Śladami Zamków Krzyżackich

/Śladami Zamków Krzyżackich
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Śladami Zamków Krzyżackich

2022-01-12T13:05:30+00:00
Kategoria: Wycieczki rowerowe Polska
Kierunek wyjazdu: Polska
Transport: Rower
Ilość dni: 9 DNI. Termin do uzgodnienia. Wyślij zapytanie: biuro@variustur.pl

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

Śladami Zamków Krzyżackich

Malbork – Gniew – Kwidzyn – Rogóźno – Radzyń Chełmiński – Grudziądz – Golub Dobrzyń – Brodnica – Działdowo – Nidzica – Olsztyn – Lidzbark Warmiński – Galiny – Reszel – Kętrzyn / całość trasy ok. 480 km

1. DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki (godzina do uzgodnienia). Przyjazd do Malborka. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg. W zależności od miejsca wyjazdu oraz godziny dotarcia do miejscowości istnieje możliwość pieszej wycieczki lub zwiedzenia zamku.
2. DZIEŃ
Śniadanie. Zwiedzanie Zamku w Malborku. Jest to największy zamek krzyżacki w Europie. Zamek ten był w latach 1309 – 1454 siedzibą Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego, który został wpisany na światową listę UNESCO. Mostem Knybawskich na zachód od Malborka przedostaniemy się na drugą stronę Wisły. Dalej droga prowadzi nas wzdłuż Wisły do Gniewu. Tutaj zatrzymamy się na chwilę by zobaczyć dawną twierdzę Zakonu Krzyżackiego, która później była siedzibą starostów, hetmanów i królów, wielokrotnie przebudowywana i niszczona. Obecnie w zamku mieści się hotel. Ostatnim na naszej trasie w tym dniu będzie Zamek w Kwidzynie. Zamek kapituły pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich. Od 2018 zespół zamkowo-katedralny posiada status pomnika historii. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg.
3. DZIEŃ
Śniadanie. Pierwszym w tym dniu będą ruiny zamku, które znajdują się na terenie rezerwatu przyrody Rogóźno. Z zamku zachowała się jedynie wieża i niewielki fragment murów. Znajduje się on w rękach prywatnych, więc zobaczymy go tylko z zewnątrz. Kolejnym zamek jest w Radzyniu Chełmińskim. To czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Obecnie w stanie trwałej ruiny. Można oczywiście wejść na obie wieże, obejrzeć salę tortur (oświetlona świecami) czy wystawę modeli okolicznych zamków zrobionych z zapałek. Dzisiejszy nocleg spędzimy w Grudziądzu. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg. Jeżeli czas pozwoli, zobaczymy z zewnątrz dawne spichlerze nad Wisłą. Oświetlone w nocy wyglądają niesamowicie. Biorą nawet udział w konkursie na jeden z „Siedmiu Nowych Cudów Polski”.
4. DZIEŃ
Śniadanie. Dziś zwiedzimy tylko jeden zamek, który mieści się w Golubiu. Kolejny czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, zachowany w stylu gotycko-renesansowym. W zamku mieści się obecnie hotel, w którym spędzimy noc. Obiad w porze kolacji, nocleg.
5. DZIEŃ
Śniadanie. Jadąc wzdłuż Drwęcy dotrzemy do Brodnicy, w której zwiedzimy zamek oraz Bramę Chełmińską. Zamek zbudowany został na planie kwadratu. Cztery skrzydła zamku otaczały wewnętrzny dziedziniec. Dziś pozostała po nim tylko wysoka, 54-metrowa wieża z punktem widokowym, a w jego piwnicach zlokalizowane są wystawy stałe i czasowe. Dzisiejszy nocleg spędzimy nad Jeziorem Lidzbarskim. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg.
6. DZIEŃ
Śniadanie. W drodze do Nidzicy zatrzymamy się na chwilę przy Zamku w Działdowie. Warownię wznieśli rycerze zakonu krzyżackiego w latach 1344-1391. Był wielokrotnie przedmiotem walk między wojskami krzyżackimi czy pruskimi a polskimi, litewskimi i szwedzkimi. W XVII wieku (1676 rok) przebudowany został w stylu renesansowym. Obecnie na zamku rozgościł się burmistrz oraz inne urzędy miejskie. Zamek w Nidzicy – został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Podczas wojny głodowej w 1414 roku zamek obległo polskie rycerstwo i 6 lipca zdobyło po ośmiu dniach oblężenia. W 1784 roku spłonęło przedzamcze. W 1812 roku zamek zdewastowały wojska francuskie. W latach 1828–1830 zamek przebudowano na sąd i więzienie. W zimie 1945 roku wojska radzieckie zbombardowały zamek, który do odbudowy w latach 1961–1965 pozostawał ruiną. Na zamku obecnie mieści się wiele różnych miejskich instytucji związanych z kulturą, oraz hotel, w którym spędzimy noc. Jednak i to nie przeszkadza w prowadzeniu muzeum. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg.
7. DZIEŃ
Śniadanie. Do Olsztyna dotrzemy jadąc wzdłuż kilku jezior: Święta, Kiernoz Wielki, Łańskie, Pluszne Wielkie, Wulpińskie, Kortowskie. Dojedziemy do Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, w którym mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską. Zamek należał do kapituły warmińskiej, która wraz z biskupem warmińskim, do 1454 podlegała wojskowej opiece zakonu krzyżackiego. Z tego względu odegrał sporą rolę podczas wojen polsko-krzyżackich. W 1410 po bitwie pod Grunwaldem poddał się bez walki Polakom, w 1414 zaś zdobyli go oni po kilkudniowym oblężeniu. W czasie wojny trzynastoletniej (1454 – 1466) przechodził z rąk do rąk. Krzyżacy zagrozili zamkowi i miastu jeszcze w 1521, obrona jednak była tak skuteczna, że poprzestali po jednym, nieudanym szturmie. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg. Chętni mogą odpocząć na miejskiej plaży nad jeziorem Ukiel.
8. DZIEŃ
Śniadanie. Dziś jedziemy do Lidzbarka Warmińskiego. Tam zwiedzimy zamek biskupi z XIV wieku, należący do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Od 2018 pomnik historii. Zamek budowano w latach 1350-1401. Prace budowlane rozpoczęto w rok po przeniesieniu z Ornety (niem. Wormditt) do Lidzbarka Warmińskiego (niem. Heilsberg) siedziby biskupów warmińskich. Nocleg spędzimy w przepięknym Pałacu i Folwarku w Galinach. Źródła podają, iż w 1486 Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Heinrich Reuss von Plauen, nadał tereny Galindii, za zasługi wojenne, pochodzącemu z Saksonii, rycerzowi Wend Illeburgowi. Pałac wybudowany dla barona Botho zu Eulenburga w 1589 roku, jest dziś jednym z nielicznych przykładów architektury renesansowej, zachowanych na terenach dawnych Prus Książęcych. Wraz z reprezentacyjnym dziedzińcem, którego centralną część wypełnia gazon karminowych róż oraz przyległym do pałacu parkiem mają status jednego z najlepiej odrestaurowanych zabytków w Polsce. Zakwaterowanie, obiad w porze kolacji, nocleg. 
9. DZIEŃ
Śniadanie. Przyjazd do Reszla. Zwiedzanie Zamku, który powstał w latach 1350–1401. Pierwsza krzyżacka strażnica stanęła tu już w 1241 r. Od 1243 r. Reszel formalnie należał do biskupów warmińskich, ale krzyżacka załoga opuściła go dopiero w 1300 r. Budowa zamku trwała pół wieku. Rozpoczął ją biskup Jan I z Miśni w 1350 r., kontynuował (od 1355) Jan II Stryprock, a dokończył w 1401 r. Henryk III Sorbom. W XIX wieku zamek zaadaptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować. Obecnie na zamku mieści się m.in. oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, hotel i restauracja. Kolejnym i ostatnim na naszej trasie będzie Zamek w Kętrzynie. Jest to budowla gotycka pochodząca z drugiej połowy XIV w. W muzeum eksponaty związane są z dawną sztuką czy samym miastem Kętrzynem. Jedna sala została poświęcona zakonowi. Powrót do miejsca zbiórki. Ewentualnie możliwość dodatkowego noclegu.

