Kategoria: Wycieczki krajowe, Wycieczki, Turystyka przyjazdowa/ incoming Kierunek wyjazdu: Polska Transport: Autokar |
Drukuj ofertę |
1. DZIEŃ
Warszawa. Możliwość odbioru Gości z lotniska Okęcie lub Modlin.
Zwiedzanie zaczniemy od Rynku Starego Miasta, założony na przełomie XIII i XIV wieku. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta, który był niegdyś głównym placem Warszawy – legenda o warszawskiej Syrence. Zobaczymy pomnik naszego najsłynniejszego poety epoki Romantyzmu – Adama Mickiewicza – dłuta Cypriana Godebskiego. Na trasie zwiedzania Pałac Prezydencki, ciekawa historia jego mieszkańców na przestrzeni wieków. Zatrzymamy się na chwilę przy najsłynniejszym w Warszawie hotelu Bristol, jednym z najbardziej luksusowych hoteli Warszawy, gdzie z balkonu śpiewał Jan Kiepura. Dalej Grób Nieznanego Żołnierza. Przejazd traktem królewskim przez Aleje Ujazdowskie Nowy Świat, gdzie zobaczymy liczne ambasady, siedzibę sejmu i senatu, Kancelaria Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwo. Następnie przejazd do Zespołu Pałacowo – Ogrodowego w Łazienkach, który jest najpiękniejszym układem przestrzennym Warszawy i jednym z najpiękniejszych w Europie. Zobaczymy letnią rezydencję ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego m.in.: Pałac na Wyspie, Wielką Oficyna, Pałac Myślewicki, Teatr na Wyspie, Starą Pomarańczarnię, pomnik Fryderyka Chopina. Na koniec dzisiejszego dnia Wilanów – letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego a potem Augusta II Mocnego oraz najznakomitszych rodów magnackich – Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich i Potockich. Zwiedzimy dwupoziomowy ogród, łączący w harmonijną całość zróżnicowany stylowo części (ogród barokowy, romantyczny Park angielsko-chiński, krajobrazowy park angielski, ogród neorenesansowy). Park zdobią także liczne rzeźby, fontanny i mała architektura parkowa. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
2. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Elbląga. Spacer podczas, którego zobaczymy zrewitalizowane Stare Miasto. Wejdziemy do nowego Ratusza, gdzie zobaczymy makietę miasta oraz zamku krzyżackiego, następnie zwiedzanie katedry pw. Świętego Mikołaja – dla chętnych wejście na więżę z którego roztacza się panorama miasta (Taras jest na wysokości 67,08 m i wymaga pokonania 366 stopni schodów). Przejście drogą kościelną obok Elbląskiej Biblioteki do Muzeum Historyczno-Archeologicznego, zwiedzanie wystaw, następnie spacer wzdłuż rzeki Elbląg po trasie nowo wybudowane 2 mosty, przejście obok galerii EL – zobaczymy najstarszy obiekt dawny kościół z XIII w. dojście do jedynej zachowanej miejskiej bramy obok pomnik legendarnego piekarczyka, który ocalił miasto przed najazdem krzyżaków. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
3. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd na rejs po Kanale Elbląskim na trasie: Elbląg – Buczyniec. Statek pokonuje różnicę wysokości ponad 100 m przy pomocy 5 pochylni oraz specjalnego wózka, którym jest transportowany. Jedyny czynny taki obiekt hydrotechniczny w skali światowej. Płyniemy rzeką Elbląg, dalej przez jezioro Drużno, rezerwat fauny i flory, gdzie swoje lęgowiska ma ok. 200 gatunków ptaków i dalej płyniemy Kanałem Elbląskim. Przejazd do Malborka. Zwiedzanie zamku w Malborku – największego na świecie ceglanego zamku gotyckiego zbudowanego w XIII wieku, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
4. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie zwiedzimy Żuławski Park Narodowy. Następnie wejdziemy do obozu koncentracyjnego Stutthof z przewodnikiem muzealnym. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska (niem. Freie Stadt Danzig), w miejscowości Sztutowo. Funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945 i był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. Działał on łącznie 2077 dni. Przyjazd do Gdańska. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
