Ilość dni: 17 DNI

Słynny szlak pielgrzymkowy w północnej Hiszpanii, który przyciągał podróżników już w średniowieczu. Wtedy wędrowano jeszcze pieszo, ale od kilkudziesięciu lat szlak przemierzają również rowerzyści.
Wspaniała atmosfera międzynarodowej pielgrzymki pozostaje w pamięci na bardzo długo. Zaczniemy u podnóża Pirenejów w Pampelonie. Później przez Kastylię i Galicję, odwiedzając niezliczone zabytkowe klasztory i kościoły dotrzemy do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella.
Na koniec krótki wypad nad Atlantyk.

1- 2 DZIEŃ
Wyjazd z miejsca zbiórki. Przejazd do Roncesvalles w Pirenejach w Hiszpanii.

3.DZIEŃ
Rankiem wyposażeni w atrybuty pielgrzyma, czyli muszlę i „paszport pielgrzyma” uprawniający do noclegów w schroniskach oraz do wielu zniżek przy zwiedzaniu zabytków, wyruszymy na Szlak św Jakuba.Dzisiejszy etap prowadzi przez zielone wzgórza Pirenejów. Mijając małe senne wioski dotrzemy do Pamplony stolicy prowincji Nawarra, w której pozostaniemy jeszcze dwa dni. To miasto z typową hiszpańską starówka – wąskimi uliczkami i kamienicami z licznymi balkonami z których mieszkańcy mogą podziwiać gonitwy byków.

4.DZIEŃ
Na początek dnia czeka nas trudny podjazd na przełęcz Perdon. Wspaniałe widoki wynagrodzą nam trudy, a mijani pielgrzymi dopingować nas będą na całym podjeździe. Po zjechaniu z przełęczy odwiedzimy najpiękniejszy romański kościółek na szlaku XII-wieczny kościółek w Eunate.Na dłużej zatrzymamy się w Puente la Reina by zwiedzić starówkę i jeden z piękniejszych i najstarszych kamiennych mostów na szlaku. Choć będzie ich jeszcze kilka to właśnie temu warto się bliżej przyjrzeć. Dalej wśród winnic i pól kukurydzy dotrzemy do klasztoru w Irache. Jego atrakcją jest fontanna tryskająca winem. Pielgrzymi zapraszani są by posmakować tutejszego trunku. Stąd już niedaleko do naszego noclegu w Monjardin.
Ci którym pozostaną jeszcze siły wyruszą wieczorem do górujących nad wioską ruin zamku.

5.DZIEŃ
Rankiem odwiedzimy piękny barokowy kościół w Los Arcos. Stąd droga wśród zielonych pól mijając pieszych pielgrzymów dotrzemy do niewielkiej wioski Torres del Rio z kolejnym romańskim kościółkiem z XII wieku. Po południu opuścimy Nawarrę i wjedziemy do prowincji La Roja, znanej ze wspaniałych win, które degustować będziemy jeszcze przez wiele wieczorów.
Na nocleg zatrzymamy się w przyjemnej wiosce Azofra. Wieczorem będzie można odwiedzić tutejszy ogród botaniczny.

6.DZIEŃ
Największą atrakcją tego dnia będzie miasteczko Santo Domingo de la Calzada. W katedrze, na pamiątkę tutejszego cudu trzymane są w klatce koguty. Dziwne wrażenie robią odgłosy tych ptaków wewnątrz kościoła. Dziś przekroczymy granicę Kastylii, na terenie której przejedziemy około 400 kilometrów. Głównie będzie to płaska meseta, jeśli tylko wiatry będą nam sprzyjać dość szybko ja miniemy. Najpierw czeka nas jednak podjazd na piękne porośnięte wrzoścami wzgórza Montes de Oca. Dzień zakończymy w miejscowości Atepuerca niezwykłym miejscu gdzie archeolodzy odkryli najstarsze ślady bytności człowieka w Europie.

7.DZIEŃ
Dziś nieco krótszy etap, gdyż czeka nas zwiedzanie najpiękniejszej i największej katedry na szlaku – katedry w Burgos. Jej ogrom i kunszt zdobień wręcz powalają na kolana. Tu znajduje się grobowiec hiszpańskiego bohatera –El Cyda i krucyfiks, na którym postać Chrystusa obłożona jest z naturalną skórą i włosami. Skarbów katedry można by wyliczać jeszcze długo. Od Burgos aż po Leon rozciąga się płaska i czasem monotonna wyżyna- meseta. Urozmaicają ją piękne kamienne wioski w których czas dawno się zatrzymał. I my zatrzymamy się w jednej z nich – Hontanas.

