Turcja śladami Św Pawła Pielgrzymka

/Turcja śladami Św Pawła Pielgrzymka
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Turcja śladami Św Pawła Pielgrzymka

2023-07-17T13:03:48+00:00
Kategoria: Wycieczki, Pielgrzymki
Kierunek wyjazdu: Turcja
Transport: Samolot
Ilość dni: 12 DNI. Termin do uzgodnienia. Wyślij zapytanie: biuro@variustur.pl

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

ISTAMBUŁ – CANAKKALE – TROJA – AYVALIK – BERGAMA – SELCUK – KUSADASI – EFEZ – SIRINCE  – MILET – PAMUKKALE – HIERAPOLIS – LAODYCEA – KONYA – KAPADOCJA – TARS – SILIFKE – ADANA

Turcja śladami Św Pawła
Św. Paweł – Żyd z Tarsu, święty chrześcijański, męczennik. Zwany Apostołem Narodów, choć nie należał do grona dwunastu apostołów ani nawet do szerszej grupy uczniów Jezusa Chrystusa, towarzyszących Mistrzowi w czasie jego publicznej działalności. Był nawróconym faryzeuszem, który wcześniej prześladował chrześcijan. Czczony razem ze św. Piotrem Apostołem. Autor listów wchodzących w skład Nowego Testamentu. Jest wymieniany w modlitwie eucharystycznej Kanonu rzymskiego.

