Wycieczka rowerowa Norwegia 16 DNI

/Wycieczka rowerowa Norwegia 16 DNI
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wycieczka rowerowa Norwegia 16 DNI

2018-06-05T12:35:10+00:00
Kategoria: Turystyka aktywna
Kierunek wyjazdu: Dania, Niemcy, Norwegia, Szwecja
Transport: Autokar
Ilość dni: 16 DNI

Niesamowite północne krajobrazy, fiordy, lodowce i wspaniała przyroda, jakże inna niż u nas.
To już nasza kolejna wyprawa w te rejony. Przez ten okres udało nam się stworzyć trasę, która pozwala zobaczyć niemal wszystkie najsłynniejsze miejsca Norwegii, ale też dotrzeć do tych mniej znanych gdzie niewielu turystów dociera. Wspaniałe fiordy, wodospady, miasteczka na wyspach, lodowce, niesamowite surowe krajobrazy to wszystko zachwyci na pewno każdego uczestnika.Linia brzegowa Norwegii jest usiana wysepkami i poprzecinana licznymi zatokami, czyli popularnymi fiordami, które są szczególnie spektakularne i silnie kojarzone z tym państwem. Nic dziwnego, gdyż znajdują się tam jedne z najgłębiej wżynających się wgłąb lądu zatok na Świecie, a kilka z nich wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za sprawą tych uwarunkowań geograficznych, podróżować po Norwegii, szczególnie rowerem, nie jest łatwo. Trzeba korzystać z licznych promów, a także występuje duża liczba tuneli, do których nie zawsze można wjechać jednośladem. Mimo to, występują szosy, które poprowadzone są w atrakcyjny sposób i nie są specjalnie uciążliwe i uczęszczane. W planach wycieczkowych rowerowych variustur  , nie mogło więc zabraknąć tej destynacji i oferty wielu atrakcyjnych miejsc do odhaczenia. Będzie to najdalej wysunięta na północ wycieczka w ofercie. Zapraszamy na podróż z Bergen do Trondheim – krainy tajemniczej norweskiej przyrody, fiordów i… Trolli!