ŚWIADCZENIA: zakwaterowanie w hotelach 2/3*, wyżywienie wg oferty, pilot rowerowy, ubezpieczenie (NNW 5 000 zł), składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

DODATKOWO PŁATNE: ewentualne bilety wstępu, dopłata do pok. 1 os. – na zapytanie.

Wybierając się na wycieczkę rowerową uczestnik powinien:
– mieć sprawny rower (koniecznie zrobić przegląd przed wyprawą),
– zabrać ze sobą m.in.: narzędzia do wykonywania podstawowych napraw rowerowych, pompkę, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, zapasowe dętki (wskazane co najmniej 2 sztuki), apteczkę.
– mieć odpowiednio oświetlony rower.

Oferujemy obsługę grup rowerowych busem wraz z kierowcą do 8 osób: przewóz osób (bez rowerów), bagażów oraz przepaków.
Zapraszamy do współpracy!
Informacja na stronie: przewozosobeuropa.pl

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

Wykorzystane zdjęcia

Zdjęcie główne:
Zamek Golub-Dobrzyń – fot. by Dariusz Staniszewski, Pixabay License https://pixabay.com/images/id-1769654/


 

 

 


Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Białystok, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Bydgoszcz, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Elbląg, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Gdańsk, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Katowice, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Kielce, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Kraków, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Lublin, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Łódź, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Olsztyn, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Opole, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Poznań, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Rzeszów, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Szczecin, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Toruń, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Warszawa, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Wrocław, Wycieczka rowerowa Śladami Zamków Krzyżackich Zielona Góra

Znajdź nas na Facebooku!

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

realizacji usług turystycznych

  • rozpatrywanie wniosków.

Komu możemy przekazać dane?

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.