Ilość dni: 4 DNi

Góry Izerskie stanowią najdalej na zachód wysuniętą część Sudetów. Rozczłonkowane głębokimi dolinami rzek i potoków, upstrzone skalnymi ostańcami, a czasem ostrymi skaliskami tworzą niezwykły krajobraz.

Wysoki Kamień (1058 m)

Hala Izerska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Górach Izerskich. Spośród innych ciekawych miejsc w Sudetach, wyróżnia ją specyficzny klimat, bardziej surowy niż w innych częściach gór na tych samych wysokościach. Na panujące tam ekstremalne warunki pogodowe wpływ ma znaczne wyniesienie obszaru nad poziom morza i położenie na południowo-zachodnim krańcu Polski, najbardziej narażonym na chłodne i wilgotne masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego.

Stóg Izerski – wysokość 1107 m położony na Wysokim Grzbiecie, stanowi główną atrakcję wycieczkową dla turystów.

Smrek (1123 i 1124 m) – szczyt na zachodnim krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Ma dwa wierzchołki oddzielone ledwo zauważalną przełączką. Jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich. Wierzchołek 1123 m leży na granicy polsko-czeskiej, w jego pobliżu znajdowało się turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski-Smrk. Wierzchołek 1124 m (smrk po czesku to świerk) leży po stronie czeskiej. W pobliżu szczytu stoi 20-metrowa, zbudowana w latach 2001-2003 (w miejsce starej z 1892) wieża widokowa, z której – przy dobrej widoczności – roztacza się rozległa panorama na Góry Łużyckie i czeską część Gór Izerskich (na południu i zachodzie), Pogórze Izerskie (na północy), polską część Gór Izerskich i Karkonosze (na wschodzie). Na Smreku znajduje się także pomnik Theodora Körnera z 1909 r., upamiętniający pobyt niemieckiego poety na szczycie w 1809 r

Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) – to uważany przez wielu turystów najatrakcyjniejszy szczyt w całych Izerach, a widok z niego się rozpościerający jest w powszechnej opinii najpiękniejszym w Sudetach. Taką renomę Wysoki Kamień zawdzięcza szerokiej panoramie Zachodnich Sudetów z Karkonoszami na pierwszym miejscu.

Kopalnia “Stanisław” (1088 m) – jest jedną z najwyżej położonych odkrywek w Europie. Kamieniołom bazuje na żyle czystego kwarcu (7 km i szerokości 300 m), znajdującego się w Izerskich Garbach. Złoża eksploatowano już w XIII w. Do początku XX w. zasilały one okoliczne huty szkła i metali. W chwili obecnej nadal prowadzi się tam eksploatację kwarcu, jednak w mniejszej ilości, niż po wojnie, kiedy wydobycie wynosiło 2700 ton miesięcznie. Dziś dla mineralogów Kamieniołom Stanisław jest miejscem poszukiwań kryształów górskich, awenturytów i kwarcu różowego.

Jakuszyce – miejscowość położona na wysokości 860 m, oddalona o 6 km od Szklarskiej Poręby, charakteryzuje się wyjątkowo surową i wilgotną aurą, co wynika z klimatu leżących naokoło gór. Zimy są tutaj ekstremalnie śnieżne.

Jakuszyce to przede wszystkim najlepsze w Polsce miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego.

Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Woda płynąca Kamieńczykiem spada tutaj z wysokości 27 m, po trzech progach do głębokiego wąwozu zbudowanego z pionowych, granitowych ścian o wysokości od 20 do 25 m. Przepiękny kanion 100 metrowej długości można zobaczyć schodząc na dół schodami i dalej spacerując po żelaznym tarasie widokowym.

Szrenica – górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica. Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie „Szrenica”, a wierzchołek góry pokryty jest granitowym gołoborzem.

1 – 2 Dzień
Wyjazd z miejsca zbiórki i przejazd do Jakuszyc  – czas przejścia: 7 h 40 min + przerwy, 27 km
Jakuszyce – schronisko Orle – Hala Izerska – Chatka Górzystów – Polana Izerska – Podmokła (1001 m) – Wysoka Kopa (1126 m) – kopalnia kwarcu Stanisław – Wysoki Kamień (1058 m) – Szklarska Poręba

2.Dzień
Czas przejścia: 5 h 20 min + przerwy, 18,5 km
Świeradów-Zdrój – Kolejka Gondolowa – Schronisko PTTK Na Stogu Izerskim – Przełęcz Łącznik –  Smrk (1124 m) – Suchacz (917 m) – Rez. Torfowiska Doliny Izery – Polana Izerska – Świeradów-Zdrój

3.Dzień  
Czas przejścia: 5 h + przerwy, 15,5 km
Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Hala Szrenicka – Końskie Łby – Szrenica (1362 m) – Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem – Wodospad Szklarki Wyjazd z miejsca zbiórki nocny przejazd

4.Dzień
Przyjazd na miejsce zbiórki

Wyślij ofertę do znajomych!