1- 2. DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki  przejazd busem  przez Niemcy do Danii.
3. DZIEŃ
Rejs promem Hirtshals – Kristiansand. Po południu docieramy do Norwegii. Tam jeszcze krótki odcinek busem do doliny Setesdalen.
4- 5. DZIEŃ
Pierwsze dwa dni rowerowej wycieczki to przejazd doliną Setesdalen. Wzdłuż niej biegnie jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Norwegii. Wspaniała rzeka Otra, otoczona skalistymi ścianami robi spore wrażenie. Po drodze napotkać można wiele wodospadów, a także małych XVIII-wiecznych kościółków.
6.  DZIEŃ
Dziś czeka nas przejazd przez piękny płaskowyż Droga jest wąska, za kolejnym zakrętem pojawiają się widoki, które sprawiają, ze można się poczuć wyjątkowo – księżycowy, surowy krajobraz, olbrzymie, porośnięte mchem głazy, woda w zagłębieniach terenu, niskopienna roślinność i …owce. To odludzie i prawie żaden ruch kołowy sprawiają, ze człowiek się czuje jak Ostatni Człowiek Na Ziemi, jak maleńki puzzel misternej układanki. To jedna z najbardziej efektownych dróg w Norwegii. Gdy uda już nam się dotrzeć do schroniska Oygardstol 640 metrów ponad fiordem wyruszymy na pieszą wędrówkę na Kjerag, szczyt który wznosi się niemal w prostej linii ponad fiordem, widoki są niezapomniane. Dodatkową atrakcją wycieczki, znaną z wszystkich folderów i pocztówek jest zawieszony w szczelinie głaz Kieragbolten. Patrząc na niego wydaje się, ze tylko jakiś złośliwy troll mógł go tam wcisnąć.
7. DZIEŃ
Dzisiejszy etap prowadzi przez ogromna i imponującą dolinę Ovstabodalen, dzięki temu iż będziemy jechać głównie w dół odpoczniemy nieco po trudach poprzednich etapów Następnie rowerami przejedziemy przez wspaniały most Lysefjordbrua przerzucony nad fiordem Lysefjorden. Konstrukcja ta wygrała wiele konkursów architektonicznych. Dalej szlak poprowadzi nas po okolicach fiordu Idsefjorden. Czekają nas kolejne wspaniałe widoki i pierwszy nocleg nad brzegiem fjordu.
8. DZIEŃ
Rankiem czeka nas największa atrakcja wycieczki. Wyruszymy na słynna skałę Preistekolen. To jedno z najsłynniejszych miejsc w Norwegii. Naga granitowa skała wznosi się pionowo ponad wodami Lysefjorden na wysokość 604 m, tworząc niesamowity punkt widokowy. Następnie transfer busem do Roldal, skąd rowerami ruszymy drogą Roldalsvegen. To jeden z najpiękniejszych etapów wycieczki, przejazd starą drogą przez przepiękne ośnieżone góry i doliny, mijając skute przez cały rok lodem jeziorka z widokami na ogromny lodowiec Folgefonna. W tak pięknych okolicznościach dotrzemy nad najpiękniejszy norweski wodospad Latefossen. Po dotarciu do miasta Odda, które będzie największym miastem na naszej trasie (ponad 8 tys mieszkańców) , znów wsiądziemy w busa i dojedziemy na pięknie położony kemping w Eidfjord.
9. DZIEŃ
Dziś wspinamy się na płaskowyż Handangervidda. Czekają nas przepiękne surowe krajobrazy. Jest to też teren gdzie żyje najwięcej dzikich reniferów w Europie. Na początek wspinaczka piękną drogą w dolinie Mabodalen. Na odcinku 7 kilometrów pokonuje aż 900 m i 125 zakrętów. Ukoronowaniem będzie znajdujący się na jej końcu wodospad Voringsfossen, przez wielu uznawany za najokazalszy w całej Skandynawii. Wodospad ma 145 m wysokości i rzeczywiście jest potężny. Dalej już nie tak stromo przebijamy się przez surowe i piękne krajobrazy płaskowyżu.
10. DZIEŃ
Rankiem dotrzemy do osady Haugastol. Tutaj rozpoczyna się najpiękniejszy szlak rowerowy w całej Skandynawii – Rallarvegen. Wśród przepięknych i dzikich krajobrazów, niczym z dalekiej północy mijając odosobnione domostwa, przepiękne, pokryte lodem górskie jeziora, stada pasących się owiec, płaty wiecznego śniegu poczujemy się w tym dniu niczym w dalekiej Arktyce.
11. DZIEŃ
Dziś podzielimy się na dwie grupy: Pierwsza podąży słynna drogą Snovegen. Licznymi serpentynami dotrzemy na wysokość 1309 m n.p.m. (startując z poziomu morza oczywiście). Nazwa drogi nieprzypadkowa, nawet w środku lata wzdłuż drogi wznoszą się kilkumetrowe śnieżne zaspy. Druga grupa uda się w rejs najwęższym fiordem w Norwegii – Naeroyfjorden (koszt ok. 150 zl) by potem już tylko kilkanaście kilometrów na rowerach dotrzeć na nasz kolejny kemping.
12. DZIEŃ
Dziś pomiędzy pięknymi, otoczonymi zielonymi łąkami jeziorami podążymy rowerami ku największemu w Europie lodowcowi – Jostedalsbreen. Tu podejdziemy do samego czola lodowca by poczuć jego ogrom.
13. DZIEŃ
Dziś nieco odpoczniemy. Na początek krótki etap wzdłuż fiordu Fjaerlandsfjorden, robi on niezwykle wrażenie, ze względu na zielonkawej barwy wodę jaka go wypełnia. Potem wsiadamy w busa by przeprawić się niedostępnymi dla rowerów tunelami pod lodowcem Jostedalsbreen na jego drugą stronę. Stąd czeka nas piękny zjazd z widokami na fjordy. Nasz kolejny kemping położony jest nad brzegiem najpiękniejszego fiordu Norwegii – Geirangerfjorden.
14. DZIEŃ
Dzień zaczniemy od rejsu przez najpiękniejszy norweski fiord Geirangerfjorden. Po tym sielskim rejsie czeka nas trudna wspinaczka słynną Drogą Orłów. 13 serpentyn wyprowadzi nas w górę zbocza, z którego jeszcze raz będziemy mogli podziwiać najpiękniejszy z fiordów, tym razem z nieco innej perspektywy. Następnie to o czym marzy wielu rowerzystów – przejazd słynną Drogą Trolli. Już sam widok tej drogi z tarasu widokowego wzbudza wiele emocji, a co dopiero zjazd nią rowerem! Etap i całą wycieczkę kończymy w Andalsness, mieście zwanym „Stolicą fiordów”.
15. DZIEŃ
Po zwiedzeniu Andalsness busem udajemy się w drogę powrotną, zatrzymując się po drodze przy najwyższej skalnej ścianie w Europie – Ścianie Trolli (1800 m)
16. DZIEŃ
Rankiem docieramy do szwedzkiego porty Ystad, gdzie wsiadamy na prom i wieczorem docieramy do Polski. Powrót na miejsce zbiórki busem.

UWAGA ! Trasa pagórkowata, jednak trudy wynagrodzą niesamowite widoki, dwa długie ok. 80-100 km etapy. Sporym ułatwieniem są bardzo długie dni dzięki czemu nie ma obawy iż zastanie nas noc na trasie. Po drodze wiele wariantów dzięki którym trasę można sobie ułatwić.

