Kategoria: Turystyka aktywna
Kierunek wyjazdu: Estonia
Transport: Autokar
Ilość dni: 8 DNI

1.Dzień
Wyjazd z miejsca zbiórki  o godz. 2:00 z Elbląga
Przejazd do Parnawy. Wieczorem zwiedzimy starówkę, pełną krętych i malowniczych uliczek, w których znaleźć można wiele gildii – warsztatów rękodzielniczych, prezentujących i sprzedających lokalne wyroby.

2.Dzień
Kuivastu- Laimjala  ok.65 km

Przejazd busem do Virtsu a stąd przeprawa promem do Kuivastu na wyspę Muhu, której mieszkańcy wyróżniają się szczególną dbałością o tradycję.  Nasz szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża o ciągle zmieniającym się charakterze – od płaskich podmokłych brzegów do stromych klifów. Największą atrakcją wyspy jest skansen w miejscowości Koguva, którego domostwa nadal zamieszkuje miejscowa ludność. Następnie udamy się na Saremę –największą wyspę archipelagu jak i całej Estonii. Zanocujemy w miejscowości Laimjala.

3.Dzień
Laimjala – Nasva ok. 60 km

Ruszamy na wschód w kierunku stolicy wyspy Kuressaare. Po drodze wyjątkowa ciekawostka geologiczna – jeziorko powstałe w kraterze po upadku meteorytu.  Zwiedzimy również piękne i dobrze zachowane średniowieczne kościoły. Szlak  prowadzi wygodną utwardzoną droga szutrową, przez łąki i bory sosnowe aż do Kuressaare, stolicy wyspy. To    średniowieczne miasteczko – jedyne na wyspie, trochę w klimacie skandynawskim, dzięki łagodnemu klimatowi przypomina również śródziemnomorskie kurorty. Główną atrakcją jest Zamek Biskupi wzniesiony w XIII wieku i sąsiadujące z nim kręte uliczki z zabytkowymi kamienicami. Jest tu również wiele lokalnych restauracji słynących z pysznego jedzenia i lokalnego piwa. Zanocujemy w miejscowości Nasva nieopodal wybrzeża.

4.Dzień
Nasva – Loona ok. 55 km

Kontynuujemy naszą podróż pośród sielskich krajobrazów, mijając po drodze nieliczne osady. Naszym celem dzisiaj jest Park Narodowy Vilsandi- archipelag bezludnych wysp, będących ostoją niezliczonych gatunków ptaków, foki szarej jak również wielu rzadkich gatunków roślin. Na wyspy można dotrzeć łódką, wozami terenowymi lub…pieszo.

5.Dzień
Loona-Otime ok. 70 km.

Przed nami północne, klifowe wybrzeże Saremy. Najwyższy klif Panga dochodzi do 21 m wysokości. Roztaczają się stąd niezwykłe widoki. Odwiedzimy dziś miejscowość Angla, z kolonią zabytkowych wiatraków.

6.Dzień
Otime-Kaina ok. 50 km.

Przepływamy promem na kolejną wyspę na naszym szlaku – Hiumę – najbardziej zalesioną i najmniej ludną wyspę archipelagu. Podążamy wzdłuż południowego wybrzeża do miejscowości  Kaina, gdzie będzie nasz nocleg. Stąd wyruszymy na rowerową  „pętelkę” na – połączoną ze stałym lądem mostami, – wyspę Kassari. Wody oblewające te wyspę należą do najcieplejszych w Estonii, więc może będzie okazja do kąpieli.

7.Dzień
Kaina-Haeska ok.70 km

Kierujemy się do stolicy wyspy Kardli, uroczego  miasteczka, z drewnianą zabudową i licznymi terenami zielonymi. Następnie promem wrócimy na stały ląd i odwiedzimy Happsalu , kurort o zgoła innym, bardziej światowym,  charakterze. Stamtąd kierujemy się na południe do Parku Narodowego  Matsalu, chroniącego rozległe łąki, wrzosowiska i przepiękne lasy.

8.Dzień 
Po śniadaniu ruszamy w drogę powrotną do Elbląga . Przyjazd w godzinach wieczornych

ŚWIADCZENIA:
– transport minibusem
– noclegi w pensjonatach, hotelach klasy turystyczej lub hostelach w pokojach 2-4 osobowych.
– śniadania
– opiekę przewodnika rowerowego
– asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
– przewóz  rowerów i bagaży w przyczepce rowerowej
– ubezpieczenie KL i NNW

DODATKOWO PŁATNE :
– posiłków w trakcie dnia i wieczorem (ok. 20 EURO dziennie)
– biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
– ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł

Wyślij ofertę do znajomych!