Wycieczka Rowerowa Rumunia – Maramuresz – Bukowina 8 Dni

/Wycieczka Rowerowa Rumunia – Maramuresz – Bukowina 8 Dni
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wycieczka Rowerowa Rumunia – Maramuresz – Bukowina 8 Dni

2018-06-05T12:00:28+00:00
Kategoria: Turystyka aktywna
Kierunek wyjazdu: Rumunia
Transport: Autokar
Ilość dni: 8 DNI

Wycieczka Rowerowa Rumunia – Maramuresz – Bukowina  jest skierowana do osób z doświadczeniem rowerowym, którzy jeżdżą systematycznie. Jego trudność polega na przewyższeniach i podjazdach. W naszej opinii każdy, kto jeździ na rowerze i nie boi się podjazdów powinien sobie poradzić podczas tego wyjazdu. Na tej wycieczce najlepiej spisze się rower górski bądź trekkingowy. Piękny i niezwykle malowniczy kawałek Europy stanowią położone na północy Rumunii Maramuresz oraz Bukowina. W regionie Maramuresz jest wiele ciekawych wiosek z drewnianą zabudową i jej najcenniejszymi skarbami – wspaniałymi cerkwiami. We wszystkich osadach przetrwały dawne zwyczaje, a ich mieszkańcy z dumą noszą ludowe stroje. Żywe tradycje folklorystyczne wyróżniają Maramuresz spośród innych regionów Rumunii. Natomiast najcenniejszym skarbem Bukowiny są XV i XVI – wieczne cerkwie, w których do dzisiaj zachowały się przepiękne freski, wypełniające nie tylko wnętrza świątyń, ale też zajmujące w monumentalnych przedstawieniach całe zewnętrzne ich elewacje. Właśnie tym freskom liczna grupa cerkwi bukowińskich zawdzięcza swoją obecność na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Maramuresz Wycieczka Rowerowa Transylwania powszechnie uważana jest za najpiękniejszą krainę Rumunii. Sławy dodaje jej legendarna postać Drakuli (którego zamek odwiedzimy). Piękne górskie krajobrazy Karpat, średniowieczne miasteczka, charakterystyczne drewniane kościółki oraz otwarci i życzliwi ludzie będą nam towarzyszyć podczas całej wycieczki.

1. DZIEŃ 
Wyjazd z Polski

Wyjazd z miejsca zbiórki  w godzinach przedpołudniowych w w kierunku Baia Mare.Nocny przejazd minibusem lub busem.
2. DZIEŃ
Baia Mara – Vadu Izei  68 km 1010 m przewyższenia

Pierwszego dnia naszej wyprawy przez Mararamuresz przejeżdżać będziemy przez wioski, w których znajdują się wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO, charakterystyczne dla tego regionu cerkwie. Będą to kolejno: Surdesti z drewnianą cerkwią z początków XVIII w., następnie Poplis oraz Budesti z cerkwią Josani pw. św. Mikołaja. Poruszając się bocznymi drogami podziwiać będziemy pięknie zdobione, drewniane bramy wjazdowe do gospodarstw domowych. Na nocleg zatrzymamy się w położonym przy granicy z Ukrainą – Vadu Izei. Jeśli pozwoli na to czas, udamy się busem do oddalonej o ok. 25 km Sapanty, w której znajduje się słynny „Wesoły Cmentarz”.
3. DZIEŃ 
Vadu Izei – Statjunea Borsa 90 km  930 m przewyższenia

Po porannym, wspólnym śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Trasa prowadzić nas będzie południowym krańcem Parku Natury Gór Marmaroskich., który chroni unikatową przyrodę tego pasma górskiego. W miejscowości Barsana znajduje się piękna, drewniana, marmaroska cerkiew z XVIII w. U stóp owych gór, na południu, leży miejscowość Statjunea Bursa, w której zatrzymamy się na nocleg. Tego dnia na pewno zatrzymamy się w miejscowości Barsana, gdzie znajduje się piękna, drewniana, marmaroska cerkiew z XVIII w.
4. DZIEŃ
Statjunea Borsa – Vatra Dornei  79 km  1330 m przewyższenia