1. DZIEŃ
Wylot z dowolnego lotniska w Polsce – do uzgodnienia. Przylot do Stambułu. Przejazd do hotelu na zakwaterowanie, nocleg.
2. DZIEŃ ZWIEDZANIE ISTAMBUŁU
Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie Istambułu. Jako jedno z dwóch metropolii na świecie położone jednocześnie na dwóch kontynentach – częściowo w Azji i w Europie. Na dwie części dzieli je cieśnina Bosfor. Zobaczymy m.in.: Pałac Topkapi, gdzie poznamy magiczny świat sułtanów, Hagia Sophia – cud architektoniczny z czasów Bizantyjskich z unikatowymi freskami i mozaikami. W przeszłości świątynia chrześcijańska, następnie meczet, a obecnie muzeum. Nazwę kościoła należy tłumaczyć jako „Boża Mądrość. Następnie Błękitny Meczet – z unikalnym błękitnym fajansem wewnątrz, Hipodrom (niegdyś budowla bizantyjska, przeznaczona jako miejsce wyścigów dla koni i rydwanów, obecnie plac): fontanna cesarza Wilhelma II, Egipski Obelisk, Kolumna Wężowa, kamienny obelisk. Powrót do hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
3. DZIEŃ DALSZE ZWIEDZANIE ISTAMBUŁU
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Istambułu. Wejście do kościoła św. Zbawiciela na Chorze. W 1511 roku kościół został zamieniony na meczet, a od 1948 znajduje się tutaj muzeum. Kościół posiada bogatą kolekcję mozaik i fresków, odkrytych pod warstwą wapna, którym przykryto mozaiki, gdy zamieniano kościół na meczet. Następnie zobaczymy meczet Eyup znajdujący się tuż przy murach miejskich, w pobliżu Złotego Rogu. Jest jednym z najważniejszych dla muzułmanów w Istambule. W sąsiedztwie znajduje się mauzoleum w którym pochowano jednego z przyjaciół Mahometa – Eyüpa el Ensari. Przejazd wzdłuż wybrzeża Morza Marmara do Canakkale. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
4. DZIEŃ ZWIEDZANIE TROI ORAZ WYPOCZYNEK W AYVALIKI
Śniadanie. Przejazd do Troi – miasto znane z opisanej wojny wygranej za pomocą podstępu z koniem trojańskim w „Iliadzie” Homera. Pierwszym odkrywcą miasta był Heinrich Schliemann (1822-1890). Miasto od 1998 roku widnieje na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. Przejazd przez Góry Ida i Troadę do Ayvalik. Czas wolny na plażowanie. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
5. DZIEŃ ZWIEDZANIE PERGAMONU ORAZ SELCUKU
Śniadanie. Przejazd do Pergamonu (obecnie Bergama) ze starożytnym Akropolem, którego model znajduje się Muzeum Pergamońskim w Berlinie. Zobaczmy niesamowity teatr, wielką bibliotekę oraz częściowo zrekonstruowaną świątynię Trajana. Zbudowaną przez Hadriana i poświęcona Zeusowi, Trajanowi oraz Hadrianowi. Przejazd przez Izmir do Selcuk. Zwiedzimy dawną Bazylikę Św. Jana z grobem. Wybudowaną w VI wieku przez cesarza Justyniana, współcześnie zachowana jako ruina, położona u podnóża cytadeli na wzgórzu Ayasoluk. Zobaczymy Meczet Isa Bey Camii. Powstały w latach 1374–1375 i jest jedenym z najstarszych meczetów w Turcji. Wskutek trzęsień ziemi w latach 1653 oraz 1668 meczet został poważnie uszkodzony. W XX i XXI w. trwa cały czas odbudowa meczetu. Zakwaterowanie w hotelu w Kusadasi, obiad w porze kolacji, nocleg.
6. DZIEŃ ZWIEDZANIE EFEZU ORAZ SIRINCE
Śniadanie. Przejazd do Efezu z zachowanymi pięknym uliczkami. W I wieku do Efezu dotarła wiara chrześcijańska. Św. Paweł, podczas swoich podróży misjonarskich, najprawdopodobniej trzykrotnie gościł tu i nauczał. Zobaczymy m.in. miejski mur obronny, gimnazjon zbudowanego przez Vediusa, drogę Arkadyjską (portową), wielki teatr, gmach biblioteki Celsusa, świątynię Hadriana. Dalej Dom Dziewicy Maryi na wzgórzu Coressus zwanym Wzgórzem Słowików. Miejsce zostało odnalezione przez wyprawę badawczą zorganizowaną przez księży lazarytów z Izmiru w dniu 29 czerwca 1891 r. Św. Jan sprowadził Marię do Efezu około 37-45 roku po nasileniu się prześladowań chrześcijan w Jerozolimie. Następnie odwiedzimy górską wioskę słynącą z produkcji wina – Sirince. W XV wieku n.e. osiedlili się greccy wyzwoleńcy czyli niewolnicy, którym zwrócono wolność, którzy nazwali wioskę Çirkince (‚Wstrętne’). W 1923 roku wskutek wymiany ludności pomiędzy Grecją a Turcją dawni mieszkańcy zostali wysiedleni na tereny Grecji a ich miejsce zajęli tureccy mieszkańcy Salonik. Zmienili oni nazwę osady na Şirince (‚Urocze’). Potomkowie tureckich imigrantów zachowali wiele z tradycji tamtego regionu, w tym – wyrób wina owocowego, z którego obecnie słynie wioska. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiad w porze kolacji, nocleg.
7. DZIEŃ POBYT W PAMUKKALE ORAZ LAODYCEI
Śniadanie. Przejazd do Miletu – krótkie zwiedzanie miasta, gdzie w I wieku przebywał apostoł Paweł wraz z Łukaszem Ewangelistą wg 20 rozdziału Dziejów Apostolskich. Przejazd do Pamukkale słynąca z wapiennych osadów. Pobyt na południowym zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami. Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Zwiedzanie ruin starożytnego uzdrowiska Hierapolis z największą nekropolią w Anatolii, czyli cmentarzem z tymi, którym termalne wody z miejscowych źródeł nie pomogły, łącznie doliczono się w Hierapolis ok.1200 grobowców. Zobaczymy Martyrium św. Filipa – zbudowano na przełomie IV i V gdzie w 80 r. apostoł Filip poniósł śmierć męczeńską. Przejazd do Laodycei, gdzie zobaczymy: Wschodnia Brama Bizantyjska, Pomieszczenie z Pitosami – było to najprawdopodobniej centrum produkcji wina, Świątynię A, Kościół Laodycejski, ruiny dwóch teatrów – zachodni i północny z czasów Hadriana. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
8. DZIEŃ ZWIEDZANIE KONYA
Śniadanie. Przejazd do Konya – starożytnego Iconium, dawnej stolicy Sułtanatu Seldżuków. Założona przez Frygów w VII w p.n.e, w czasach rzymskich jako Iconium gościła apostołów św. Pawła i św. Barbarę. Najważniejszy punkt zwiedzania to Muzeum Mevlany, zlokalizowane koło meczetu zbudowanego przez wielkiego Sinana za panowania Sułtana Selima II w XVI wieku. Budynek ten zamieszkiwał niegdyś Mevlana, Rumi, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
9. DZIEŃ POBYT W KAPADOCJI

