Szlakiem Kanału Elbląskiego

/Szlakiem Kanału Elbląskiego
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Szlakiem Kanału Elbląskiego

2022-01-12T13:08:12+00:00
Kategoria: Wycieczki rowerowe Polska
Kierunek wyjazdu: Polska
Transport: Rower
Ilość dni: 1 DZIEŃ. Termin do uzgodnienia. Wyślij zapytanie: biuro@variustur.pl

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

Szlakiem Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski (niem. Oberländischer Kanal, pol. Kanał Oberlandzki) – żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski

Wycieczka rozpoczyna się na stacji PKP w Zielonce Pasłeckiej. Stąd szlak prowadzi lokalną drogą przez Marzewo i Drulity do szosy wojewódzkiej nr 526. W pobliżu skrzyżowania znajduje się jeden z najstarszych w północnej Polsce mostów żelbetowych, pochodzący w 1894 r.
Trasa prowadzi dalej wzdłuż Kanału Elbląskiego – wybudowanej w połowie XIX w. drogi wodnej o długości 82 km. Działa tu unikalny w skali światowej zespół pięciu pochylni, umożliwiający pokonanie na ok. 10-kilometrowym odcinku kanału niemal 100 m różnicy wysokości między Pojezierzem Iławskim i Żuławami Elbląskimi. Kanał został wyremontowany w ostatnich latach z funduszy unijnych i jego atrakcyjność uległa dzięki temu znacznemu zwiększeniu.
Aby dojechać do pierwszej pochylni w Buczyńcu, należy udać się szosą nr 526 w prawo, po czym skręcić z niej w lewo, w leśną drogę. Obok pochylni znajduje się Izba Historii Kanału Elbląskiego, można także zwiedzić maszynownię.
Dalej trasa prowadzi do kolejnych trzech pochylni: Kąty, Oleśnica i Jelenie. Aby dotrzeć do piątej, Całuny Nowe, należy na skrzyżowaniu z drogą nr 527 przed Jelonkami pojechać prosto, wzdłuż kanału.
Warto zwrócić uwagę na architekturę mijanych wsi, zwłaszcza na charakterystyczne dla Żuław domy podcieniowe. W Jelonkach można zwiedzić gotycki kościół z XIV w. oraz zobaczyć usytuowany w centrum wsi głaz, upamiętniający ofiary I wojny światowej. W położonej dalej na trasie Dzierzgonce znajduje się most obrotowy nad rzeką Dzierzgoń z początku XX w., obecnie nieczynny.
W okolicach Żółwińca można zboczyć ze szlaku do wieży widokowej nad jeziorem Druzno. Akwen wraz z przylegającym do niego pasem przybrzeżnym stanowi rezerwat przyrody. Z wieży roztacza się widok na jezioro i Wysoczyznę Elbląską z charakterystyczną bryłą kościoła w Przezmarku.
W Raczkach Elbląskich trasa mija najniżej położony (1,8 m p.p.m.) punkt w Polsce i prowadzi dalej do granicy Elbląga, gdzie kończy się wycieczka.

Wariant trasy
Ze stacji kolejowej w Zielonce Pasłęckiej można podjechać do centrum wsi, aby zwiedzić barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W jego wnętrzu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego z XVII w. Dzięki niemu świątynia zyskała miano sanktuarium.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy
TRASA CZĘŚCIOWO OZNAKOWANA
Większa część trasy prowadzi drogami asfaltowymi, miejscami pojawia się nawierzchnia szutrowa i historyczny bruk. Trasa jest częściowo oznakowana: z Buczyńca do Marwicy pokrywa się ze szlakiem zielonym, a z Dzierzgonki do Elbląga z niebieskim. Odcinki z Zielonki Pasłęckiej do Buczyńca oraz z Marwicy do Dzierzgonki nie są oznakowane.

Atrakcje na trasie
• Zespół pochylni na Kanale Elbląskim
• Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jelonkach
• Most obrotowy w Dzierzgonce
• Wieża widokowa w Żółwińcu
• Rezerwat Jezioro Drużno
• Najniższej położony punkt Polski w Raczkach Elbląskich

Kilometraż wycieczki
• 0 km – Zielonka Pasłęcka
• 2,5 km – Marzewo
• 6 km – Drulity
• 10,6 km – Buczyniec – droga do pochylni
• 11,2 km – Kąty (pochylnia)
• 14,1 km – Oleśnica (pochylnia)
• 16,3 km – Jelenie (pochylnia)
• 18,4 km – Jelonki
• 21,2 km – Marwica
• 28,7 km – Dzierzgonka
• 33,4 km – Krzewsk
• 46,6 km – Raczki Elbląskie
• 49 km – Elbląg (granica miasta)

Wybierając się na wycieczkę rowerową uczestnik powinien:
– mieć sprawny rower (koniecznie zrobić przegląd przed wyprawą),
– zabrać ze sobą m.in.: narzędzia do wykonywania podstawowych napraw rowerowych, pompkę, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, zapasowe dętki (wskazane co najmniej 2 sztuki), apteczkę.
– mieć odpowiednio oświetlony rower.

Oferujemy obsługę grup rowerowych busem wraz z kierowcą do 8 osób: przewóz osób (bez rowerów), bagażów oraz przepaków.
Zapraszamy do współpracy!
Informacja na stronie: przewozosobeuropa.pl

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

 

 


Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Białystok, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Bydgoszcz, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Elbląg, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Gdańsk, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Katowice, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Kielce, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Kraków, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Lublin, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Łódź, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Olsztyn, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Opole, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Poznań, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Rzeszów, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Szczecin, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Toruń, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Warszawa, Wycieczka rowerowa Szlakiem Kanału Elbląskiego Wrocław

Znajdź nas na Facebooku!

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

realizacji usług turystycznych

  • rozpatrywanie wniosków.

Komu możemy przekazać dane?

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.