Czwartego dnia wyprawy opuścimy Maramuresz i przez przełęcz Prislop (1416 m n.p.m.), oddzielającą Góry Marmaroskie od Rodniańskich, wjedziemy na teren Bukowiny. Naszą niespełna 90-km trasę zakończymy tego dnia w miasteczku Vatra Dornei, położonym w otoczeniu aż czterech pasm górskich: pasma Dwunastu Apostołów, Gór Suhard, Gór Bystrzyckich oraz pasm  Rarau i Giumalau. Na trasie tego dnia znajdzie się kilka pięknych obiektów wpisanych na Listę UNESCO, m.in. w miejscowościach Bogdan Voda oraz Ieud.
5. DZIEŃ 
Vatra Dornei – Gura Humora 75 km  950 m przewyższeń
Kontynuuować będziemy naszą podróż przez piękne tereny Bukowiny. Udamy się w kierunku północno – wschodnim. Czeka na nas terenowy odcinek trasy przez pasmo Rarau aż do miejscowości Kimpulung Mołdawski. Przed dotarciem na miejsce noclegu w Guru Humora, odbijemy na południe, by dotrzeć do miejscowości Voronet, w której znajduje się obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego. Jest to jedna z kilku cerkwi w tym regionie znajdująca się na Liście Dziedzictwa UNESCO.
6. DZIEŃ 
Gura Humora – Suczawa  87 km  540 m przewyższenia
Na trasie przedostatniego dnia naszej rowerowej eksploracji Rumuni znajdą się miejscowości: Mănăstirea Humorului oraz Sucevita, w których znajduje się  zabytkowe, prawosławne monastyry z malowanymi cerkwiami.  Drugą atrakcją tego dnia przejazd przez polskie wioski: Plesza oraz Pojana Mikuli.  Ich histora sięga XVIII w., kiedy to na tereny te sprowadzono do pracy w tutejszej kopalni soli górników z Bochni i Wieliczki. Nasz kolejny nocleg zaplanowany jest w Suczawie, stolicy Bukowiny.
7. DZIEŃ
Suczawa – Botoszany  61 km 510 m przewyższenia

W ostatnim dniu na rowerze pokonamy trasę z Suczawy do Botoszan, znajdziemy się tym samy w północnej części historycznej Mołdawii. Na naszej trasie znajdą się między innymi Pătrăuţi oraz Dragomirna, w których znajdują się kolejne dwie cerkwie, warte odwiedzenia wyruszymy w drogę powrotną do Polski nocny przejazd minibusem.
8. DZIEŃ
Przyjazd do Polski.

ŚWIADCZENIA:
transport minibusem uczestników i rowerów na trasie Elbląg– Rumunia – Elbląg , noclegi w pokojach 2-3 os. ze śniadaniem, lub pole namiotowe camping  opiekę przewodnika rowerowego, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, ubezpieczenie, podatek turystyczny

DODATKOWO PŁATNE:
wyżywienia (obiadokolacji), ew. opłat dodatkowych Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 PLN

Maramuresz Wycieczka Rowerowa

Wycieczka Rowerowa Rumunia – Maramuresz – Bukowina

Campingi/namioty
2290
Pensjonaty/hotele
4890

Jaki rower i jak go przygotować?
Trasę wycieczki przez Rumunię polecamy przejechać rowerem górskim lub trekkingowym.  Trasa poprowadzona jest drogami utwardzonymi, publicznymi, jednak dość nierównymi. Szerokość opon zalecana przez nas to 2.0 cala.

Serwis wskazany. Przed każdą wyprawą, na którą się wybierasz, zalecamy zrobić przegląd roweru. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu. Do roweru zamocuj bagażnik, żebyś mógł założyć sakwy lub zaopatrz się w mały plecak, żeby spakować rzeczy na dzień podróży.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, zapasową dętkę odpowiednią do Twojego roweru, zapięcie do roweru. KASK JEST OBOWIĄZKOWY. Oświetlenie roweru, rękawiczki, okularki, dowód osobisty lub paszport, coś cieplejszego na wypadek nagłego ochłodzenia.

Jak się spakować?
Podczas wycieczki grupie towarzyszy samochód zabezpieczający, który przewozi nasze bagaże. Na dzień jazdy na rowerze należy mieć mały plecaczek, do którego będzie można schować najbardziej potrzebne rzeczy. W związku z ograniczoną pojemnością busa, Twój bagaż nie może przekroczyć 15 kg plus rower.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Jeśli chodzi o ten wyjazd, to przygotowanie kondycyjne jest tutaj bardzo wskazane. Przed wycieczką należy dużo jeździć na rowerze, zwłaszcza po terenie pagórkowatym, a także górzystym. Suma przewyższeń podczas wyjazdu to 5400 metrów a dystans pokonany w ciągu 6 dni wynosi 480 km. Trasy dzienne liczą sporo, bo po ok. 80 km i głównie po terenie górzystym. Trzeba pamiętać, że Maramuresz i Bukowina leżą na terenie Karpat Wschodnich. Jeśli ktoś jeździ po  polskich Beskidach, nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem trasy. Bus będący na trasie, daje możliwość że jeśli będziesz mieć słabszy dzień możesz do niego wsiąść. Przed tym wyjazdem zachęcamy do wzięcia udziału w wyprawie Dookoła Tatr, która jest idealnym przygotowaniem do trasy przez północną Rumunię.