Śniadanie. Przejazd do Kapadocji miasto znane przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz, oraz z domów i kościołów wykutych w tych wulkanicznych skałach. Aż do średniowiecza była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego. Dalej Pasabag. Zobaczymy ziemne filary zwane także Doliną Mnichów, które są wszędzie, wyglądają jak ogromne grzyby i są widoczne z daleka. W jednym z tych „wielkich kominów” znajduje się kaplica św. Szymona, który mieszkał tutaj w V wieku i słynie z wielu czynionych cudów. W dolinie Pasabag można znaleźć jedne z najpiękniejszych formacji skalnych w całej Kapadocji. Przejazd do Doliny Goreme, gdzie przez erozję w skałach znajduje się około 350 wydrążonych kościołów, klasztorów i kapliczek. Pierwsze kościoły powstawały już w IV wieku, jednak większość datuje się na drugą połowę IX wieku. Zwiedzimy „Muzeum na Otwartym Powietrzu”. Unikatowy charakter Kapadocji doceniło UNESCO wpisując ją wraz ze skalnymi świątyniami na Listę Światowego Dziedzictwa. Zakwaterowanie w hotelu, obiad w porze kolacji, nocleg.
10. DZIEŃ WYPOCZYNEK NA PLAŻY

Śniadanie. Przejazd do Tarsu. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny przeznaczony na plażowanie. Obiad w porze kolacji, nocleg.
11. DZIEŃ ZWIEDZANIE TARSU
Śniadanie. Tars – miejsca urodzenia Szawła, późniejszego Apostoła św. Pawła. Zobaczymy m.in.: Studnię Św. Piotra, Bramę Kleopatry, drogę rzymską. W Silifke zobaczymy zamek Silifke Kalesi – masywna bizantyjska twierdza. Następnie zobaczymy Grotę św. Tekli, która była uczennicą św. Pawła. Powrót do miejsca zakwaterowania, obiad w porze kolacji, nocleg.
12. DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd na lotnisko w miejscowości Adana. Wylot. Międzylądowanie w Istambule. Przylot do Polski.

ŚWIADCZENIA: bilety lotnicze, przejazd autokarem w Turcji, zakwaterowanie w hotelu 3* w pok. 2 os., wyżywienie wg oferty, pilot, lokalny przewodnik, ubezpieczenie (KL 20 000 € – w tym następstwa chorób przewlekłych, NNW 20 000 zł, bagaż 800 zł), składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

DODATKOWO PŁATNE: system słuchawkowy audioguide, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, dopłata do pok. 1 os. – na zapytanie.

Opieka duchowa oraz Msze Święte – miejsca odprawiania mszy do uzgodnienia.

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

 

Turcja śladami Św Pawła Istambuł Hagia Sophia   Turcja śladami Św Pawła Bergama   Turcja śladami Św Pawła Pamukkale   Turcja śladami Św Pawła Kapadocja

Wykorzystane zdjęcia

Zdjęcie główne:
Efez – fot. by Trond Giæver Myhre, Pixabay License https://pixabay.com/images/id-3996948/

Pozostałe zdjęcia:
Istambuł, Hagia Sophia – fot. by LuisValiente, Pixabay License https://pixabay.com/images/id-1981402/
Bergama – fot. by MemoryCatcher, Pixabay License https://pixabay.com/images/id-772834/
Pamukkale – fot. by LoggaWiggler, Pixabay License https://pixabay.com/images/id-14986/
Kapadocja – fot. by Mario Ceccherini, Pixabay License https://pixabay.com/images/id-277031/


 

 


Turcja śladami Św Pawła Białystok, Turcja śladami Św Pawła Bydgoszcz, Turcja śladami Św Pawła Elbląg, Turcja śladami Św Pawła Gdańsk, Turcja śladami Św Pawła Gorzów Wielkopolski, Turcja śladami Św Pawła Katowice, Turcja śladami Św Pawła Kielce, Turcja śladami Św Pawła Kraków, Turcja śladami Św Pawła Lublin, Turcja śladami Św Pawła Łódź, Turcja śladami Św Pawła Olsztyn, Turcja śladami Św Pawła Opole, Turcja śladami Św Pawła Poznań, Turcja śladami Św Pawła Rzeszów, Turcja śladami Św Pawła Szczecin, Turcja śladami Św Pawła Toruń, Turcja śladami Św Pawła Warszawa, Turcja śladami Św Pawła Wrocław, Turcja śladami Św Pawła Zielona Góra

Znajdź nas na Facebooku!

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

realizacji usług turystycznych

  • rozpatrywanie wniosków.

Komu możemy przekazać dane?

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.