8.DZIEŃ
Rankiem zwiedzimy imponujące ruiny klasztoru Saint Anton, oraz niewielkie miasteczko Castrojeriz, w którym znajduje się aż 9 pięknych zabytkowych kościołów, oczywiście nie będziemy ich wszystkich zwiedzać. Następnie widokową trasą mijając tradycyjne kastylijskie wioski dotrzemy do Formisty słynnej z niezwykłego romańskiego kościoła na którego gzymsie rozciąga się fryz złożony z 309 elementów. Jakże to niespotykana dekoracja jak na XII-wieczną świątynię. Dalej oryginalną rzymską drogą dotrzemy na nocleg do zagubionej wśród pól osady Calzadilla de la Cueza.

9.DZIEŃ
Krajobraz dzisiejszego etapu przypomina nieco afrykańskie stepy. Spalona słońcem ziemia i gdzieniegdzie tylko pojedyncze drzewa. W tej scenerii dotrzemy do drugiej z wielkich katedr na szlaku- katedry w Leon. To wspaniała budowla, ze swymi 125 witrażami, które nadają jej wnętrzu unikalny charakter. Zgiełk tego ogromnego miasta szybko jednak zachęci nas do jego opuszczenia udania się na nocleg do spokojnej wioski Villar de Mazarife

10.DZIEŃ
To będzie jeden z trudniejszych etapów. Najpierw jeszcze przez płaską pesetę dotrzemy do Hospital de Obligo w którym znajduje się najdłuższy średniowieczny kamienny most na trasie naszej wędrówki. Stąd już niedaleko do historycznego miasta Astorgi z pałacem Episkopatu zaprojektowanym przez Antonio Gaudiego, katedrą, muzeum pielgrzymkowym i muzeum czekolady. Popołudnie to mozolna wspinaczka na przełęcz Cruz de Ferro. Tutaj zgodnie z tradycją należy zostawić kamień wieziony od początku pielgrzymki, którego wielkość zależy od grzechów jakie mamy na sumieniu. Oczyszczeni i uwolnieni od ciężaru swobodnie zjedziemy już w dół na nocleg do pięknej górskiej wioski El Acebo.

11.DZIEŃ
Dziś zwiedzimy m.in. zamek Templariuszy w Ponferradzie, oraz kościół św. Jakuba w Villafranca del Bierzo, zgodnie z tradycją ci którzy nie mają już sił kontynuować pielgrzymki mogą otrzymać tu te same łaski co w Santiago de Compostella. Mamy nadzieję jednak iż nikt z nas tu nie pozostanie i wszyscy podążymy dalej do Santiago de Compostella.

12.DZIEŃ
Najdłuższy etap na szlaku. Opuszczamy Kastylię i wkraczamy do Galicji. Na początek czeka nas ostatni już długi podjazd do O Cebreiro. Jest to jeden z piękniejszych odcinków szlaku. Po kilku dniach spędzonych na płaskiej i wypalonej od słońca mesecie zielone wzgórza Galicji będą wręcz ucztą dla oczu. O Cebreiro to niezwykła górska wioska z kamiennymi chatami krytymi strzechą. Stąd czeka nas długi zjazd do serca Galicji, której krajobraz tworzą potoki, lasy, łąki i piękne wioski. Z każdym kilometrem czuć będzie już bliskość Santiago.

13.DZIEŃ
No i przyszedł w końcu czas na najważniejszy dzień tej wycieczki. To będzie niezwykłe 70 km. Wcale nie łatwe, gdyż co chwilę czeka nas podjazd lub zjazd, jedna coś będzie nas pchało naprzód. To świadomość, że cel już ta blisko. I nareszcie po ponad 800 km, po 11 dniach dotrzemy do grobu św. Jakuba, bu objąć jego posąg, by klęknąć przed grobem, by dopiąć celu!
Wspaniałe to będą chwile!!!

14.DZIEŃ
Ale to jeszcze nie koniec. Dla chętnych za dodatkową opłatą dopełnienie wyprawy: Podążymy dalej, już z pomocą busa nad Atlantyk na przylądek Finisterra, na koniec świata jak wierzyli średniowieczni pielgrzymi. Ostatnie spojrzenie z oddali na wieże katedry w Santiago, potem piękne lasy eukaliptusowe, aż w końcu widok oceanu. Tutaj na przylądku Finisterra, jak każe tradycja spalimy w ognisku swe pielgrzymkowe ubranie by zacząć nowe życie wzbogacone wrażeniami z pielgrzymki do grobu św. Jakuba.

15.DZIEŃ
Powrót samolotem do Polski.
MOŻLIWOŚĆ PRZEJAZDU BUSEM W OBIE STRONY I REZYGNACJI Z SAMOLOTU W DRODZE POWROTNEJ

15 – 17 DZIEŃ
Powrót busem do Polski. i na miejsce zbiórki.

PRZELOT
Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

ŚWIADCZENIA:
– Noclegi w pensjonatach i Hotelach
– Przejazd busem
– Transport rowerów
– Transport bagaży na trasie
– opieka  pilota przewodnika
– Ubezpieczenie

Dodatkowo płatne
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

bilet na samolot

Wyślij ofertę do znajomych!