Jak jedziemy do Rumunii, co z busem na miejscu?
Na wycieczkę jedziemy minibusami 9 osobowymi , busem lub autokarem. Zabieramy uczestników jedziedzemy. Zabranie z innych miejsc jest do dogrania w przypadku większej liczby osób za dodatkową opłatą

Elbląg  – w cenie wyjazdu

Trójmiasto, Olsztyn , Katowice , Kraków ,Poznań , Wrocław , Opole , Kielce , Łódź , Warszawa, Przemyśl, Lublin, Białystok za dodatkową opłatą

możliwy jest start wycieczki z tych miast pod warunkiem uzbierania się min. 3-4 osób na danej trasie. Usługa jest dodatkowo płatna w zależności od miejsca i liczby osób. Szacunkowy koszt to 200 – 400 zł / os. Więcej szczegółów będzie znane bliżej wycieczki, jak będą znane miejsca zamieszkania uczestników wyjazdu.

 

Jaką jedziemy nawierzchnią?
Trasa poprowadzona jest po nawierzchni utwardzanej, głównie asfaltowej, ale dość nierównej. Jedynie czwartego dnia czeka nas pokonanie kilkudziesięcio kilometrowego odcinka terenowego.

Gdzie śpimy?
Nocujemy w pensjonatach w pokojach 2 – 3 os. ze śniadaniem, hotel lub pole namiotowe camping

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?
Śniadania mamy w cenie pobytu w pensjonacie i hotelach. Dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać posiłki wspólnie w miejscach noclegowych, zwłaszcza tam, gdzie jest taka możliwość. W innych przypadkach stołujemy się w restauracjach. Sklepy mijane po drodze są otwarte i można w nich robić zakupy. Ceny są bardzo podobne jak w Polsce. Płacimy w rumuńskich lejach.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Rumunia jest w UE. Warto mieć ze sobą kartę EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A. W przypadku wyjazdów zagranicznych obejmuje ono KL 15.000 Euro, NNW 3.000 Euro, KR 5.000 Euro, BP 300 Euro.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa średnio liczy ok. 7 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Co muszę ze sobą zabrać, ile pieniędzy na kieszonkowe?
Koniecznie musisz ze sobą mieć: dowód osobisty lub paszport, rower, kask (BEZ KASKU I OŚWIETLENIA NIE ZABIERAMY), oświetlenie, zapasowe dętki, łatki, pompkę, wyposażenie przeciwdeszczowe, ubrania. Warto mieć na swoim wyposażeniu podstawowe opatrunki. Na ten wyjazd swobodnie powinno wystarczyć .

Jakie panują zasady podczas wycieczki?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

UWAGA

Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.
– W przypadku noclegów na campingach  bardzo proszę o zabranie   namiotów , karimaty oraz  śpiwory trzeba zabrać swoje.
– Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
– Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
– Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
– Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Elbląga  Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie
– cena może ulec zmianie ze względu na ruchomość cen biletów lotniczych.WAŻNE – bilety lotnicze kupowane są przez organizatora po potwierdzeniu odbycia się wycieczki.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

W związku z nowelizacją Ustawy o usługach turystycznych  każdy organizator w brzmieniu od 26.11.2016 – art. 10f ust. 3 z dniem 26 listopada 2016 r. do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez B.P. VARIUSTUR doliczana będzie składka, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY.

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY to tzw. II filar zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Celem utworzenia TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO jest zapewnienie środków na pokrycie kosztów powrotu do kraju oraz zwrot wpłat za niezrealizowane i przerwane imprezy turystyczne dla klientów biur podróży, które utracą płynność finansową i ogłoszą niewypłacalność.

Składki są zależne od miejsca docelowego imprezy i typu transportu i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki są to następujące kwoty:

  1. 15 PLN/os – za imprezy samolotowe czarterowe za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską
  2. 13 PLN/os – za imprezy nieczarterowe realizowane poza Europę
  3. 10 PLN/os – za imprezy autokarowe i oparte o loty rejsowe w Europie za wyjątkiem krajów mających granicę lądową z Polską

Znowelizowane fragmenty Ustawy o usługach turystycznych są widoczne w Dzienniku Ustaw pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1334/1

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Biuro Podróży Variustur  koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wycieczki ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wycieczki. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Wycieczka Rowerowa Rumunia – Maramuresz – Bukowina

Maramuresz Wycieczka Rowerowa

Znajdź nas na Facebooku!

Nasz profil w Google+

Drogi Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Administratorem Państwa danych osobowych jest:
P.H.U. VARIUS BOGDAN UHRYN BIURO PODRÓŻY VARIUSTUR
ul. 1 Maja 14
82-300 Elbląg
Numer NIP: 578-012-71-72

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

  • realizacjiusług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

Komu możemy przekazać dane?

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.