5. DZIEŃ
Śniadanie. Gdańsk. Centrum miasta, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki położone wzdłuż Drogi Królewskiej prowadzącej od Bramy Wyżniej do Bramy Zielonej znajdującej się praktycznie przy Motławie. Przejście od Złotej Bramy przez Ulicę Długą i Długi Targ prowadzący nad Długie Pobrzeże. Spacer, podczas którego zobaczymy: liczne mieszczańskie kamienice, fontannę Neptuna – symbol miasta, obok mieści się kolejne znane miejsce – Dwór Artusa, to miejsce gdzie niegdyś spotykali się kupcy, politycy i inni zamożni mieszkańcy miasta dyskutując o bieżących wydarzeniach. Całe Główne Miasto otoczone jest licznymi basztami i bramami, które dawniej służyły celom obronnym. Większość baszt została prawie całkowicie zniszczona podczas wojny, obecnie część z nich odrestaurowano i służą różnym celom społecznym. Dojście do Gdańskiego Żurawia – zabytkowego dźwigu portowego, rzeka Motława, port pasażerski, następnie zwiedzanie Bazyliki Mariackiej, to największy, wybudowany z cegły, kościół na świecie. Przyjazd do Sopotu, gdzie wejdziemy na najdłuższe drewniane molo w Europie. Obserwacja zjawiska ingerencji człowieka w zabezpieczenie poru jachtowego oraz samego mola przed siłami natury – sztormami. Następnie Gdynia. Spacer po Skwerze Kościuszki. Zwiedzimy polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz będziemy mieli okazję podziwiać z zewnątrz stojący obok majestatyczny, najsłynniejszy polski żaglowiec – Dar Pomorza. Niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarczy uczestnikom Akwarium Gdyńskie. To niezwykłe miejsce, otoczone morzem ze wszystkich stron. Tu można spotkać ponad tysiąc okazów morskich i wodno-lądowych pochodzących z różnych rejonów świata. Spacer wzdłuż promenady prowadzącej przy plaży. Powrót do hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
6. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Torunia. Zwiedzanie miasta. Zobaczymy sławny zespół staromiejski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Cała toruńska starówka jest pomnikiem historii najwyższej klasy światowej. Rozplanowanie zespołu staromiejskiego nie zmieniło się od czasów średniowiecza. Dzięki temu dziś możemy podziwiać wspaniały kompleks architektoniczny z tak doskonałymi rozwiązaniami urbanistycznymi, powstałymi w połowie XIII wieku. Spacer po Toruniu z przewodnikiem, gdzie zobaczymy: przedmurza i ruiny zamku krzyżackiego, Krzywą Wieżę, dom Kopernika, Katedrę, Ratusz, pomnik Kopernika, Dwór Artusa, fontanna Flisaka. Przyjazd do Gniezna. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
7. DZIEŃ
Śniadanie. Gniezno to miasto Św. Wojciecha i jest to historyczna stolica Polski. Katedra gnieźnieńska to nie tylko chluba i symbol miasta, ale również jeden z najważniejszych i najwspanialszych zabytków Polski. Obecny Kształt budowli pochodzi z XIV/XV w. Pierwsza świątynia powstała tu już ok. 970 roku i w zasadzie od początku związana była z kultem św. Wojciecha. Jego żywot ilustrują brązowe Drzwi Gnieźnieńskie – dzieło sztuki romańskiej z XII w. Zwiedzimy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Następnie przyjazd do Poznania. Spacer po Starym Mieście, gdzie dominującym akcentem jest renesansowy ratusz z zegarem, który każdego dnia uruchamia zegarowe koziołki. Zobaczymy kamienice wokół rynku, należące niegdyś do najbogatszych kupców, lekarzy i złotników, to żywa kronika poznańskiej historii. Przed ratuszem zobaczymy kopię pręgierza z figurą „egzekutora sprawiedliwości”, obok znajduje się malownicza rokokowa fontanna, na tyłach ratusz ustawiono rzeźbę poznańskiej Bamberki w charakterystycznym stroju ludowym. Najokazalszym pomnikiem na rynku jest figura św. Jana Nepomucena, patrona „od powodzi”. Możliwość zakupu słynnych Rogali Marcińskich. Przejazd do Wrocławia. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
