknymi kamieniczkami. Obiad w porze kolacji w lokalnej restauracji. Nocleg w Tbilisi.
10. DZIEŃ
Śniadanie w formie stołu szwedzkiego. Wykwaterowanie z hotelu – wieczorem nie ma już noclegu w hotelu. Przejazd do regionu Kachetii – doliny będącej światową kolebką winiarstwa. Wizyta w wytwórniach i podziemnych magazynach wina. Dwie darmowe degustacje, możliwość zakupu lokalnych trunków w korzystnych cenach. Zwiedzanie monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino, patronka Gruzji. Transfer do miasteczka Signagi, nazywanego „gruzińską Toskanią” i miastem miłości. Spacer po wielkich murach obronnych i starym mieście. Obiad w porze kolacji w formie tradycyjnej gruzińskiej uczty z toastami, muzyką na żywo i kaukaskimi tańcami. Prowadzić go będzie lokalny wodzirej – tamada.
Około północy wyjazd na lotnisko.
11. DZIEŃ
Około godziny 3 nad ranem przyjazd na lotnisko, odprawa wylot do Polski o godz. 5:20.
Warszawa, przylot 7:20. Pożegnanie Uczestników pielgrzymki.
Dodatkowa informacja:
Program może być realizowany jako typowa wycieczka lub pielgrzymka (opieka duchowa. Msze Święte – miejsca odprawiania mszy do uzgodnienia).
ŚWIADCZENIA: (wszystko w cenie) bilet lotniczy wg oferty (bagaż podręczy 1 szt. do 8 kg, o wymiarach nieprzekraczających 55 x 40 x 23 cm oraz główny bagaż 1 sztuka: max waga do 23 kg), przejazdy autokarem w Armenii i Gruzji, zakwaterowanie w hotelach 3* oraz pensjonacie w pok. 2-os., wyżywienie wg oferty (śniadanie i obiad w porze kolacji, napoje – dodatkowo z winem i z muzyką co najmniej 2 x Armenia i 2 x Gruzja), pilot, lokalny przewodnik, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłata za wjazd – wyprawa samochodami 4×4 do monastyru Cminda Sameba, ubezpieczenie (KL 20 000 € – w tym następstwa chorób przewlekłych, NNW 20 000 zł, bagaż 800 zł), składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.
DODATKOWO PŁATNE: dopłata do pokoju 1-osobowego – na zapytanie (ok. 250 Euro)
WAŻNE!
Obywatele RP, wjazd do Armenii tylko i wyłącznie z ważnym paszportem. Na terenie Armenii można przebywać do ostatniego dnia terminu ważności paszportu. Można przebywać do 180 dni w ciągu roku i są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz.
Obywatele RP, wjazd do Gruzji z ważnym paszportem lub dowodem osobistym min 6 m-cy od daty wyjazdu z Gruzji.
Można przebywać do 365 dni w ciągu roku i są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz.
Wykorzystane zdjęcia
Zdjęcie główne:
Noravank Armenia – fot. by Denis Streltsov, Pixabay License, https://pixabay.com/images/id-4657561/