Wilczy Szaniec – Święta Lipka

/Wilczy Szaniec – Święta Lipka
logo[1] 55 239 43 35
biuro@variustur.pl

Wilczy Szaniec – Święta Lipka

2023-07-19T09:20:45+00:00
Ilość dni: 1 DZIEŃ. Termin do uzgodnienia. Wyślij zapytanie: biuro@variustur.pl

Wyślij zapytanie

Zapytanie o ofertę

Sugerujemy wklejenie linku oferty, która Cię interesuje

Przy wyborze osób z niepełnosprawnością w treści wpisać jaka jest np. intelektualna, osoby na wózku

Dane kontaktowe
CAPTCHA
Proszę czekać...

1. DZIEŃ
Elbląg, wyjazd z miejsca zbiórki o godzinie 7:00
Przyjazd do Stoczka Klasztornego. Zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju i nawiedzenie obrazu Matki Bożej Stoczkowskiej. Jest to kopia obrazu Matki Boskiej Zbawienia Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), pochodzącego z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). To właśnie przed tym obrazem modlił się lud Rzymu, kiedy w XVI wieku Europie zagrażała inwazja turecka. W 1639 roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła ciągu dwóch lat powstała unikatowa, jedyna w Prusach barokowa budowla rotundowa, pełna symbolicznych, chrześcijańskich znaczeń. We wczesnych latach 50., w okresie napięć między państwem a Kościołem, polityka władz zmierzała do złamania opozycji i podporządkowania sobie wszelkich niezależnych instytucji. W ramach represji wobec Kościoła katolickiego zapadła również decyzja o internowaniu Prymasa, który był więziony w Stoczku Klasztornym. Następnie zwiedzanie Św. Lipki – ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy”. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej. Zapoznany się z legendą o Św. Lipce i zobaczymy „drzewo” – symbol tego miejsca. Wysłuchamy też mini koncertu organowego. Kolejnym miejscem do zwiedzania to Wilczy Szaniec. Miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera. Adolf Hitler spędził tu w sumie 800 dni, stąd koordynowana była operacja Barbarossa (atak na ZSRR) i tu podejmowane były kluczowe decyzje przy zarządzaniu niemiecką machiną wojenną. Swoje kwatery mieli tu także między innymi Herman Goering, Martin Bormann, Wilhelm Keitel czy Alfred Jodl. Tu także miał miejsce jeden z wielu zamachów na życie Hitlera – przeprowadzony przez Clausa von Stauffenberga w lipcu 1944 roku. Poznaj historię i specyfikę Kwatery Fuhrera w Gierłoży i dowiedz się, jak powstawała i jaki los spotkał ją po wojnie Obiad. Powrót do miejsca zbiórki.

ŚWIADCZENIA: transport autokarem, pilot, lokalny przewodnik, obiad, ubezpieczenie (NNW 5000 zł), składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

 

Wykorzystane zdjęcia

Zdjęcie główne:
Wilczy Szaniec – fot. by Szymon Uhryn, Biuro Podróży Variustur

Znajdź nas na Facebooku!

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies. Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

realizacji usług turystycznych

  • rozpatrywanie wniosków.

Komu możemy przekazać dane?

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesiania skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.