ŚWIADCZENIA :
Noclegi na kempingach pod namiotami lub w Hotelach śniadanie i obiadokolacje   (w przypadku złej pogody możliwe noclegi w domkach kempingowych, dopłata ok. 10-15 euro/os/noc)
Przejazd busem wraz z przyczepką rowerową
Transport bagaży na trasie
opieka pilota/przewodnika rowerowego
Ubezpieczenie
DODATKOWO PŁATNE :
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów , wyżywienie, opłata klimatyczna , Opłaty promowe
Rejs fiordem Gerjangerfjord i przeprawy promowe na terenie Norwegii , składka na TFG

Wycieczka rowerowa Norwegii

 Norwegii Wycieczka rowerowa

Trondheim Wycieczka rowerowa

Campingi/namioty
2690
Pensjonaty/hotele
5490

Jak dostanę się do Bergen i jak wrócę z Trondheim, czy na trasie jedzie bus?
Głowna opcja wyjazdu zawiera w sobie transport busem z Polski do Bergen. Droga ta trwa ok. 30 h. Powrót z Trondheim trwa ok. 38 h. Również podczas samej wyprawy jedzie bus, który przewozi nam rzeczy i uczestnicy jeżdżą na pusto z małą sakwą na podstawowe rzeczy i coś przeciwdeszczowego. Jest również opcja dla osób zainteresowanych lotem. Wylot jest liniami WizzAir z takich miast: Katowice, Warszawa, Gdańsk. Do nas wcześniej trzeba tylko dostarczyć bagaże lub zabierzemy je na trasie busa: Elbląg – Trójmiasto- Koszalin – Szczecin – Olsztyn  – Warszawa – Łódź -Poznań – Rostock. Odbiór bagaży jest na tej samej trasie.
Trasa wycieczki:
Bergen – Nautesund – Lavik – Forde – Olden – Eisdal – Afarnes – Gjemnes – Vinjeora – Trondheim
Czy dasz sobie radę? Jaki musisz mieć rower?
Na wyprawę można pojechać dowolnym rowerem. Zalecamy zabranie roweru szosowego, ponieważ będziemy przemieszczać się po drogach asfaltowych. Najważniejsze, aby był sprawny technicznie. Ten wyjazd jest wymagający ze względu na ukształtowanie terenu, solidne podjazdy, jednak dystanse nie będą bardzo długie.  Jest to dobra propozycja dla osób z kondycją fizyczną, lubiących jeździć po asfalcie, w terenie górzystym. Widoki będą rekompensować trudy drogi. Zalecamy opony o szerokości do 1.9 cala.
Jaką jedziemy nawierzchnią?
Trasa ta jest poprowadzona asfaltem.
Gdzie śpimy?
Podczas tego wyjazdu będziemy spać na kampingach. W Bergen przewidujemy nocleg w hostelu.
Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?
Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać posiłki wspólnie w miejscach noclegowych. Akurat w tym przypadku zrobimy solidne zakupy jeszcze w Polsce, aby zejść z kosztów wyżywienia, ponieważ jak wiemy Norwegia nie jest za tania. Wozimy ze sobą kuchenkę gazową z naczyniami, na których możemy sobie gotować.  Ceny są wysokie. Walutą jest Korona Norweska.
Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Każdy uczestnik wyjazdu jest ubezpieczony od NNW i KL poszerzonych o uprawianie sportów.
Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), czy jeżdżą dziewczyny jak z wiekiem?
Grupa średnio liczy ok. 7 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+
Co muszę ze sobą zabrać, ile pieniędzy na kieszonkowe?
Koniecznie musisz ze sobą mieć: paszport, namiot, karimatę, śpiwór – koniecznie ciepły (komfort +5 st), miseczkę, sztućce, kubek, talerzyk, rower, kask (BEZ KASKU I OŚWIETLENIA NIE ZABIERAMY), oświetlenie, zapasowe dętki, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na wyjazd swobodnie powinno wystarczyć ok. 300 euro kieszonkowego
Jakie panują zasady podczas wycieczki?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona . Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie i PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest on długi i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Wspólnie grupą ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Wycieczka rowerowa Norwegii

Norwegii Wycieczka rowerowa

Trondheim Wycieczka rowerowa

UWAGA !
Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.
– W przypadku noclegów na campingach  bardzo proszę o zabranie   namiotów , karimaty oraz  śpiwory trzeba zabrać swoje.
– Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
– Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
– Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
– Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Elbląga  Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY :

W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych  każdy organizator w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez B.P. VARIUSTUR doliczana będzie składka, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.
TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.
Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:

  1. 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
  2. 13 PLN/os – za imprezy nieczarterowe realizowane poza Europę
  3. 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską

Znowelizowane fragmenty Ustawy o usługach turystycznych są widoczne w Dzienniku Ustaw pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1334/1

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Biuro Podróży VARIUSTUR koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu :
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wycieczki. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Norwegii Wycieczka rowerowa

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

  • realizacjiusług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.