8. DZIEŃ
Śniadanie. Wrocław. Zwiedzanie Panoramy Racławickiej – muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; Panorama Racławicka ukazuje artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami. Obraz został namalowany na płótnie żaglowym o długości 120 metrów na 15 metrów. Wejście do Muzeum Narodowego jest to jedno z głównych muzeów Wrocławia i Dolnego Śląska. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Dalej zobaczymy: Rynek i Ostrów Tumski, Promenadę Staromiejską. Zwiedzanie wnętrza Katedry, na trasie spaceru zobaczymy Uniwersytet Wrocławski, najpiękniejszy barokowy kościół we Wrocławiu, który zwiedzimy. Zobaczymy m.in.: Stare Jatki Miejskie, ulica dawnych rzeźników, kościół św. Elżbiety oraz na trasie zwiedzania liczne Wrocławskie krasnale, Kamienice Jaś i Małgosia, rynek, Ratusz Staromiejski, plac Solny i Piwnica Świdnicka. Przejazd do Krakowa. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
9. DZIEŃ
Śniadanie. Kraków. Na trasie spaceru zobaczymy pomnik Smoka. Wizyta na Wzgórzu Wawelskim: dziedziniec zewnętrzny i wewnętrzny. Wejdziemy do Katedry Wawelskiej z Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskimi. Następnie przejście drogą królewską, gdzie zobaczymy: Plac Matejki, Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Brama Floriańska, ul. Floriańska, Rynek Krakowski, Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Kościół Mariacki. Czas na zakup pamiątek. Przejazd na zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, która została uznana za pomnik historii w 1994 roku. Jest ona unikatowym obiektem górniczym, jednym z największych i najstarszych zakładów przemysłowych w Europie, czynnym nieprzerwanie od średniowiecza do końca XX wieku. Wraz z pobliską kopalnią w Bochni tworzyła Krakowskie Żupy Solne – historyczne przedsiębiorstwo o ogromnym znaczeniu dla gospodarki dawnej Rzeczypospolitej, którego zasady funkcjonowania określała XIV-wieczna ordynacja króla Kazimierza Wielkiego. Powrót do hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
10. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Oświęcimia, zwiedzanie muzeum Auschwitz II – Birkenau. Następnie Wadowice. Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1325 r. i jest miejscem chrztu Karola Wojtyły. Kościół odwiedzał, w czasie każdej wizyty do rodzinnego miasta, papież Jan Paweł II. W Domu Ojca Świętego otwarto muzeum wraz z wystawami jego darów. Czas wolny na tradycyjne kremówki. Powrót do hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
11. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd do Zakopanego. Zwiedzimy kapliczkę w Jaszczurówce (drewniany kościółek z 1908 roku zaprojektowany przez Witkiewicza). Zakopane, spacer jednym z najbardziej znanych deptaków w Polsce – zakopiańskich Krupówkach. Wśród zabudowy otaczającej ulicę można odnaleźć niezwykłą różnorodność stylów architektury, wędrówka Doliną Kościeliską, wjazd kolejką linowa na Gubałówkę, skąd roztacza się przepiękny widok na Tatry, a także inne pasma górskie – Gorce, Pieniny i Beskidy. Zjazd na dół, następnie zobaczymy skocznię narciarską Wielka Krokiew. Powrót do hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
12. DZIEŃ
Śniadanie. Powrót do Warszawy.
ŚWIADCZENIA: przejazd autokarem (klimatyzacja, wc, dvd) lub busem (klimatyzacja, dvd), zakwaterowanie w hotelach 3/4/5* (do uzgodnienia) w pok. 2 os., wyżywienie wg oferty, pilot, lokalni przewodnicy, ubezpieczenie (NNW 5 000 zł), składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
DODATKOWO PŁATNE: bilety wstępu, dopłata do pok. 1 os. – na zapytanie.
Wykorzystane zdjęcia
Zdjęcie główne:
Flaga Polski – fot. by Karolina Grabowska, Pixabay License https://pixabay.com/images/id-792067/