Gietrzwałd – Olsztynek

/Gietrzwałd – Olsztynek
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Gietrzwałd – Olsztynek

2023-08-09T10:29:26+00:00
Kategoria: Wycieczki krajowe, Wycieczki weekendowe
Kierunek wyjazdu: Polska
Transport: Autokar
Ilość dni: 1 DZIEŃ. Termin do uzgodnienia. Wyślij zapytanie: biuro@variustur.pl

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

Elbląg, wyjazd z miejsca zbiórki o godzinie 8:00
Przyjazd do Gietrzwałdu – to malutka warmińska wioska i bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie Objawienia Maryjne zatwierdził Kościół Katolicki. Tym samym Gietrzwałd dołączył do takich miejscowości jak Lourdes, Fatima czy La Salette. W sumie na świecie jest ich tylko kilkanaście. Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej – neogotycki kościół z XV w. położone jest wśród niewielkich wzgórz i było świadkiem wielu cudów. Wielokrotnie modlitwa oraz pobłogosławione przez Matkę Boską źródełko przynosiły ulgę w bólu, oraz powrót do zdrowia. Wydarzenia w Gietrzwałdzie miały duże znaczenie dla Polaków i polskiej świadomości narodowej. W 1772 roku podczas pierwszego rozbioru Polski, Warmia znalazła się w granicy Prus, w których zabraniano uczyć języka polskiego i wprowadzano kulturkampf. Maryja natomiast przemawiała do wizjonerek w języku polskim, w gwarze warmińskiej. W 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał od papieża Pawła VI honorowy tytuł bazyliki mniejszej. Warto również udać się do cudownego źródełka, gdzie pielgrzymi od lat czerpią wodę, która ma przynosić ulgę cierpiącym i powodować liczne uzdrowienia. Prowadzącą do źródełka Aleję Różańcową wysadzono grabowymi drzewami. Przy niej umieszczono piętnaście Kapliczek Różańcowych, a więc tyle ile jest tajemnic różańcowych. Tuż obok na wzgórzu znajduje się Kalwaria Gietrzwałdzka powstała w XX wieku. Jest to zespół kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładany zazwyczaj na wzniesieniach, tak by przypominał swym położeniem Jerozolimę. Następnie Olsztynek i zwiedzanie Huty Szkła, która powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku. W niewielkim budynku można obejrzeć na żywo niezwykły proces wytwarzania szklanych wyrobów m.in. szkła dekoracyjnego (m.in. aniołki, ptaszki, słoniki) oraz użytkowego (wazony, salaterki, świeczniki itp). Na oczach obserwatorów rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną tworząc artystyczne formy. Oryginalne i niepowtarzalne artystyczne wyroby można zakupić w przyległym sklepie. Kolejnym miejsce naszej wycieczki będzie Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku – zwane potocznie skansenem. Skansen zajmuje powierzchnię około 93 hektarów. Na jego terenie zgromadzono obiekty budownictwa ludowego z terenów dawnych Prus Wschodnich (z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy), z czego kilkanaście to zachowane kopie przywiezione z Królewca. Muzeum w Olsztynku (ówczesny Hohenstein), szczęśliwie przetrwało II wojnę światową bez szwanku i po jej zakończeniu znalazło się w granicach Polski. Obiad. Powrót do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA: transport autokarem, pilot, lokalny przewodnik, obiad, ubezpieczenie (NNW 5000 zł), składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

Wykorzystane zdjęcia

Zdjęcie główne:
Bazylika w Gietrzwałdzie – fot. by Nowaja, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/photos/ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82-bazylika-sanktuarium-7432390/

Znajdź nas na Facebooku!

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

realizacji usług turystycznych

  • rozpatrywanie wniosków.

Komu możemy przekazać dane?

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.