Kategoria: Wycieczki krajowe, Wycieczki weekendowe Kierunek wyjazdu: Polska Transport: Autokar |
Drukuj ofertę |
Elbląg, wyjazd z miejsca zbiórki o godzinie 8:00
Przyjazd do Gietrzwałdu – to malutka warmińska wioska i bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie Objawienia Maryjne zatwierdził Kościół Katolicki. Tym samym Gietrzwałd dołączył do takich miejscowości jak Lourdes, Fatima czy La Salette. W sumie na świecie jest ich tylko kilkanaście. Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej – neogotycki kościół z XV w. położone jest wśród niewielkich wzgórz i było świadkiem wielu cudów. Wielokrotnie modlitwa oraz pobłogosławione przez Matkę Boską źródełko przynosiły ulgę w bólu, oraz powrót do zdrowia. Wydarzenia w Gietrzwałdzie miały duże znaczenie dla Polaków i polskiej świadomości narodowej. W 1772 roku podczas pierwszego rozbioru Polski, Warmia znalazła się w granicy Prus, w których zabraniano uczyć języka polskiego i wprowadzano kulturkampf. Maryja natomiast przemawiała do wizjonerek w języku polskim, w gwarze warmińskiej. W 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał od papieża Pawła VI honorowy tytuł bazyliki mniejszej. Warto również udać się do cudownego źródełka, gdzie pielgrzymi od lat czerpią wodę, która ma przynosić ulgę cierpiącym i powodować liczne uzdrowienia. Prowadzącą do źródełka Aleję Różańcową wysadzono grabowymi drzewami. Przy niej umieszczono piętnaście Kapliczek Różańcowych, a więc tyle ile jest tajemnic różańcowych. Tuż obok na wzgórzu znajduje się Kalwaria Gietrzwałdzka powstała w XX wieku. Jest to zespół kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładany zazwyczaj na wzniesieniach, tak by przypominał swym położeniem Jerozolimę. Następnie Olsztynek i zwiedzanie Huty Szkła, która powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku. W niewielkim budynku można obejrzeć na żywo niezwykły proces wytwarzania szklanych wyrobów m.in. szkła dekoracyjnego (m.in. aniołki, ptaszki, słoniki) oraz użytkowego (wazony, salaterki, świeczniki itp). Na oczach obserwatorów rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną tworząc artystyczne formy. Oryginalne i niepowtarzalne artystyczne wyroby można zakupić w przyległym sklepie. Kolejnym miejsce naszej wycieczki będzie Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku – zwane potocznie skansenem. Skansen zajmuje powierzchnię około 93 hektarów. Na jego terenie zgromadzono obiekty budownictwa ludowego z terenów dawnych Prus Wschodnich (z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy), z czego kilkanaście to zachowane kopie przywiezione z Królewca. Muzeum w Olsztynku (ówczesny Hohenstein), szczęśliwie przetrwało II wojnę światową bez szwanku i po jej zakończeniu znalazło się w granicach Polski. Obiad. Powrót do miejsca zbiórki.
ŚWIADCZENIA: transport autokarem, pilot, lokalny przewodnik, obiad, ubezpieczenie (NNW 5000 zł), składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Wykorzystane zdjęcia
Zdjęcie główne:
Bazylika w Gietrzwałdzie – fot. by Nowaja, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/photos/ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82-bazylika-sanktuarium-7432390/